اطلاعات تماس
  • 021*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812234584114811

تشخیص رنگ شدگی خودرو و قطعات تعویضی

کارشناسی رنگ خودرو؛ راهنمای تشخیص رنگ شدگی خودرو

کد: 139812234584114811

http://bit.ly/39UPp28

، تهران , (اخبار رسمی): کارشناسی رنگ خودروی حرفه‌ای با دستگاه و با چشم راه‌هایی دارد که در ادامه آمده است و می‌توان ساده ترین روش تشخیص رنگ قبل از خرید خودرو را آموزش دید.

کارشناسی رنگ خودرو - راهنمای تشخیص رنگ شدگی خودرو
کارشناسی رنگ خودرو؛ راهنمای تشخیص رنگ شدگی خودرو

راهنمای کامل تشخیص رنگ خودرو

یکی از مهم ترین مسائلی که در هنگام خرید و فروش خودرو به آن توجه می‌شود، بحث رنگ شدگی و تشخیص رنگ بدنه خودرو است. فرض کنید شما برای خرید یک خودروی دست دوم اقدام کرده‌اید و در هنگام خرید خودرو، از طرف خریدار به شما گفته می‌شود که خودرو رنگ شدگی ندارد به همین دلیل خودرو را شما به قیمت یک خودروی رنگ نشده خریداری می‌کنید. حال پس از عقد قرارداد و گذشت مدتی، به طریقی متوجه می‌شوید که خودرو در قسمت و یا قسمت‌هایی از بدنه رنگ شده بوده و شما به دلیل اینکه از ظاهر خودرو متوجه رنگ شدگی خودرو نشده بودید، خودرو را با قیمت بالا خریداری کردید.

این یعنی در واقع خودرو احتمالا چند میلیون گران‌تر خریداری شده است و موقع فروش نیز باید به اسم خودرو رنگ شده و با قیمت پایین تری به فروش برسانید. این یعنی یک ضرر چند میلیون تومانی صرفا به دلیل عدم تشخیص رنگ شدگی خودرو! اینجاست که اهمیت نقش کارشناس تشخیص رنگ خودرو مشخص می‌شود. کارشناسان معتبر و خبره می‌توانند با استفاده از تجربه خود و ابزارهایی که در اختیار دارند تشخیص درستی از رنگ شدگی یا بدون رنگ بودن خودرو به شما بدهند تا با خیال راحت اطلاعات درستی از خودرویی که قصد خرید آن را دارید، در دست داشته باشید.

ابزارهای تشخیص رنگ خودرو و نحوه عملکرد آنها

شاید برایتان سوال شده باشد که کارشناسان با استفاده از چه ابزار آلاتی رنگ شدگی را تشخیص می‌دهند؟ شاید در محل هایی که خرید و فروش خودرو انجام می‌شود دیده باشید که دلالانی که برای خرید خودرو حاضر می‌شوند، با استفاده از یک آهنربا با شکلی شبیه به خودکار شروع به بررسی دور تا دور خودرو می‌کنند و برایتان سوال شده باشد که چطور با استفاده از آهنربا تشخیص رنگ شدگی می‌دهند؟

به طور عمده از دو وسیله برای تشخیص رنگ خودرو استفاده می‌شود.:

  • یکی دستگاه‌های مکانیکی مغناطیسی
  • و دیگری دستگاه‌های تست دیجیتال یا دستگاه‌های ضخامت سنج بدنه خودرو

کارکرد دستگاه مغناطیسی رنگ خودرو

دستگاه مغناطیسی تقریبا به شکل یک قلم است که روی آن مدرج شده به یک سری اعداد است. روش استفاده از آن نیز بدین صورت است که نوک دستگاه را در قسمتی از بدنه که مطمئن هستند رنگ نشده می‌گذارند و با توجه به آهنی بودن بدنه و نیروی مغناطیسی بین دستگاه و بدنه، جاذبه‌ای میان بدنه و نوک قلم ایجاد می‌شود. دستگاه را از سمت بدنه به سمت بیرون کشیده و نوک دستگاه که متصل به فنر داخلی دستگاه است شروع به کش آمدن می‌کند.

