اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901014598311431

اطلاعات مفید در مورد آزمایش خون

کد: 139901014598311431

https://bit.ly/3dmUl20

، تهران , (اخبار رسمی): آزمایش خون یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ابزارهای هر پزشک برای بررسی سلامتی یا وضعیت بیماری و شرایط خاص افراد است. آزمایش خون، کاربردهای مختلف و زیادی دارد و یکی از معمول‌ترین آزمایش‌های پزشکی است.

اطلاعات مفید در مورد آزمایش خون
اطلاعات مفید در مورد آزمایش خون

بیشتر آزمایش‌های خون تنها چند دقیقه زمان می‌گیرند و به سادگی انجام می‌شوند. پزشک شما هنگام تجویز آزمایش به شما اطلاع خواهد داد که آیا لازم است قبل از گرفتن نمونه، کار خاصی انجام دهید یا نه. مثلا قبل از انجام برخی آزمایش‌ها لازم است به مدت مشخصی ناشتا باشید و از خوردن و آشامیدن، به جز آب، خودداری کنید. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد مصرف تمامی یا بخشی از داروهایتان را برای مدت مشخصی قبل از دادن نمونه خون قطع کنید. دقت در اجرای دستورات پزشک قبل از خون گیری بسیار مهم و ضروری است چرا که رعایت نکردن این موارد می‌تواند بر نتیجه‌ی آزمایش اثر منفی بگذارد و باعث نامعتبر شدن جواب شود. در این گونه موارد دستور به تکرار آزمایش داده می‌شود.

فرایند انجام آزمایش خون

نمونه گیری آزمایش خون عموما شامل گرفتن مقداری خون از یک رگ خونی دست، خواهد بود. 

دست، عضو راحتی برای نمونه گیری است چرا که به راحتی قابل دسترسی است و کنار زدن پوشش آن ساده‌تر. در بیشتر موارد، خونگیری غالبا از رگی در محل داخلی آرنج یا از مچ دست انجام می‌شود زیرا در این نقاط رگ‌های خونی برجسته‌تر بوده و به سطح پوست نزدیکترند. نمونه‌های خون اطفال در بیشتر موارد از کف پا یا پشت دست آن‌ها گرفته می‌شود. قبل از شروع کار، محل مورد نظر با اسپری الکل ضدعفونی می‌شود. قسمت بالایی دست با باند ضخیمی محکم بسته می‌شود. با این کار سرعت جریان خون در رگ مورد نظر کاهش یافته و برداشت خون و نمونه گیری برای مسئول آزمایش، آسان‌تر انجام می‌شود.

بعد از ضدعفونی کردن محل، سوزنی که به سرنگ متصل است وارد رگ می‌شود. حجم مورد نظر خون که وارد سرنگ شد، شریان بند از بالای رگ باز شده و سپس سوزن خارج می‌شود. یک پد پنبه‌ای روی محل سوزن گذاشته شده که باید برای چند دقیقه فشار داده شود. پس از اطمنان از عدم خروج خون، چسب زخم کوچکی روی محل زده می‌شود.

با توجه به حجم کم خونی که گرفته می شود، بعد از آزمایش نباید احساس خستگی یا افت قند خون مشهودی داشته باشید. اما اگر سابقه‌ی چنین حالاتی را دارید، از ابتدا به متصدی آزمایش اطلاع دهید. پس از پایان کار، درد بسیار خفیفی در محل ورود سوزن دارید که به سرعت فراموشش می‌کنید.

انواع آزمایش خون

نمونه گیری از خون برای تشخیص بسیاری از بیماری استفاده می‌شود. برخی از انواع آزمایش خون را بشناسیم:

آزمایش کلسترول

 برای بررسی وضعیت چربی خون و سلامت کبد، آزمایش خون لازم است. کلسترول بالا ریسک وقوع مشکلات جدی از جمله حمله قلبی و سکته های مغزی را بالا می‌برد.

کشت خون

برای آزمایش کشت خون، از دست و یکی از دیگر اندام‌ها مقداری خون گرفته شده و در محیط آزمایشگاه شرایط برای رشد باکتری‌ها در آن فراهم می شود. هدف پزشک از تجویز این تست، آگاهی از حضور باکتری‌ها در خون فرد بیمار است.

