اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139812294597314808

صفر تا صد آمیخته‌های بازاریابی فیلیپ کاتلر

کد: 139812294597314808

https://bit.ly/2QDWHQp

، تهران , (اخبار رسمی): بازاریابی فرایندی اجتماعی و مدیریتی است که به وسیله آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادله کالا با یکدیگر، به امر تامین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند.

صفر تا صد آمیخته‌های بازاریابی فیلیپ کاتلر
صفر تا صد آمیخته‌های بازاریابی فیلیپ کاتلر

آمیخته بازاریابی دربرگیرنده هر چیزی است که شرکت می‌تواند با استفاده از آن بر تقاضا برای محصول خود، تأثیر بگذارد

صفر تا صد آمیخته‌های بازاریابی

فیلیپ کاتلر، در کتاب خود بازاریابی را این گونه تعریف می‌کند:

«بازاریابی فرایندی اجتماعی و مدیریتی است که به وسیله آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادله کالا با یکدیگر، به امر تامین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند.»

توسعه آمیخته بازاریابی (Marketing mix)

پس از آنکه شرکت، راهبردی عمومی رقابتی بازاریابی را برگزید، آماده است تا طرح ریزی جزئیات آمیخته بازاریابی را آغاز کند. آمیخته بازاریابی عبارت است از :

«مجموعه ابزارهای تاکتیکی بازاریابی قابل کنترل که شرکت به کار می‌گیرد تا پاسخ موردنظر را در بازار هدف، ایجاد کند.» آمیخته بازاریابی دربرگیرنده هر چیزی است که شرکت می‌تواند با استفاده از آن بر تقاضا برای محصول خود، تأثیر بگذارد.»

امکانات، متغیرها و ابزارهای متعدد در این عرصه وجود دارد که می‌توان آنها را به چهار دسته، معروف به چهار پی ( 4Ps ) دسته بندی کرد: محصول، قیمت، مکان، ارتقاء و ترویج.

محصول (Product): محصول به معنای کلیت کالا و خدمات است که شرکت به بازار هدف عرضه می‌کند. به تعبیر دیگر، محصول، هر چیزی است که می‌تواند برای برانگیختن توجه، کسب کردن، استفاده کردن یا مصرف، به بازار هدف عرضه میشود و ممکن است یک خواسته یا نیاز را تأمین کند. محصول می‌تواند اشیاء فیزیکی، خدمات، اشخاص، مکان‌ها، سازمان‌ها و اندیشه‌ها باشد.

قیمت (Price): قیمت، میزان پولی است که مشتریان برای به دست آوردن محصول می‌پردازند. به تعبیر دیگر، قیمت، مجموعه ارزش‌هایی است که مصرف کنندگان، در قبال منافع ناشی از داشتن یا مصرف یک کالا یا خدمت، می‌پردازند.

مکان (Place): آن دسته از فعالیت‌های شرکت که محصول یا خدمت را در دسترس مصرفکنندگان مقصد قرار می‌دهد، مکان را در آمیخته بازاریابی تشکیل می‌دهد. گاهی از این عامل با عنوان توزیع یاد می‌شود. برخی از شرکت‌ها شبکه توزیع متعلق به خود را دارند و برخی دیگر این کار را به شرکت‌های دیگر که به همین منظور تأسیس شده‌اند واگذار می‌کنند.

ارتقا (Promotion): ارتقا یا ترویج به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای انتقال و رساندن مزایای محصول به مصرف کنندگان مقصد و ترغیب آنان به خرید آن محصول انجام می‌گیرد. برخی از شرکت‌ها مبالغ هنگفتی را خرج تبلیغات می‌کنند تا شرکت و محصولات آن را به خریداران بالقوه معرفی کنند. علاوه بر تبلیغات، روش‌های دیگری نیز برای ارتقا وجود دارد. 

