اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13981227459280005

در مصاحبه با روزنامه‌ی کسب‌وکار مطرح شد:

مشکلات مالیاتی دانش‌بنیان‌ها و عدم بهره‌مندی از معافیت‌ها

کد: 13981227459280005

http://bit.ly/3b6Vs3P

، تهران , (اخبار رسمی): مجید کثیری مدیرعامل اخبار رسمی، در گفتگو با روزنامه کسب‌وکار، ضعف سیستم مالیاتی و عدم برخورد تخصصی ممیزین را دلایل اصلی عدم بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان از معافیت‌های مالیاتی قانونی بیان کرد. این مشکلات باعث ناکارآمد شدن مزایا و له شدن شرکت‌های استارتاپی در زیر بار بروکراسی اداری و مالیاتی هستند.

مشکلات مالیاتی دانش‌بنیان‌ها و عدم بهره‌مندی از معافیت‌ها
مشکلات مالیاتی دانش‌بنیان‌ها و عدم بهره‌مندی از معافیت‌ها

به گزارش روابط عمومی پلتفرم اخبار رسمی، مجید کثیری مدیرعامل این مجموعه در گفتگو با روزنامه کسب و کار روز 24 اسفند 98 در گزارش ویژه‌ی این روزنامه از وضعیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان به مشکلات این شرکت‌ها در استفاده از معافیت‌ها و دلایل آن اشاره کرد و قانون معافیت شرکت‌های دانش بنیان نوپا را برای اکثر این شرکت‌ها بلااستفاده و بدون مزیت برشمرد. 

به گفته کثیری شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا از مالیات بر درآمد معاف هستند که لیستی را معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سال به سال تهیه و برای سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کند که این لیست دستورالعمل بررسی شرکت‌ها برای استفاده از معافیت است. اما ممیزان و کسانی که پرونده‌ها را بررسی می‌کنند به این بخشنامه‌ها آگاه نیستند و روند بررسی آنها نیز از این نامه‌ها و بخشنامه‌ها شروع نمی‌شود.

وی ادامه داد: «روند بررسی از دفاتر مودی شروع می‌شود؛ اول بررسی می‌شود که مودی تمام تکالیف قانونی خود را انجام داده یا نه، اگر انجام داده باشد مودی می‌تواند از بخشنامه‌ها و نامه‌ها استفاده کند؛ ممیز در مواقعی که بخشی از مدارک شفاف نباشد و اسناد و مدارک به حد کافی موجود نباشد می‌تواند به تشخیص خود اعلام عدم اجرای تکالیف قانونی دهد و کلیه دفاتر یک شرکت را رد کند. بعد از رد، دفاتر آن شرکت علی الراس می‌شود و شرکت براساس تشخیص ممیز باید مالیات پرداخت کند. »

به گفته وی، در این شرایط ممیز می‌تواند تمام معافیت‌هایی که برای آن شرکت پیش بینی شده را لحاظ نکند. نکته مهم اینکه ممیزان بعضا با روند کاری شرکت‌های استارتاپی، اینترنتی و دانش بنیان آشنایی ندارند و این عدم گذاشتن وقت کافی و نداشتن تخصص در آن حوزه‌ها ممکن است باعث شود به یک باره از یک شرکت ایرادی بگیرند و دفاتر آن را رد کنند.

به گفته مجید کثیری پیش شرط استفاده از معافیت مالیاتی دانش بنیان این است که این شرکت‌ها تمام تکالیف خود را به تایید ممیز انجام داده باشند؛ اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که این انجام تکالیف بعضا از دید ممیزها سلیقه‌ای و یا با حداکثر سختگیری اعمال می‌شود. مثلا در شرکت‌های اینترنتی و استارتاپی بسیاری از خریدها اینترنتی است و برای خرید یک سرور از یک سایت خارجی باید خرید اینترنتی از آن سایت داشته باشیم که به دلیل تحریم‌ها امکان خرید آنلاین وجود ندارد. حساب ارزی داخلی هم وجود ندارد که بتوان از سایت‌های خارجی خرید کرد؛ در این شرایط باید از واسطه کمک گرفت و ممکن است فاکتور رسمی وجود نداشته باشد. پس باید با صورت جلسات و روش‌های مختلف درستی و صحت این فاکتورها را نشان داد.

اگر ممیز به تشخیص خود این فاکتورها را نپذیرد، کل هزینه‌ها را نپذیرفته و دفاتر را رد می‌کند و شرکت باید در هیات بدوی، هیات ثانویه و شورای عالی مالیاتی به دنبال اثبات صحت دفاتر و هزینه‌های خود باشد.

مدیرعامل اخبار رسمی در پایان بیان کرد که عدم آشنایی ممیز با روند کار شرکت‌های دانش بنیان و اینترنتی، یک مشکل بزرگ برای آنهاست.

برداشت ناصحیح ممیزان مالیاتی از استارتاپ‌ها

عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی نیز در گفتگو با این روزنامه، موضوع مالیات را یکی از مهم‌ترین مشکلاتی دانست که شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و کسب و کارهای اینترنتی با آن روبه رو هستند.

وی بیان کرد که قوانین پیچیده و مختلف مالیاتی در طول سالیان متمادی برای کسب و کارهای سنتی که صد‌ها و بعضا هزاران سال قدمت دارند، تدوین شده‌اند و این دستورات برای کسب و کارهای جدید در فضای آنلاین قابل اجرا نیستند و اجرای آنها باعث مشکلاتی می‌شود.

عادل طالبی به این موضوع نیز اشاره کرد که باید پذیرفت که در طول سالیان برخی کسب و کارها، با فرار مالیاتی زمینه‌ای را فراهم کرده‌اند که قانون‌گذار و مجریان قانون ناچار به سخت‌گیری‌هایی شده اند.

دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ضمن اشاره به موضوع آموزش ماموران سازمان مالیات و ممیزان در مورد مالیات کسب و کارهای اینترنتی، بیان کرد که باید قوانین و آیین‌نامه‌های دیگری برای کسب و کارهای اینترنتی و کسب و کارهایی که در فضای اینترنت فعالیت می‌کنند، تدوین شود.

علاقه مندان برای خواندن گزارش کامل می‌توانند به لینک این مقاله و یا سایت روزنامه کسب و کار به آدرس bit.ly/3bebJ7l مراجعه کننذ.

مشکلات مالیاتی دانش‌بنیان‌ها و عدم بهره‌مندی از معافیت‌ها

برای مشاهده این تصویر در سایز اصلی اینجا را کلیک کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

اخبار رسمی

«اخبار رسمی»، نخستین نیوزوایر بین المللی ایران است که به کسب وکارها کمک می‌‎کند تا با اجرای کمپین‌های خبری در رسانه‌ها دیده شوند. اخباررسمی یک پلتفرم رسانه ای است و به عنوان یک پل ارتباطی، میان شرکت‌ها و رسانه ها عمل می‌کند تا از طرفی روابط عمومی و برندینگ شرکت‌ها توسعه یابد و از طرفی رسانه‌ها بتوانند به محتوای موثق و رسمی از شرکت‌ها دسترسی داشته باشند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]