اطلاعات تماس
  • 091261*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812224581314791

مراسم ترحیم را چگونه برگزار کنیم؟

مراحل برگزاری مراسم خاکسپاری و ترحیم

کد: 139812224581314791

http://bit.ly/2w4VyKk

، تهران , (اخبار رسمی): همیشه پیش از آنکه فکر کنیم مرگ اتفاق می‌افتد و بازماندگان با انبوهی از مشکلات عاطفی، مالی، حقوقی مواجه می‌شوند. مرگ ناگهانی‌تر از آن است که بتوان پیش بینی کرد. با کسب اطلاعات برگزاری مراسم ترحیم می‌توان برنامه ریزی خوبی در این زمینه انجام داد.

مراحل برگزاری مراسم خاکسپاری و ترحیم
خدمات برگزاری مراسم ترحیم و یادبود . خدمات بهشت زهرا ، تالار پذیرایی ، مسجد

خدمات ترحیم چیست؟ اجرای مراسم ترحیم چگونه است؟

مجالس ترحیم و ختم از دیرباز در رسوم مختلف به طرق متفاوتی برگزار شده است. طی گذر زمان و تغییر در فرهنگ‌ها و نوع تفکر برگزاری این گونه مراسم نیز دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده است. پس از فوت عزیزان بازماندگان دچار سردرگمی می‌شوند و کسب اطلاعات برای انجام امور تدفین و مراسم شام غریبان، سوم، هفتم و سالگرد نیازمند مشاوران متخصص در این زمینه است.

از لحظه فوت لزوم برنامه ریزی برای برگزاری مراسم ترحیم می‌شود و کار موسسات خدمات ترحیم برنامه ریزی و اجرای آن است. در حالت کلی خدمات ترحیم شامل 3 بخش است:

1 - قبل از برگزاری مراسم تشییع

2- مراسم تشییع و خاکسپاری

3 - برگزاری مراسم یادبود ( شام غریبان، سوم، هفتم، سالگرد)

قبل از برگزاری مراسم تششیع 

حساس ترین و بحرانی ترین لحظات برای برگزاری و برنامه ریزی مراسم ختم و ترحیم در همین زمان قبل از تشییع است که لزوم برنامه ریزی و عملیاتی کردن آن از مهم ترین موارد است. حال این سوال پیش می‌آید که باید چه کنیم؟ اولین کارها بعد از فوت عزیزمان چیست ؟ وب سایت ایران ترحیم تمامی اطلاعات لازم را جهت کمک به شما آماده کرده است.

گام اول: اخذ گواهی فوت: در صورتی که متوفی در منزل فوت کرده باشد با رعایت ضوابط پزشکانی هستند که با دارا بودن مجوز از وزارت بهداشت و درمان اقدام به صدور گواهی فوت در منزل می‌کنند که تیم اورژانس بیمارستان‌ها می‌توانند مشاورخوبی در این زمینه باشند. در صورتی که متوفی در بیمارستان فوت کرده باشد، بخش اداری بیمارستان به صورت اتوماتیک اقدام به صدور گواهی فوت می‌کند.

گام دوم: انتقال به بهشت زهرا (س): در قدم بعدی بایستی نسبت به هماهنگی با آمبولانس‌های بهشت زهرا جهت انتقال جنازه میت تماس گرفته شود. در صورتی که خانواده مرحوم یا مرحومه قصد انتقال جنازه عزیزی از دست رفته را به شهرستان داشته باشند آمبولانس‌های بخش خصوصی نیز می‌توانند نسبت به این جابجایی اقدام کنند که این مهم پس از صدور گواهی فوت توسط پزشک و صدور مجوزهای لازم صورت می‌گیرد.

گام سوم: اطلاع رسانی و چاپ اعلامیه ترحیم: سخت ترین مرحله اطلاع رسانی به اقوام و آشنایان است که زمان دقیق تشییع جنازه را به آنها اعلام کرد.