گازهای خون

نمونه‌ی این آزمایش که عموما از یک شریان خونی در مچ دست گرفته می‌شود، بیشتر مواقع تنها در بیمارستان‌ها گرفته می‌شود. تست گازهای خون برای بررسی نسبت اکسیژن و کربن دی اکسید خون، همچنین تعادل اسید و باز یا همان pH خون است. ناهماهنگی pH خون می تواند ناشی از عواملی چون اختلال دستگاه تنفسی مثل ذات الریه، مشکلات مربوط به متابولیسم از جمله دیابت، بیماری های مربوط به کلیه یا استفراغ مداوم باشد.

آزمایش قند خون

آزمایش های مختلفی برای بررسی سطح قند خون و مانیتور کردن وضعیت بیماری دیابت انجام می‌شود. از جمله:

قند خون ناشتا یا همان FBS که میزان قند خون را بعد از 8 ساعت ناشتایی می‌سنجد.

آزمایش تحمل گلوکز که ابتدا قند خون ناشتا را می‌سنجد و بعد از آزمایش اول، بیمار با خوردن محلول گلوکزی و دو ساعت انتظار، نمونه خونی دوم را می‌دهد.

آزمایش HbA1C برای بررسی میانگین قند خون سه ماه گذشته انجام می‌شود.

کیت‌های بررسی قند خون برای استفاده در منزل نیز در دسترس بوده و با نمونه‌ی اندکی از خون انگشت، وضعیت قند خونتان را به شما اطلاع می‌دهند.

تعیین گروه خون

یکی از روتین ترین آزمایش‌ها، تعیین گروه خونی است. دانستن گروه خونی بسیار مهم و در مواقع اضطراری لازم است. همچنین آزمایشی برای اطلاع از وضعیت RH خون در زمان بارداری برای کمک به حفظ سلامت جنین از سوی پزشکان تجویز می‌شود.

آزمایش تیروئید

تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل در گردن است که در قسمت بالای استخوان ترقوه جای دارد. این غده یکی از غدد درون‌ریز بدن است که هورمون‌هایی ترشح می‌کند. هورمون‌های تیروئید کنترل‌کننده‌ی روند بسیاری از فعالیت‌ها در بدن انسان هستند. از میزان سوزاندن کالری‌ها تا سرعت ضربان قلب. آزمایش‌های تیروئید بررسی می‌کنند که این غده کارش را خوب انجام می‌دهد یا نه. همچنین به تشخیص و یافتن علت بیماری‌های تیروئید مثل کم کاری و پرکاری تیروئید کمک می‌کنند. تست‌های تیروئید شامل آزمایش خون و عکسبرداری است.

هوم ویزیت سرویس آزمایش تیروئید در منزل را نیز ارائه می‌دهد.

برای رفاه حال بیماران و خانواده‌هایشان، هوم ویزیت سرویس آزمایش در منزل را راه‌اندازی کرده است. برای بیمارانی که رفت و آمد از منزل تا بیمارستان و آزمایشگاه برایشان دشوار است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

هوم ویزیت

هوم ویزیت یک استارت آپ فعال در زمینه خدماتی پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت یک پلتفرم تخصصی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها متصل می کند.فرقی ندارد که به ویزیت پزشک عمومی در منزل نیاز داشته باشید یا به دنبال گزینه‌ای مناسب برای نگهداری از سالمند خود و یا فیزیوتراپی در منزل باشید. طیف گسترده‌ی خدمات هوم ویزیت، تمامی نیازهای شما را برای خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل برطرف میکند. هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پاسخی جامع برای این طیف از نیازهای پزشکی ایجاد کرده است. هدف و رسالت هوم ویزیت آن است که بیماران و اطرافیان آن‌ها، مساله‌ای جز تمرکز به فرایند درمان نداشته باشند و با اتکا به تخصص و تجربه‌ی پزشکان همکار این مجموعه، دستیابی به این مقصود را به سریع‌ترین شکل ممکن محقق نمایند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان