اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812214579313325

جراحی آخرین گزینه در درمان کمردرد

کد: 139812214579313325

http://bit.ly/3aNfsZe

، تهران , (اخبار رسمی): گزینه جراحی آخرین راهکار در درمان دیسک کمر است و فقط مواقعی است که سایر درمان‌ها موثر نباشند و بیشتر در مواقعی که فرد دچار پارگی دیسک کمر شده بکار می‌رود. امروزه درمان‌های متعددی در درمان دیسک کمر وجود دارند که افراد را بی نیاز از جراحی می‌کنند که به مهمترین و کارآمدترین آنها اشاره شده است.

جراحی آخرین گزینه در درمان کمردرد
دیسک کمر

دیسک کمر عارضه‌ای است که به دلیل فشار آوردن زیاد به ستون فقرات ایجاد می‌شود. در واقع همان فتق دیسک کمر است که اغلب به جهت اختصار به آن دیسک کمر می‌گویند.

دیسک کمر از شایع ترین علل کمر درد است. یکی از نقش‌های دیسک این است که بین مهره‌های مجاور، فضایی را ایجاد کنند تا ریشه‌های عصبی برای بیرون آمدن از کانال نخاعی و رفتن به بخش‌های دیگر بدن از این فضا استفاده کنند.

کاهش ارتفاع دیسک موجب تنگ شدن این فضا شده و باعث می‌شود ریشه عصبی از جهات مختلف تحت فشار قرار گرفته، درد کمر به لگن، سرین یا پاها انتشار یابد.

تحلیل یا فرسودگی دیسک حتی بدون بیرون زدگی به علت کاهش ارتفاع دیسک، فضای خروجی ریشه‌ها را تنگ کرده ریشه‌های عصبی از هر طرف تحت فشار قرار گرفته، درد کمر و سایر عوارض عصبی شروع می‌شود.

در ادامه روش‌های درمان دیسک کمر بدون جراحی بررسی شده است.

چه درمان‌هایی برای دیسک کمر توصیه می‌شود؟

اوزون تراپی: اخیرا خواص درمانی اوزون پی برده‌اند و آن را به روش‌های دیگر درمان دیسک کمر افزوده‌اند. اوزون تراپی یک روش جدید است، که گاز اوزون به دست آمده از دستگاه اوزون ساز را وارد فضای دیسک کمر یا سایر مفاصل ضایعه دیده می‌کند. در این صورت اکسیژن سوم اوزون (o3) با مواد داخل مفصل یا دیسک واکنش نشان داده و موجب کاهش التهاب، کاهش درد و کوچک شدن حجم دیسک کمر ( برطرف شدن فتق دیسک ) می‌شود.

درمان دیسک کمر با امواج رادیویی

این روش در واقع یک شیوه درمان تهاجمی جدید برای دیسک کمر است و در واقع از یک دستگاه الکتریکی استفاده می‌شود. این دستگاه لایه لایه بدن انسان را اسکن کرده و با پالس‌های امواج رادیویی و تاثیر گذاشتن روی ناحیه مورد نظر، حتی بدون لمس دیسک به بهبود کمردرد کمک می‌کند.

تزریق اپیدورال استروئید

تزریق اپیدورال در واقع به تزریق دارو به ناحیه اپیدورال ستون فقرات، گفته می‌شود. این روش کم تهاجمی می‌تواند به بهبود دردکمر کمک شایانی کند.

دیسکوژل: یکی از روش‌های درمان غیر جراحی دیسک کمر، دیسکوژل است. دیسکوژل در واقع ماده‌ای بدون ‌خطر است که از جنس الکل است. این ماده در فضای دیسک تزریق می‌شود و بعد از تزریق سفت شده و حالتی پنبه‌ای پیدا می‌کند. تزریق دیسکوژل دو خاصیت دارد، در گام اول سبب بسته شدن منافذ بخش پاره شده که هنوز محتویاتش وارد کانال نخاعی نشده است، می‌شود و در مرحله‌ی دوم به جمع کردن بخش آبکی دیسک می‌پردازد و سبب بهبود برجستگی دیسک و درد آن می‌شود.

هیدرودیسککتومی (Spine jet)

هیدرودیسککتومی یا اسپاین جت یکی از شیوه‌های جدید برای درمان بدون جراحی کمردرد است. در روش هیدرودیسککتومی بوسیله فشار بالای جریان آب بافت دیسک بیرون زده را برمی‌دارد و بدین شکل فشار از روی عصبی که باعث درد کمر و پا شده است برداشته می‌شود و درد از بین می‌رود.

لیزر دیسک کمر

در پزشکی از لیزر به عناوین گوناگونی مانند چاقوی جراحی، وسیله تشخیص و وسیله تسکین دهی استفاده می‌شود. برای تسکین درد مثل دیسک کمر از دو نوع لیزر استفاده می‌شود، پرتوان. کم توان ( یا گرم و سرد ). در فیزیوتراپی از لیزر کم توان استفاده می‌شود.

در عمل جراحی دیسک کمر با لیزر، هیچ گونه برشی در پوست صورت نمی‌گیرد بلکه با استفاده از نور لیزر سبب تبخیر هسته دیسک می‌شوند. این عمل نیازی به بیهوشی ندارد بلکه با بی حسی انجام می‌شود در نتیجه بیمار از عمل خودآگاهی پیدا می‌کند. این روش یکی از کم هزینه ترین روش‌ها برای جراحی دیسک کمر است.

درمان خانگی درد کمر

یکی از شیوه‌هایی که برای درمان خانگی کمردرد پیشنهاد می‌شود، استفاده از کیسه نمک داغ شده بر روی موضع درد است.

پیاده روی‌های کوتاه مدت می‌تواند در بهبود کمردرد نقش به سزایی داشته باشد. استفاده از گرما برای تسکین درد از دیرباز مورد توجه بوده است.

استفاده از کیسه‌های آب گرم که در اکثر منازل وجود دارد متداول ترین روش خانگی درمان کمردرد است.

گرمای خفیف نه تنها موجب کاهش درد و کاهش اسپاسم عضلانی می‌شود، بلکه ترمیم بافتی را در اعضای آسیب دیده تسریع می‌کند.

درمان گیاهی کمردرد

سرما موجب انقباض عضلات کمری شده و درد را تشدید می‌کند، بنابراین بیمار نباید کمر خود را در معرض هوای سرد قرار دهد. غذاهایی که طبیعت سرد دارند، مثل ماست، گوجه فرنگی، خیار و هندوانه و… به تجربه دیده شده که موجب تشدید درد کمر می‌شود.

در صورت مصرف این غذاها بهتر است با غذاهایی که طبیعت گرم دارند مصرف شوند، مانند گردو، خرما،عسل، دارچین، زنجبیل و غیره.

تغذیه ناسالم موجب تشدید فرایند تحلیل دیسک کمر می‌شود. به این همین علت تغذیه مناسب و درمان گیاهی می‌تواند در بهبود کمر درد مفید واقع شود. برای درمان گیاهی دیسک کمر می‌توان یک بسته رطب بدون هسته را له کرده و بر روی ناحیه موردنظر به مدت دو شبانه روز بست.

دمنوش زنجبیل یکی دیگر از راهکارهای درمان گیاهی است. از تاثیر فلفل هندی و زردچوبه نیز غافل نباید شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دکتر کامبیز باقرزادی

دکتر کامبیز باقرزادی فلوشیپ فوق تخصصی کنترل و درمان درد عضو انجمن جهانی درد

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | بهداشت و درمان