گام چهارم : رزرو مسجد : از ارکان مهم خدمات مجالس ترحیم انتخاب مساجد شاخص و مناسب است که بستگی به ظرفیت و تعداد افراد و آشنایان بازماندگان دارد که همیشه در شهرهای بزرگ در مساجد (شبستان) و مصلای شهر برگزار می‌شد که امروزه با گسترش شهرها مساجد دارای سالن‌های همایش مبله هستند و بعضی از مساجد در داخل شبستان صندلی چیده می‌شود و دارای تزیینات مناسب جهت مجلس ترحیم اعم از سیستم صوتی حرفه‌ای و حتی ویدئو پرژکتور برای پخش مراسم در قسمت بانوان است. از امکانات دیگر مساجد داشتن آسانسور و حتی پله برقی برای دسترسی به سالن‌های ترحیم هستند. مساجد دارای مبله از مساجد شاخص شهر بوده که شناخته شده هستند و حتی مساجد تازه ساخته شده براساس آنها ساخته می‌شود که همگی دارای این مزیت‌ها هستند. پس از رزرو مسجد ساعت و تاریخ رزرو را در اعلامیه درج می‌کنند و به اطلاع عموم می‌رسانند.

گام پنجم : رزرو اتوبوس

گام ششم : رزرو تالار یا رستوران: پس از مراسم خاکسپاری که معمولا قبل از ظهر انجام می‌شوند معمولا پس از خاکسپاری بازماندگان برای خیرات اقدام به پذیرایی نهار یا شام از میهمان‌ها می‌کنند که رزرو تالار یا رستوران باید روز قبل از تشییع هماهنگ شود و پس از مراسم خاکسپاری آدرس آن اعلام می‌شود و از همه میهمان‌ها برای صرف غذا دعوت می‌شوند.

2- مراسم تشییع و خاکسپاری

گام اول: اولین قدم جهت برگزاری مراسم تشییع انجام امور اداری مربوطه است. این امر توسط یکی از اعضای خانواده متوفی یا حتی توسط نمایندگان خانواده قابل انجام است.

نماینده با در دست داشتن شناسنامه و دیگر مدارک مربوط به متوفی اعم از شناسنامه، کارت ملی، گواهی فوت، به قسمت اداری بهشت زهرا که به آن سالن عروجیان گفته می‌شود مراجعه کرده و در ابتدا نزد نماینده ثبت احوال مستقر در سالن عروجیان نسبت به ابطال شناسنامه و شروع دیگر هماهنگی‌ها اقدام می‌کند. در اینجا موارد زیر بایستی مورد توجه قرار گیرند:

  • خرید قبر
  • رزرو صندلی و سایبان
  • هماهنگی اکو و مداح
  • خرید وسایل مربوط به مراسم تشییع : ترمه، پلاک متوفی و ….
  • دریافت فیش غسالخانه جهت تغسیل متوفی
  • تحویل جنازه و هدایت جهت برگزاری نماز میت
  • هماهنگی آمبولانس جهت اعزام به محل دفن متوفی

تمام این موارد را می‌توان به موسسه خدمات ترحیم هجران که مورد تایید ایران ترحیم است، سپرد.

گام دوم : پذیرایی در مراسم تشییع: پذیرایی مراسم ترحیم در بهشت زهرا س و سر مزار شامل پذیرایی: چای، نسکافه، حلوا خرما، میوه، آب میوه، آب معدنی، پرسنل پذیرایی است که بازماندگان اقدام به تهیه اقلام فوق می‌کنند.

تهیه اقلام پذیرایی و پذیرایی در مراسم ترحیم از اموری است که باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. وب سایت ایران ترحیم با گردآوری و بهترین خدمات پذیرایی مراسم ترحیم و بالاترین کیفیت اقدام به معرفی این خدمات در بهشت زهرا س می‌کند.

3 - برگزاری مراسم یادبود ( شام غریبان، سوم، هفتم، سالگرد)  

شام غریبان : در اولین شب از درگذشت متوفی مراسمی در منزل متوفی به عنوان مراسم شام غریبان برگزار می‌شود. تهیه صندلی میز پذیرایی و پذیرایی حلوا و خرما، میوه، اب میوه اب معدنی، چای یا نسکافه، گل آرایی، میز یادبود، اعلامیه ترحیم و شام… از کارهایی است که بازماندگان برای مراسم شام غریبان تدارک می‌بینند. معمولا بستگان درجه یک جهت همدردی و تسکین بازماندگان در اولین شب از درگذشت متوفی در منزل آن گرد هم می‌آیند و با بازماندگان ابراز همدردی می‌کنند.

جهت اجرای مراسم شام غریبان بنا به سلیقه بازماندگان قرائت قرآن، مداحی و یا اجرای مراسم ترحیم عرفانی به همراه ساز نی دف تار انجام می‌شود که می‌توان نمونه اجرای مراسم ترحیم گروه آوای هجران که مورد تایید وب سایت ایران ترحیم است، دید.

