اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812214579011678

اصول کلرزنی استخر چیست؟ کلرزنی اشباع چطور انجام می‌شود؟

راهنمای کلرزنی اشباع یا شوک کلر استخر بطور صحیح

کد: 139812214579011678

http://bit.ly/2TYnhV0

، تهران , (اخبار رسمی): کلرزنی در حد اشباع که گاهی از آن با اصطلاح «شوک» نیز یاد می‌کنند، در واقع یکی از روش‌های نگهداری دوره‌ای استخر به شمار می‌رود. کلرزنی بسیار زیاد چنان که از نام آن نیز پیداست، فرایندی است که طی آن مقدار کلر بسیار زیادی به آب استخر افزوده می شود.

راهنمای کلرزنی اشباع یا شوک کلر استخر بطور صحیح
راهنمای کلرزنی اشباع یا شوک کلر استخر بطور صحیح
راهنمای کلرزنی اشباع یا شوک کلر استخر بطور صحیح
راهنمای کلرزنی اشباع یا شوک کلر استخر بطور صحیح

 تعریف شوک یا کلرزنی اشباع 

کلرزنی در حد اشباع که گاهی از آن با اصطلاح «شوک» نیز یاد می‌کنند، در واقع یکی از روشهای‌ نگهداری استخر به صورت دوره‌ای است. کلرزنی بسیار زیاد چنان که از نام آن نیز پیداست، فرایندی است که طی آن مقدار کلر بسیار زیادی به آب استخر افزوده می‌شود. در این فرایند مقدار کلرموجود در آب را به دو تا چهار برابر مقدار متداول آن افزایش می‌دهند.

شوک دادن به آب استخر عبارت است از افزودن ناگهانی مقدار زیادی کلر، پتاسیم مونو پرسولفات یا برم به آب استخر که برای از بین بردن باکتری‌ها، جلبک‌ها، ترکیبات حاوی نیتروژن و آمونیاک انجام می‌شود.

بهترین زمان انجام کلرزنی در حد اشباع 

بهترین زمان برای ایجاد شوک در استخرهای سرباز، پس از غروب خورشید است. چرا که در این زمان تاثیر نامطلوب اشعه فرابنفش خورشید دیگر وجود ندارد. پس از شوک دادن به آب استخر تا زمانی که غلظت کلر به زیر ۱۰ppm برسد، شناگران نباید وارد آب شوند.

چرا باید کلرزنی در حد اشباع را انجام دهیم؟

علت کلرزنی بیش از حد آن است که حتی در مواردی که مقدار کلر باقیمانده در محدوده مناسب نگه داشته می‌شود نیز به دلیل وجود اجزای دیگری مانند آمونیاک، مقدار کلر آزادی که در فرایند از بین بردن باکتری‌ها مشارکت می‌کند کاهش می‌یابد.

آب استخر سبز شده با جلبک چه زمانی مناسب برای کلرزنی در حد اشباع است؟

برخی از متخصصان دوره زمانی مناسب برای انجام این کار را ماهی یک بار و برخی دیگر هر سه ماه یک بار توصیه می‌کنند.

اما به عنوان یک توصیه کلی، کلرزنی بیش از حد تنها باید در مواقعی انجام شود که مقدار آمونیاک یا اجزای خارجی موجود در آب بیش از حد معمول است. بدیهی است که هرچه تعداد شناگران استخر بیشتر باشد، مقدار عرق بدن و ادراری که وارد آب می‌شود نیز به همان نسبت بیشتر خواهد بود.

بنابراین تعیین زمان مناسب برای کلرزنی بیش از حد صرفا باید بر مبنای قضاوت شخصی متصدیان استخر انجام شود. البته کلرزنی بیش از حد با استفاده از مواد ضدعفونی کننده یاد شده نیز باید در محدوده مناسبی انجام شود.

یکی دیگر از مواردی که باید از روش کلرزنی بیش از حد استفاده شود، هنگامی است که آب استخر بیش از حد معمول کثیف شده و مملو از جلبک و خزه است. 

یکی از روش‌های سریع از بین بردن جلبک‌ها و جلوگیری از رشد آنها، کلرزنی تا حد اشباع است.

چند تذکر درباره کلرزنی در حد اشباع 

  • ایجاد شوک در استخر باید در مواقعی انجام گیرد که شناگران در استخر حضور ندارند.
  • ایجاد شوک باید هنگامی انجام شود که pH آب استخر در محدوده ۷٫۸-۷٫۶ است.
  • در صورتی که pH کمتر از ۷٫۵ باشد، احتمال تشکیل ترکیباتی مانند تری کلرید نیتروژن افزایش می‌یابد.
  • تری کلرید نیتروژن ماده پایداری است که علاوه بر متورم کردن چشم‌ها، بوی بسیار تندی دارد.
  • در اکثر موارد، کلرزنی اشباع هنگامی انجام می‌شود که غلظت کلر موجود در بین ۸-۶ ppm است.
  • محدوده یاد شده برای از بین بردن کلرامین و بازگشت استخر به شرایط کارکرد متداول برای روز بعد مناسب است.
  • مقدار توصیه شده برای کلر آزاد موجود در آب استخر ppm2- 3 و در جکوزی ها ۵-۳ ppm است.

نکته مهمی که در هنگام اندازه گیری کلر موجود در آب باید مورد توجه قرار گیرد، مقدار کلر آزاد است نه تمام کلر (شامل ترکیبات کلر) موجود در آب، چرا که تنها کلر آزاد است که نقش ضدعفونی کنندگی دارد.

انواع مختلف ترکیبات حاوی کلر شامل درصدهای مختلفی کلر هستند بنابراین به منظور دستیابی به غلظت مشخصی از کلر در آب استخر، لازم است مقادیر مختلفی از این ترکیبات مورد استفاده قرار گیرد.

به همین منظور، تولید کنندگان این محصولات معمولا نمودارها یا جداولی را ارائه می‌کنند که بر مبنای آن می‌توان مشخص کرد که با افزودن چه مقدار از آن ماده به حجم مشخصی از آب، مقدار کلر آزاد موجود در آن به ۱ ppm می‌رسد.

نگهداری اصولی از آب استخرها بعد از مرحله ساخت استخر و انتخاب تجهیزات مناسب، مهم ترین بخش است.

داشتن آب زلال و شفاف لذت بردن از شنا را چندبرابر می‌کند، سلامت آب استخر و ضدعفونی آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است .

 شرکت چشمه بهترین راهکارهای نگهداری آب استخر را برای شما دارد. کارشناسان ماهر شرکت اینجا هستند تا پاسخگوی سوالات شما از ساخت استخر تا نگهداری آب استخر باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت چشمه

شرکت چشمه از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در زمینه ساخت استخر های عمومی، خصوصی و اجرای پروژه های تاسیساتی آغاز نموده و از سال ۱۳۸۹ با ثبت در سازمان شرکت ها به نام «شرکت آرامش آب چشمه» با هدف ارائه خدمات بهتر گامی جدید در عرصه کاری خود برداشت. اکنون این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت تجربه با کادری مجرب و با داشتن اطلاعات فنی روز در زمینه طراحی و ساخت استخر، سونا، جکوزی، پروژه های تاسیساتی و تهویه مطبوع، تولید و توزیع لوازم مربوطه، فروش و اجرای مواد آب بندی سازه های بتنی، آماده همکاری و ارائه خدمات در پروژه های مربوطه می باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | سرگرمی و تفریح