اطلاعات تماس
 • 021****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812204575214731

بهترین کتاب‌های دفاع مقدس؛ روایتی از تاریخ و ادبیات پایداری

کد: 139812204575214731

http://bit.ly/2QmEXsG

، تهران , (اخبار رسمی): جنگ ایران از آغاز به صورت دفاع شروع شد و تا این ساعات هم در حال دفاع هستیم. دفاع از عقاید و نیازهایمان، دفاع از آرامشی که مدیون شهیدان هستیم. دفاع مقدس بیانگر یک حماسه بزرگ و انقلاب مقدس است، مظهر خلوص در ایمان، مظهر مقاومت و نیک اندیشی است.

بهترین کتاب های دفاع مقدس؛ روایتی از تاریخ و ادبیات پایداری
بهترین کتاب های دفاع مقدس؛ روایتی از تاریخ و ادبیات پایداری

در طول این هشت سال جنگ تحمیلی شاهد اتفاقات گوناگون، عملیات‌ها و جنایات زیادی بودیم بر همین اساس بر آن شدیم که به برخی از وقایع بپردازیم و امید داریم قدمی برای بالا بردن روحیه مقاومت در نسل‌های آینده است.

اهمیت واژه مقدس در دفاع ایران

در طی قرن‌ها کشورها و ملت‌های بسیاری در مقابل تجاوز بیگانگان به خاکشان جنگیده‌اند،اما هیچگاه دیده نشده از واژه مقدس برای مجاهدت‌های خود استفاده کنند. برای مقدس خواندن این دفاع در برابر رژیم بعث عراق و سایر دشمنان کشور عزیزمان دلایل بسیاری می‌توان عنوان کرد.

از ویژگی‌های دفاع ملت ایران می‌توان به اعتقاد و باور دینی و پایبندی به احکام اسلام اشاره کرد. بی شک یکی از مهمترین دلایل قدسی‌بودن دفاع ملت ایران بصیرت عمیق در رابطه با کلام‌الله مجید است و در این شرایط خاص بسیاری از آیات الهی که نازل شده بود در ظرف انقلاب ما نمود پیدا کرد. این آیات در دوران انقلاب و در طول این سال‌های پر حادثه و پر ماجرا معنا شد و با رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) به تکامل رسید.

بعد دیگری که قابل تامل است این بود که یک وقت جنگی بین دو ملت رخ می‌دهد اما در شرایطی دیگر اتحاد نانوشته‌ای بین ابر قدرت‌های جهانی علیه یک کانون و یا کشور صورت می‌گیرد و جنگ ما به این گونه بود که همه‌ی قدرت‌های دنیا متفق القول با ایران به جنگ برخواستند و با حمایت رژیم بعث عراق به صورت نامحسوس مقابل ایران ایستادند و با رشادت‌های بی نظیر رزمندگان ایران به اهداف خود دست نیافتند.

کمک های مردمی رمز موفقیت در دفاع مقدس در فرهنگ اسلامی ما ایثار واز خودگذشتگی به عنوان نهایت کمال و نشانه نزدیکی به خداوند متعال است. این فرهنگ غنی و ایمان قوی باعث شد تا بر خلاف دیگر ارتش‌های جهان،مردم ما در صحنه‌های متفاوت از خود گذشتگی نشان دهند. این فرهنگ در تمامی ابعاد حمایتی جلوه داشت اعم از کمک‌های نقدی و غیر نقدی و حتی توزیع وسایل مورد نیاز رزمندگان و این نشان از همدلی و همراهی همه مردم با جریان دفاع مقدس داشت. هر چند این جنگ طولانی، زمانی اتفاق افتاد که بنیاد حکومت جمهوری اسلامی نوپا بود و تشکیلات نظامی زیادی در دست نبود ولی با فرمان امام و برای دفاع از وطن، جوانان ایران با کمترین امکانات برای حضور در جبهه‌های جنگ اعلام حضور کردند.