مراسم سوم: در فرهنگ مردم ایران، مهم ترین مجلس بزرگداشت در سومین روز پس از درگذشت در مسجد یا تکیه محل برگزار می‌شود. در این مجلس خویشان و آشنایان با وسایل ارتباطی و چاپ اعلامیه ترحیم در روز اول خاکسپاری آگاه می‌کنند که در اعلامیه ترحیم آدرس محل برگزاری مراسم ختم، تاریخ و ساعت درج شده است. البته در شهرهای مختلف رسوم مختلفی برای این گونه مراسم است و ممکن در چند روز متوالی این مراسم ادامه پیدا کند .

در مسجد بازماندگان تدارک رزرو مسجد، رزرو مداح و سخنران، تهیه اقلام پذیرایی (پک میوه، چای نسکافه، نوشیدنی ) انجام می‌دهند.

مراسم هفتم: بعد از ظهر ششمین روز به خاک سپردن متوفی، خانواده او با گروهی از کسانی که دعوت شده‌اند به سر خاک عزیز از دست رفته خود می‌روند. معمولا روی مزار متوفی را با قالی و قالیچه می‌پوشانند و روز مزار را چند گلدان گل، دسته گل، چند بشقاب میوه، شیرینی، حلوا و خرما قرار می‌دهند. سپس مجلس با قرائت قرآن و مرثیه خوانی مداح و یا اجرای مراسم ترحیم عرفای به همراه ساز نی و خواننده موسیقی سنتی انجام می‌شود. امروزه معمولا مدت زمان مراسم ترحیم نهایتا تا ۲ ساعت در نظر گرفته می‌شود. البته با توجه به شرایط معمولا مراسم سوم و هفتم را در قالب یک مراسم به انجام می‌رسانند.

مراسم چهلم: صبح سی و نهمین روز به خاک سپردن متوفی، صاحبان عزا گور متوفی را تمیز و اقدام به نصب سنگ مزار می‌کنند. معمولا تا چهل روز صبر می‌کنند تا خاک قبر نشست خود را بکند و سپس اقدام به انداختن سنگ قبر می‌کنند. پس از نصب سنگ قبر اطراف قبر را شستشو و روی مزار و اطراف آن را با قالی و قالیچه می‌پوشانند و روی مزار نیز چند گلدان گل، دسته گل، چند بشقاب میوه، شیرینی، حلوا و خرما قرار می‌دهند. سپس در بعد از ظهر صاحبان عزا با خویشان و آشنایان در سر مزار حاضر می‌شوند و سپس مجلس با قرائت قرآن و مرثیه خوانی مداح و یا اجرای مراسم ترحیم عرفانی به همراه ساز نی و خواننده موسیقی سنتی انجام می‌شود.

پس از اجرای مراسم بر سر مزار بازماندگان، میهمانان را به شام که در یکی از تالارها و یا رستوران‌ها که تدارک دیده‌اند دعوت می‌کنند. البته برای تالار نیز می‌توان مراسم مجزایی مانند مداحی و یا اجرای موسیقی عرفانی نی، دف، تار به همراه خواننده در نظر گرفت.

مراسم سالگرد: شب سال مانند مراسم شب هفتم برگزار می‌شود که گروهی از بازماندگان بر سر مزار حاضر می‌شوند و سپس برای صرف ناهار یا شام به مکان مربوطه مراجعه می‌کنند و در تالار و یا رستوران اقدام به اجرای مداحی و یا اجرای مراسم ترحیم عرفانی آوای هجران می‌کنند.

تمامی خدمات اشاره شده از لحظه فوت تا پایان مراسم سالگرد توسط موسسه خدمات مجالس ترحیم هجران که مورد تایید وب سایت ایران ترحیم است، انجام می‌شود.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به به وب سایت ایران ترحیم مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران ترحیم

ایران ترحیم مرجع خدمات مجالس ترحیم ایران ترحیم به عنوان اولین و بزرگترین وب سایت مرجع خدمات مجالس ترحیم با گردآوری برترین گروه های خدمات مجالس و درج اطلاعات مراسم ترحیم سعی در یاری رساندن به شما را دارد

اطلاعات تماس
  • 091261*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه