کد: 139812244587014806

دستگاه تصفیه‌کننده آب انتخاب مسیری صحیح به سوی سلامتی

کد: 139812244587014806

http://bit.ly/33qXTf6

، تهران , (اخبار رسمی): بدن نیاز به درصد معقولی از آب آشامیدنی سالم در شبانه روز دارد.در ادامه تمامی جوانب استفاده از دستگاه تصفیه کننده آب بررسی شده تا شما را در خرید مطمئن این کالا آگاه کند و لذت نوشیدن یک آب سبک و سالم را به شما هدیه دهد.

دستگاه تصفیه‌کننده آب انتخاب مسیری صحیح به سوی سلامتی
دستگاه تصفیه‌کننده آب انتخاب مسیری صحیح به سوی سلامتی

ده ها دلیل وجود دارد که شما را به سوی تهیه و خرید یک دستگاه تصفیه‌کننده آب در منزل سوق می‌دهد. اما اگر بخواهیم به سه دلیل عمده اشاره کنیمباید گفت که یک دستگاه تصفیه‌کننده آب به شما اطمینان می‌دهد تا:

ایمنی در برابر بیماری‌های منتقله از آب که ممکن است در اثر آلوده بودن آب ایجاد شود را بالا ببرد.

طعم عجیب کلر، کربنات کلسیم از آب شیر منزل شما کاملا پاک می‌شود  (این بدان معنی است که قهوه شما را خراب نمی‌کند!)

خراش‌های کوچک تا صفر، لکه بینی و پوسته پوسته شدن روی سطح ظروف آشپزخانه شما از بین می‌رود.

این راهنمای خرید تصفیه آب به شما کمک می‌کند تا تصفیه کننده مناسب آب را برای خانه یا محل کار خود شناسایی کنید.

قبل از اینکه در مورد انواع مختلف فن آوری تصفیه آب صحبت کرد و اینکه کدام یک از این موارد می‌تواند متناسب با نیا‌های شما باشد، مهم است که در ابتدا انواع مختلفی از ناخالصی‌های موجود در آب آشامیدنی را بدانید. زیرا در این صورت فقط ما می‌توانیم نیاز به انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب را درک کنیم.

انواع مختلف ناخالصی‌هایی که معمولاً در آب قابل شرب وجود دارد

نوع ناخالصی‌های موجود در آب آشامیدنی که به خانه شما می‌آیند، عمدتاً به منبع و منبع توزیع آب بستگی دارد. منابع متداول آب آشامیدنی عبارتند از: دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، چاه‌های متفرقه، آب باران برداشت شده، عرضه شرکت‌های آب و فاضلاب از طریق لوله‌کشی شهری، تانکرهای آب و غیره….

 کیفیت آب، سطح ناخالصی‌هایی مانند آلاینده‌های مضر، مواد شیمیایی و ناخالصی‌های بیولوژیکی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها و سختی آن، همه به منبع آب بستگی دارد.

معمولاً، آب دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و آب باران برداشت شده نسبت به آب چاه‌های متفرقه TDS کم (Total Solids Dissolution = ذرات معلق جامد محلول در آب) خواهند داشت. آب چاه یا آب زیرزمینی عموماً دارای TDS بالایی است و همچنین ممکن است دارای ناخالصی‌های مضر شیمیایی مانند سرب‌‌، آرسنیک و غیره باشد. منبع آب لوله‌کشی یا آب ذخیره شده در مخازن معمولاً مستعد آلودگی بیولوژیکی است (چون در صورت آسیب دیدن لوله‌ها یا مخازن ذخیره‌سازی، آن‌ها به طور مکرر تمیز نمی‌شوند)

نوع آب را مشخص کنید، آب سبک یا سنگین؟

براساس سطح مواد جامد محلول در آب، آب را می‌توان سبک یا سنگین طبقه بندی کرد. مجموع مواد جامد محلول (TDS) به عنوان درجه سختی در نظر گرفته می‌شود و در واحد قطعات در هر میلیون (PPM) یا میلی‌گرم در لیتر (میلی‌گرم در لیتر) اندازه‌گیری می‌شود.

آب با مقدار TDS بین ۱۵۰-۳۰۰ ppm در نظر گرفته می‌شود آب نرم، در حالی که آب با مقدار TDS بالاتر از ۵۰۰ ppm به عنوان آب سخت یا آلوده در نظر گرفته می‌شود.

منبع آبی که برای منزل خود تأمین می‌کنید از چه نوعی است؟

اگر آب منزل شما از آب زیرزمینی تأمین شود یا توسط تانکرهای آب تأمین می‌شود، یا از چاه‌های حفر شده عمیق تأمین می‌شود، احتمالاً این آب از نوع سنگین است.

آب سنگین حاوی درصد بسیار زیادی از مواد جامد محلول مانند کلسیم، منیزیم، فلزات سنگین، فلوراید و آرسنیک است. همه این ناخالصی‌های محلول باعث می‌شود آب سنگین برای نوشیدن انسان نا‌مناسب و مضر باشد.

از طرف دیگر، آب حاصل از رودخانه‌ها، سیستم‌های برداشت آب باران، دریاچه‌ها و سیستم ذخیره و توزیع آب شهری به طور کلی به عنوان آب سبک خوانده می‌شود. آب سبک، گرچه چندان خطرناک نیست، اما همچنین نیاز به تصفیه دارد قبل از آنکه در طولانی مدت برای مصرف انسان بی خطر تلقی شود.

لازم به ذکر است که اشاره شود برخی از مواد معدنی محلول در آب برای سلامتی انسان مفید هستند و بنابراین TDS بسیار کم یا صفر نیز توصیه نمی‌شود. کاهش سطح TDS به مقدار بسیار کم نیز بر سطح pH آب تأثیر می‌گذارد، این میزان باید در محدوده ۶.۵-۸.۵ باشد. آب با TDS بسیار کم طعم مضر خواهد داشت. حد پایین رسمی وجود ندارد، اما حداقل  TDS 80 پی پی ام حداقل سطح پذیرفته شده است.

انواع سیستم های تصفیه آب و طراحی آنها متناسب با نوع آب شما

تصفیه کننده اسمز معکوس (RO)

برای درک کارکرد RO ، ابتدا باید درک کنیم که اسمز چیست؟

در فرایند اسموز طبیعی، آب به طور طبیعی از ناحیه‌ای با غلظت املاح پایین (سطح TDS پایین)، از طریق غشایی، به ناحیه‌ای با غلظت املاح بالا (سطح TDS بالا) جریان می‌یابد. منافذ غشاء بسیار کوچک هستند (در حدود ۰.۰۰۰۱ میکرون) ، مولکول های آب کوچکتر از آن عبور می‌کنند و کوچکترین ناخالصی های محلول و باکتری ها به دام می‌افتند.

سیستم اسمز معکوس از فرایندی برعکس فرایند اسمز طبیعی پیروی می‌کند، بدین معنا که مولکول‌های آب را از ناحیه سطح TDS بالاتر به ناحیه سطح پایین‌تر TDS سوق می‌دهد. این امر با استفاده از فشار خارجی با کمک پمپ آب برای معکوس کردن جریان طبیعی آب حاصل می‌شود.

آب با ناخالصی‌ها یا TDS زیاد با فشار زیاد به داخل محفظه RO پمپ می‌شود، چنین فشاری سبب می‌شود تا مولکول‌های آب را در غشاء نیمه‌نفوذ‌پذیر به طرف دیگر سوق دهد در حالی که مواد جامد محلول و سایر ناخالصی‌ها را پشت سر می‌گذارد. تمام مواد جامد و ناخالصی‌های محلول به همراه مقداری آب ورودی، که به عنوان فاضلاب RO یا پساب نیز شناخته می‌شود، از طریق یک خروجی جداگانه تخلیه می‌شوند.

بنابراین تصفیه کننده RO همیشه برای تصفیه آب که از سطح TDS بالایی برخوردار است، توصیه می‌شود. سطح TDS آب آشامیدنی خروجی از تصفیه کننده RO نسبت به آب ورودی بسیار پایین است.

برخی از اشکالات فن آوری RO

به برق نیاز دارد: از پمپ آب برقی با فشار بالا برای اعمال فشار خارجی بر آب ورودی استفاده می‌شود، از این رو تصفیه کننده‌های RO نمی‌توانند بدون برق کار کنند.

هدررفت بالای آب: بخش قابل توجهی از آب ورودی به همراه ناخالصی‌های محلول در این سیستم تخلیه می‌شود و این منجر به هدر رفتن غیرضروری آب می‌شود. به طور متوسط، دستگاه‌های تصفیه RO برای هر ۱ لیتر آب تصفیه شده ۳ لیتر پساب تولید می‌کنند.

اولترا فیلتراسیون (UF)

همانند سیستمRO، سیستم UF (اولترا فیلتراسیون) همچنین از یک غشای نیمه‌نفوذ‌پذیر برای تصفیه آب استفاده می‌کند. پس از خواندن اولین جمله، اکنون باید به این فکر کنید که اگر RO یا UF از همان روش برای تصفیه آب استفاده می کنند‌، تفاوت بین RO و UF چیست؟ اولترافیلتراسیون یا UF از غشایی با منافذ بسیار بزرگتر (تقریباً ۰.۰۱ میکرون) در مقایسه با RO استفاده می کند که از غشایی با منافذ بسیار کوچک استفاده می‌کند (تقریباً ۰،۰۰۰۱ میکرون).

مزیت استفاده از سیستم یو اف این است که دستگاه‌های تصفیه UF می‌توانند بدون برق کار کنند زیرا این غشاء دارای منافذ بسیار بزرگتری است و آب می‌تواند با استفاده از نیروی جاذبه به طور طبیعی از آن عبور کند. به این معنی که فشار خارجی یا پمپ آب لازم نیست. همچنین‌‌، از آنجا که دستگاه های تصفیه UF هیچگونه آب را از خود دور نمی‌کنند، هیچ هدر رفت آبی وجود ندارد.

اما محدودیت‌هایی در استفاده از تصفیه کننده UF وجود دارد، به دلیل بزرگتر شدن اندازه منافذ، UF تنها می‌تواند مواد جامد حل نشده و ناخالصی‌های بزرگتر را از بین ببرد. این ماده قادر به حذف مواد جامد محلول یا کاهش سطح TDS نیست. بنابراین، تصفیه کننده UF برای تصفیه آب با TDS بالا یا آب سنگین چندان مناسب نیست.

تصفیه ماوراء بنفش (UV)

همانطور که از نام این سیستم پیداست، تصفیه ماوراء بنفش یا UV از اشعه ماوراء بنفش برای تصفیه آب استفاده می‌کند. دستگاه تصفیه UV با پرتاب اشعه ماوراء بنفش با شدت زیاد روی آب که باعث از بین رفتن یا غیرفعال کردن باکتری‌ها و ویروس‌های ایجاد کننده بیماری می‌شود، کار می‌کند.

با این حال، دستگاه‌های تصفیه UV نمی‌توانند ناخالصی‌ها یا مواد شیمیایی محلول یا حل نشده را از آب خارج کنند. به همین دلیل بیشتر دستگاه‌های تصفیه UV موجود در بازار از نوعی از پیش فیلت‌های رسوبی خارجی برای حذف ناخالصی‌های حل نشده و فیلتر کربن فعال برای از بین بردن کلر و برخی ناخالصی‌های محلول استفاده می‌کنند.

بنابراین، تصفیه آب UV فقط در مناطقی توصیه می‌شود که منبع تغغذیه آب ازسطح TDS بسیار کمی برخوردار باشد.

اگر سطح TDS  آب کم باشد اما به باکتری‌ها و ویروس‌ها آلوده شده و گل آلود به نظر برسد، می‌توان از دستگاه تصفیه کننده آب  UF + UV استفاده کرد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه تصفیه‌کننده آب می‌توانند به سایت دوزیست به آدرس dozist.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دوزیست

دوزیست به عنوان یک راهنمای خرید در کنار شماست و سعی می کند با بررسی و نقد محصولات مختلف به شما برای انتخابی مناسب کمک کند.