فرماندهان جوان دفاع مقدس عامل اصلی پیروزی

جوانان در هر زمینه‌ای سرشار از استعداد هستند و در هر جامعه‌ای می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند. جوانان سرمایه‌های اصلی یک کشور به حساب می‌آیند و می‌توانند باعث رشد و پیشرفت در عرصه‌های مختلف شوند. تفاوت اساسی انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌های حضور رهبری دینی در راس انقلاب بود. امام خمینی (ره) در ابتدای جنگ با اعتماد به جوانان و شناسایی آنان برای فرماندهی و پیروزی پی در پی در عملیات های مختلف این امر را بر همگان به اثبات رساند که در هر شرایطی اعتماد به جوانان بهترین گزینه است. رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان خود بیان کردند که جوان‌گرایی یک ضرورت است و باید بیشتر به آن توجه شود به عبارت دیگر مقام هایی که به عنوان مدیر منصوب میشوند باید با محوریت جوان‌گرایی هم سو باشند.

کتاب‌های انقلاب مقدس

روایت‌هایی خواندنی و ژرف از هشت سال جنگ تحمیلی موجود است که باید آنها را با چشم جان خواند و لمس کرد. در ادامه به معرفی چند رمان و کتاب های فاخر دفاع مقدس که در این راستا به عرضه رسیده است می پردازیم:

 • ارمیا

خاطرات پسری است که سال‌های پایانی جنگ را در جبهه بوده و پس از به توافق رسیدن قطعنامه به خانه بازگشته است. زندگی بعد از جنگ در مابین اجتماع برای وی که سالها در جبهه بوده و در شرایط دیگری بوده، بسیار دشوار شده بود. او تصمیم می‌گیرد به سفری برود تا در خلوتش به مسائلی که در این مدت با آن‌ها درگیر شده بود فکر کند. ارمیا، تعبیر غریب و آشنایی از تغییر روزگاران است. این کتاب جوایز مختلفی من جمله پرفروش ترین های نمایشگاه کتاب بیست و سومین دوره را به دست آورده است .

 • دا

دا، در حوزه خاطرات زنان ازجنگ تحمیلی یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های ایران است. ماجرای کتاب روایت زنی کُرد تبار و خرمشهری از متن جنگ است که روایت مدافعان بومی خرمشهری است. در این کتاب خانم حسینی راوی زندگی خود و خانواده‌اش است. خانواده‌ای که پیش از جنگ ایران و عراق، تجربه زندگی در بصره و اخراج از خاک عراق را هم پشت سر گذرانده است. دا تا کنون به زبان‌های انگلیسی، عربی، اردو، ترکی استانبولی و اسپانیولی ترجمه شده است این امر نشان می دهد که "دا" از اهمیت زیادی در سبد خرید کتاب های امروزه برخوردار است .

 • پایی که جا ماند

از تلخ‌ترین اتفاق‌های که بعد از دوران جنگ برای هر رزمنده ای رخ می دهد، اسارت است. سید ناصر حسینی‌پور در 16 سالگی و در آخرین روزهای جنگ اسیر شد. او در همان دوران تصمیم گرفت خاطراتش را به نگارش در آورد. از همین رو در صفحاتی به صورت رمزی خاطراتش را نوشت و بعد از آزادی از روی کدهایی که یادداشت کرده بود، خاطرات تلخ و شیرنش را از پایی در عراق جا ماند، از کوچکترین لبخندهای سرباز عراقی را  برایمان روایت میکند . این کتاب در سال 91 به عنوان کتاب سال دفاع مقدس انتخاب شد.

 • دختر شینا

دختر شینا خاطرات عاشقانه‌ای از انتظار و دوری همسر رزمندگان که به تحریر درآمده است. این کتاب راوی زندگی همسر حاج ستار ابراهیمی از دوران کودکی تا زمان شهادت همسرش است. دختر شینا روایتی عینی ست از اوضاع شهرها و خانواده‌های درگیر جنگ که آن روزها را به زبانی ساده بیان می کند. این کتاب تاکنون به زبان‌های ترکی استانبولی، انگلیسی و عربی ترجمه شده است. 

 •  سفر به گرای  270درجه

نویسنده در این اثر با بیان شفاف واقعیت باعث شده هر خواننده ای با رمان ارتباط برقرار کند. در این کتاب تا حد زیادی از شعارزدگی ها دوری شده و بیشتر به واقعیات موجود در جنگ پرداخته است. ناصر، رزمنده جوان این قصه است. او بارها درس و مشق را رها می‌کند و به همراه دوستانش به جبهه نبرد حق علیه باطل می‌رود. تا اینکه دوستش به او می‌گوید، قرار است عملیات کربلای5 انجام شود. ناصر به همراه دوستانش در این عملیات حاضر می‌شوند و در نهایت مجروح می‌شود. به خاطر این جراحت مجبور می‌شود به شهر و دیار خودش باز گردد و زندگی عادی را از سر گیرد تا اینکه...

