اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812204573013397

چند نکته‌ی بهداشتی که بهتر است هنگام استفاده از مترو در نظر داشت

پیشگیری از ابتلا به کرونا در مترو

کد: 139812204573013397

http://bit.ly/2TBAFzk

، تهران , (اخبار رسمی): با توجه به شیوع بیماری کرونا، بهتر است تا حد امکان از سرویس‌های حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس استفاده نکرد. با این حال اگر مجبور هستید که برای رفت و آمد از مترو استفاده کنید در ادامه چند توصیه بهداشتی نوشته شده که می‌تواند خطر ابتلا به کرونا را در مترو کمتر کند.

پیشگیری از ابتلا به کرونا در مترو
گیت های مخصوص شارژ روی گیت

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا در مترو دو راهکار مهم، خرید بلیت مترو با موبایل و همچنین سوار شدن در قسمت‌های خلوت قطار هستند

ویروس کرونا از طریق مایعاتی که از بینی و دهان فرد بیمار در هنگام عطسه و سرفه خارج می‌شود منتقل شده بنابراین در داخل مترو ممکن است از دو راه انتقال پیدا کند ۱- دست زدن به مکان‌هایی که فرد بیمار ممکن است به آن‌ها دست زده باشد ۲- عطسه و سرفه فرد بیمار در نزدیکی شما

در ادامه راه‌های انتقال ویروس در مترو را بررسی و راه حل‌هایی برای پیشگیری ارایه می‌شود:

در مورد سطوح آلوده

سطوحی که افراد بیشترین تماس را با آن دارند گیت‌های مترو، دستگاه‌های شارژ کارت بلیت، باجه‌های شارژ کارت و دستگیره‌ها و میله‌های داخل قطار هستند.

گیت‌های مترو، دستگاه‌های شارژ کارت و دستگیره‌ها و میله‌های قطار از سطوحی هستند که تقریبا همه مسافرهای مترو آنها را لمس می‌کنند.

برای جلوگیری از تماس با گیت دقت کنید که هم کارت‌های مترو و هم بلیت‌های تک سفره مترو نیازی به چسبانده شدن به گیت ندارند و از فاصله چند سانتی متری گیت هم کار می‌کنند، بنابراین نیازی نیست که کارت و یا بلیت تک سفره خود را به گیت بچسبانید.

کارت‌های بلیت و بلیت‌های تک سفره نیازی به چسبانده شدن به گیت ندارند.و از فاصله چند سانتی متری هم کار می‌کنند.

برای شارژ کارت بلیت می‌توان از سرویس شارژ روی گیت استفاده کرد. با این روش دیگر نیاز نیست که برای شارژ کارت به باجه‌ها و دستگاه‌های شارژ کارت بلیت ( که ممکن است آلوده باشند ) مراجعه کرد و کارت موقع ورود به مترو به صورت اتوماتیک شارژ می‌شود و هزینه آن را هم با موبایل پرداخت می‌شود.

برای استفاده از این سرویس باید اپلیکیشن ایزی پی را نصب کنید، سریال کارت ( شماره‌ای که پشت کارت نوشته شده) را داخل اپلکیشن وارد کنید و از گیت‌های مخصوصی که علامت زرد رنگ شارژ روی گیت را دارند عبور کنید. در این حالت اگر کارت مترو شما شارژ داشته باشد در باز می‌شود و اگر شارژ نداشته باشد همان لحظه به صورت اتوماتیک شارژ می‌شود و مبلغ آن هم از حساب اپلکیشن شما برداشته می‌شود.

برای خرید بلیت تک سفره هم می‌توان از اپلیکیشن تهران من یا ایزی پی استفاده کرد. در این حالت کد بلیت ( همان کدی که الان بر روی کاغذ چاپ می‌شود) بر روی صفحه گوشی ظاهر می‌شود و می‌توان با گرفتن گوشی بر روی نور قرمز رنگ گیت از گیت رد شد. در این مورد هم نیازی به چسباندن گوشی به گیت نیست.