یک برنامه بازاریابی اثربخش، عناصر آمیخته بازاریابی را به گونه‌ای تنظیم و هماهنگ می‌کند که دستیابی به هدف‌های بازاریابی شرکت را تسهیل و تسریع کند. آمیخته بازاریابی دربرگیرنده ابزارهای تاکتیکی شرکت برای کسب موفقیت‌های قوی در بازارهاست.

درواقع، شرکت‌های موفق، آنهایی هستند که نیازهای مشتری را به شیوه‌های مقرون به صرفه و با راحتی و سهولت و از طریق برقراری ارتباطی اثربخش، برآورده می‌سازند.

آمیخته ارتقاء

بازاریابی نوین، اکنون دیگر توسعه یک محصول خوب، قیمت گذاری پرجذبه محصول، و سهولت دسترسی مشتریان به آن را کافی نمی‌داند. شرکت‌ها باید درصدد برقراری ارتباط با مشتریان نیز باشند. آنچه را که در سایه این ارتباط، به مخاطب انتقال می‌یابد نباید به بخت و اقبال واگذار کرد. برای برقراری ارتباط خوب و مؤثر، شرکت‌ها، اغلب، دفترهای تبلیغاتی را به منظور تولید آگهی‌های اثربخش، متخصصان ارتقاء فروش را به قصد طراحی برنامه‌های رشد دهنده فروش، متخصصان بازاریابی مستقیم را برای توسعه پایگاه‌های اطلاعاتی و تعامل با مشتریان و مخاطبان بالقوه از طریق پست و تلفن و دیگر ابزارها، و مؤسسات روابط عمومی را برای ایجاد و توسعه تصویری مناسب از شرکت به کار می‌گیرند.

آنها به فروشندگان خود یاد می‌دهند که صمیمی، یاری رسان و ترغیب کننده باشند. برای اکثر شرکت‌ها سوال اصلی این نیست که برقراری ارتباط با مشتریان، ضروری است یا نه، بلکه می‌خواهند بدانند که این ارتباط چگونه و از چه راه‌هایی باید برقرار شود و چه میزان پول باید صرف آن کرد.

یک شرکت پیشرفته و نوین، نظام ارتباطی پیچیده‌ای را هدایت می‌کند.

شرکت، با واسطه‌ها، مشتریان و همگان‌های خویش ارتباط برقرار می‌کند.

مشتریان با یکدیگر و با دیگر همگان‌ها ارتباط شفاهی دارند.

در ضمن، هر گروه برای هر گروه دیگر، پسخورد تدارک می‌کند.

کل آمیخته ارتباطات بازاریابی شرکت را آمیخته ارتقا Promotion mix می‌نامند.

این آمیخته، ترکیب ویژه‌ای از ابزارهای تبلیغات، فروش شخصی، ارتقاء فروش و روابط عمومی است که شرکت برای تعقیب هدف‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود از آنها استفاده می‌کند.

اکنون ابزارهای چهارگانه ارتقا را تعریف می‌کنیم:

تبلیغات (Advertising) : هر شکلی از معرفی و ارتقای غیرشخصی ایده‌ها، کالاها یا خدمات که با پرداخت پول انجام می‌شود و حامی مالی مشخصی دارد.

فروش شخصی (Personal Selling) : معرفی شفاهی از طریق مکالمه با یک یا چند خریدار احتمالی به منظور فروش چیزی و برقراری ارتباطات با مشتری.

ارتقاء فروش (Sales Promotion) : محرک‌های کوتاه مدت برای تشویق به خرید یا فروش یک محصول یا خدمت.

ارتباط رودررو (face to face) : در این نوع از معرفی کالا ارتباط از نوع بسیار نزدیک است و فروشنده یا معرفی کننده کالا به صورت رودررو با مشتری در تماس است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آژانس مشاوره تبلیغاتچی

ما ناظرانی در حوزه های تبلیغات، برندینگ و دیجیتال مارکتینگ هستیم که از طرف کارفرما بر فعالیت آژانس‌های تبلیغاتی و برندسازی نظارت میکنیم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]