این عددها به صورت معکوس روی قلم نوشته شده‌اند یعنی هنگامی که قلم را از بدنه دور می‌کنیم، هرچه ضخامت رنگ روی بدنه کمتر باشد نیروی مغناطیسی بیشتری بین قلم و بدنه برقرار است در نتیجه فنر دستگاه به میزان بیشتری کش آمده و درجه‌ی روی قلم عدد کوچکتری را نشان می‌دهد و بدین ترتیب هرچه ضخامت رنگ بیشتر باشد قلم مغناطیسی عدد بیشتری را نشان می‌دهد.

کارکرد دستگاه تست رنگ دیجیتال

نحوه عملکرد دستگاه‌های تست رنگ دیجیتال نیز بدین صورت است که سنسور دستگاه را روی بدنه خودرو می‌گذارند، سپس نمایشگر دستگاه عددی را بر حسب میکرون یا میلیمتر نشان می‌دهد که بیانگر ضخامت بدنه است. با مقایسه ضخامت قسمت‌های مختلف بدنه متوجه اینکه چه قسمت‌هایی رنگ شده و چه قسمت‌هایی رنگ نشده است می‌توان شد.

نکات کلیدی در مورد این ابزار

از مزایای دستگاه‌های دیجیتال نسبت به دستگاه‌های مغناطیسی می‌توان به دقت بالاتر دستگاه‌های دیجیتال اشاره کرد.

همچنین از دستگاه‌های مغناطیسی فقط روی خودروهایی که بدنه آهنی دارند می‌توان استفاده کرد اما دستگاه‌های دیجیتال روی خودروهایی با هر جنس بدنه‌ای اعم از آلومینیومی و فایبرگلاسی و غیره کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که حتی با وجود این ابزارها، اصلی ترین ابزار برای تشخیص رنگ شدگی خودرو مهارت و تجربه کارشناس است زیرا به دلیل مهارت و توانایی بالای بعضی از صافکارها، تشخیص رنگ شدگی بدنه حتی با استفاده از این ابزارها نیز کاری سخت و گاهی غیر ممکن است! در این صورت تنها کارشناسانی با تجربه و مهارت بالا می‌توانند تشخیص درستی از وضعیت رنگ شدگی خودرو داشته باشند.

شرکت تامین خودرو آزمون با بهره گیری از مهارت کارشناسانی زبده و با تجربه به شما این اطمینان را می‌دهد که کارشناسی رنگ دقیق و قابل اطمینانی را به شما ارائه دهد و همچنین گزارش کارشناسی خودرو دقیق از اطلاعات بدست آمده و تمام مواردی که چک شده برای اطلاع بیشتر شما از خرید خودرو ارائه خواهد داد.

انواع رنگ شدگی‌ها در بدنه خودرو و اهمیت آنها

تا اینجا در مورد بحث تشخیص رنگ شدگی خودرو و نحوه تشخیص آن صحبت شد. حال  انواع رنگ شدگی‌ها در قسمت‌های مختلف بدنه و اینکه هرکدام چقدر اهمیت دارند صحبت می‌شود. به طورکلی کارشناسی رنگ خودرو به چند بخش اصلی تقسیم می‌شود:

  • کارشناسی برای بخش‌های اصلی مثل ستون‌ها، سقف و شاسی
  • کارشناسی قطعات بیرونی خودرو مثل گلگیرها، درب‌های کناری، درب صندوق عقب و کاپوت
  • کارشناسی و تشخیص قطعات تعویضی بدنه خودرو

در ادامه هریک از این روش‌ها را به تفضیل آورده شده است.

کارشناسی بخش‌های اصلی مثل ستون‌ها، سقف و شاسی

مهمترین بخش بدنه خودرو شاسی و ستون‌ها سقف خودرو است که وجود آسیب در این بخش‌ها معمولا به نشانه تصادف شدید خودرو است. همچنین وجود آسیب در این بخش‌ها بیشتری تاثیر را میان دیگر بخش‌های بدنه در مورد قیمت خودرو دارند و هرگونه آسیب در این بخش‌ها معمولا با افت قیمت محسوسی در قیمت خودرو همراه خواهد بود. لذا در هنگام خرید خودرو باید به سالم بودن و یا داشتن اطلاعات درستی از این قسمت‌ها دقت فراوانی شود.