این کتاب بار اول در سال به انتشار رسید .در همان سال ، نویسنده کتاب،جایزه بیست سال داستان‌نویسی و جایزه چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و جایزه بیست سال ادبیات پایداری را گرفت. این کتاب  18بار چاپ شده و انتشارات سوره مهر نیز آن را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است.

 • من زنده‌ام

داستان من زنده ام خاطرات با شکوهی است از اسارت ودلاوری ها و شجاعت های دختر نوجوان 17 ساله  و 4بانوی ایرانی است که که حدود 40 ماه  به اسارت رژیم بعث درآمدند. اسارت مفهوم بسیار سخت و بزرگی است که تا آن را لمس نکرده باشی نمی‌توانی آن را حلاجی کنی. بانوانی که در روزهای ابتدایی جنگ  اسیر دشمنی می شوند که به کمتر اصول اخلاقی و عقلی پایبند است. دختری از شهرپرشور آبادان که درسومین دوره شورای شهر تهران نیز مشغول به فعاالیت بود.

 • شطرنج با ماشین قیامت

شطرنج با ماشین قیامت یک داستان فلسفی و از  بی نظیرترین کتاب های رمان جنگ ایران و عراق است که با نگاه فلسفی به اتفاقات دوران جنگ می پردازد . داستان نوجوانی 17ساله‌ است که به ناچار و طی اتفاقاتی راننده ماشین حمل غذا می‌شود. و در شهر دچار اتفاقات عجیب و غریبی  می شود که کتاب را خواندی تر و غیر قابل تصورتر از آنچه فکر میکنیم شده است. رمان سعی بر این دارد که هرآنچه نویسنده دیده و لمس کرده را برایمان به اشترک بگذارد . تعبیر این کتاب از دفاع مقدس به نحوی است که هر نسلی با هر سنی دلبسته این کتاب و خاطرات جنگ  می شود .

 • سلام بر ابراهیم

کتاب شهید ابراهیم هادی مجموعه خاطراتی است از رشادت های این جوان دلاور که پیکر مطهرش نیز در کربلای فکه پیکر مانند خوشنامی معرفتش گمنام پا برجاماند. این مجموعه خاطرات ‌ به تلاش جمعی از دوستان ، هم رزمان و خانواده شهید گردآوری و به انتشار رسیده است. ابراهیم هادی مهارت‌های بسیاری در رشته‌های مختلف ورزشی داشت ، همین روحیه‌ پهلوانی وی و باعث می‌شود که او اسوه سادگی و فروتنی در بین جوانان این مرز و بوم شود.

 • آن بیست و سه نفر

آن بیست و سه نفر کتابی جذابی است از بیان شیرین خاطرات بیست و سه نوجوانان با سن های کم و دل های برزگ به اسارت در آمدند .نوجوانان باهوشی که متوجه استفاده ابزاری دولت عراق از حضورشان در جنگ شدند و ...این کتاب از آن اتفاقات منحصر به فردی است که شاید کمتر در هر جنگ رخ بدهد .

در این مورد این کتاب میتوان با قاطعیت گفت این کتاب تخیل و قصه‌‌پردازی نیست؛ روایتی است از آنچه این 23 نفر دیده و از سر گذرانده‌‌اند و در آخر باید گفت دفاع مقدس، هشت سال پر از خاطره و سرشار از فراز و نشیب برای ملت ما بوده است. دفاع به ما آموخت که از خودباختگی تا خودیافتگی راهی نیست و مردم شریف ما با عنایت به پرتو های دینی از آن گذر کردند. دفاع مقدس ایران را به میهن اسلامی تبدیل کرد. اکنون که به آن سالها می اندیشیم به خود می بالیم. یاد و راه و خاطره شهیدان میهن عزیزمان گرامی باد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
 • 021****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

نشریات و کتاب | سرگرمی و تفریح