در داخل قطار: شهرداری برای پیشگیری از انتشار بیماری کرونا دستگیره‌های قطارها را جمع کرده است، در مورد باقی سطوح مانند میله‌ها یا صندلی‌ها نیز دقت کنید که اگر دست با این سطوح برخورد کرد دست را به صورت (چشم‌ها، دهان و بینی) نزنید و در اولین فرصت با استفاده از آب و صابون ( یا مواد ضدعفونی کننده) دستتان را تمیز کنید.

در مورد عطسه و سرفه فرد بیمار در نزدیکی شما

در صورتی که فرد بیماری در نزدیکی شما عطسه یا سرفه کند خطر ابتلای شما به بیماری بسیار بالا می‌رود برای جلوگیری از این خطر بهتر است از ماسک استفاده کنید، اگر کسی در اطراف شما سرفه یا عطسه کرد از او فاصله بگیرید و همچنین سوار قسمت‌های شلوغ قطار نشوید.

سوار قسمت‌های خلوت قطار شوید. معمولا قسمتی از سکو و همچنین قطار که در جلوی پله برقی قرار داد از سایر قسمت‌ها شلوغ‌تر است چون افرادی که از پله برقی استفاده می‌کنند به علت عجله وارد همان قسمت از قطار می‌شوند که جلوی پله برقی قرار دارد. توصیه می‌شود که سوار قسمت‌های خلوت‌تر قطار شد.

اگر قطاری شلوغ است منتظر قطار بعدی بمانید و سوار نشوید. در خط‌های ۱ و ۲ متروی تهران بر روی تابلوهای راهنما، مکان قطار بعدی مشخص است. فاصله میانگین ایستگاه‌ها هم دو دقیقه است و بنابراین اگر می‌بینید که قطار بعدی زمان کمی با شما فاصله دارد و قطار فعلی شلوغ است، بهتر است منتظر بمانید تا قطار بعدی برسد. در این شرایط دیر رسیدن بهتر از این است که خطر ابتلای خود و دیگران به کرونا را بالا ببرید.

در سایر خطوط ( ۶،۵،۴،۳ و ۷) هم می‌توان با نگاه کردن به تابلوهای زمان حرکت قطار، زمان رسیدن قطار بعدی را نگاه کرد.

در مورد قطار کرج، در صورتی که مسافر خط ۵ مترو ( خط کرج ) هستید هم توصیه این است که از قطارهای عادی به جای قطارهای تندرو استفاده کنید. زمان رسیدن قطار از ایستگاه صادقیه تا کرج برای قطارهای تندرو ۲۹ دقیقه و برای قطارهای عادی ۵۱ دقیقه است. یعنی قطارهای عادی فقط ۲۲ دقیقه دیرتر به مقصد می‌رسند اما قطارهای تندرو چند برابر قطارهای عادی شلوغ هستند و حتی بسیاری از مسافران چند دقیقه بیشتر منتظر می‌مانند تا به جای قطار عادی، سوار قطار تندرو شوند.

برای مثال اگر با قطار عادی ساعت ۱۶:۵۰ حرکت کنید ساعت ۱۷:۴۱ به کرج می‌رسید اما اگر با قطار تندروی ۱۷:۰۰ حرکت کنید ۱۷:۲۹ به کرج می‌رسید، یعنی فقط برای ۱۲ دقیقه زودتر رسیدن ممکن است خطر ابتلای خود به کرونا را بالا ببرید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایزی پی

ایزی‌پی، اپلیکیشن پرداخت موبایلی با تمرکز بر حوزه حمل و نقل عمومی و محصولی از شرکت توسن سها ( مجری پروژه بلیت الکترونیک مترو و اتوبوس تهران) است. خدمات ایزی‌پی شامل خرید بلیت تک‌سفره مترو با موبایل، شارژ کارت مترو با موبایل، پرداخت عوارض آزادراهی، پرداخت بدهی طرح ترافیک،پرداخت آنلاین کرایه تاکسی و ... است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]