وجود آسیب در سقف خودرو معمولا به این معنی است که یا خودرو چپ کرده است یا چنان تصادف شدیدی داشته است که باعث موج برداشتن سقف خودرو شده است. وجود نشانه‌های ضربه خوردگی در شاسی خودرو نیز به معنای تصادف و ضربه خوردگی شدید در خودرو است.

همچنین در خودروهای آفرودی یا خودروهایی که در مناطق مرطوب تردد می‌کنند احتمال وجود پوسیدگی در شاسی خودرو وجود دارد که قطعا از مقاومت شاسی کم کرده و آسیبی جدی محسوب می‌شود. آسیب دیدگی ستون‌ها نیز معمولا به معنی تصادف شدید در خودرو است. تشخیص آسیب دیدگی این قسمت‌ها معمولا از عهده فرد عادی خارج است و نیاز به تشخیص کارشناسان با تجربه دارد.

کارشناسی قطعات بیرونی خودرو: گلگیرها، درب‌های کناری، درب صندوق عقب و کاپوت

از آنجایی که قسمت‌های بیرونی خودرو مانند درب‌ها و گلگیرها بیشتر از قسمت‌هایی که پیش تر به آنها اشاره شد در معرض دید هستند، فروشندگان خودرو در مورد اصلاح آسیب دیدگی آنها و سوای بیشتری به خرج می‌دهند. حال با توجه به مهارت صافکاری که مسئولیت صافکاری و یا نقاشی قسمت آسیب دیده را بر عهده گرفته، می‌تواند تشخیص رنگ شدگی این قسمت‌ها را سخت‌تر کند. چه بسا صافکارهایی هستند که طوری بدنه را صاف می‌کنند که وقتی شما به عنوان یک فرد عادی بدنه صافکاری نقاشی شده را با یک بدنه خودرو سالم مقایسه می‌کنید، اصلا متوجه رنگ شدگی قطعه مذبور نشوید. این جا نیز فقط تجربه یک کارشناس خبره می‌تواند گره گشای کار باشد!

کارشناسی و تشخیص قطعات تعویضی بدنه خودرو

بعضی اوقات تصادف خودرو به قدری جدی است که قسمت آسیب دیده یا قابل صافکاری نقاشی نیست یا صافکاری کردن آن به صرفه نیست، در این مواقع مالک خودرو قطعه آسیب دیده را کلا تعویض می‌کند و قطعه‌ای نو خریداری کرده و به نقاش می‌دهد تا رنگ شده و به جای قطعه آسیب دیده نصب شود. حال بعضی از مالکان خودرو به جای خرید قطعه خام و رنگ کردن آن، اقدام به خرید قطعه دست دوم می‌کنند. یعنی قطعه‌ای مثل درب را از اصطلاحا استوک فروشان خریداری می‌کند که در واقع رنگ کارخانه‌ای دارد و نقاشی نشده است. تشخیص تعویضی بودن چنین قطعه‌ای فقط و فقط نیاز به تجربه کارشناسی ماهر دارد که از نشانه‌هایی مثل جای پیچ‌ها و علائم بسیار دیگر متوجه تعویضی بودن قطعه شود.

بحث تشخیص رنگ خوردگی خودرو در کشوری مثل ایران که رنگ شدگی خودرو در قیمت آن تاثیر مستقیم دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که معمولا توسط افراد عادی قابل تشخیص نیست! پس توصیه می‌شود اگر قصد خرید خودرو دارید برای ضرر نکردن خود هم که شده از کارشناسان معتبر و با تجربه جهت کارشناسی خودرویی که قصد خرید آن را دارید استفاده کنید.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت tkacar.net مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

تامین خودرو آزمون

شرکت تامین خودرو در کمتر از یکسال فعالیت مستمر و پویا هم اکنون جز برند های معتبر کارشناسی خودرو در ایران می باشد.

اطلاعات تماس
  • 021*****
[نمایش اطلاعات]