اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901044600814666

بازی‌هایی که قدرت ذهن را افزایش می‌دهند بشناسیم

بازی‌هایی برای تقویت حافظه

کد: 139901044600814666

https://bit.ly/2QJJbKV

، اصفهان , (اخبار رسمی): هر کس برای زندگی خوب محتاج نیروی حافظه است. برای نیرومندی ذهن و حافظه خاطره بازی کنید. الگویابی و الگوسازی کنید و هر چه می‌توانید با هم به شیوه پرسش و پاسخ صحبت کنید.

بازی هایی برای تقویت قوه ذاکره
بازی‌هایی برای تقویت حافظه

بازسازی الگوها و به ذهن سپردن آن‌ها برای تقویت حافظه بسیار سودمند است

ارزش قدرت حافظه بر هیچ کس پوشیده نیست. حافظه یک مولفه بنیادی است که بدون آن قادر نیستیم فکر کنیم، استدلال کنیم، فرضیه مطرح کنیم، مسئله انجام دهیم یا تصمیمی بگیریم. اگر دوست دارید فرزندانی با حافظه قوی داشته باشید در این روزهای قرنطینه خانگی بازی‌های تقویت حافظه انجام دهید.

مهم ترین نکته در تقویت حافظه صحبت کردن و مرور کردن است. زمان در خانه بودن فرصت خوبی برای مرور خاطرات گذشته است. خاطره‌ها را با گفتن و شنیدن یا دیدن عکس‌ها و فیلم‌ها مرور کنید.

در حین مرور خاطرات با توجه به سن کودک دلبندان از او سوال بپرسید. مثلا راجع به مکان یا افراد یا جزئیات اتفاقات روزهایی که قصد خاطره بازی با آنها را دارید.

البته این بازی که در واقع بازی با خاطره‌ها است تنها برای کودکان مفید نیست بلکه با هر سن و سالی می‌توان با اعضا ی خانواده خاطره بازی کرد و هم لذت برد و حافظه خود را تقویت کرد.

بازی دیگری که به راحتی در منزل قابل انجام است و برای هر سنی مفید است، بازی شعبده بازی با فنجان است که معمولا با سه فنجان یا بیشتر انجام می‌شود به این صورت که یک شئ کوچک را زیر یکی از فنجان‌ها قرار داده و آن‌ها را به سرعت جا به جا کنید؛ حال طرف مقابل شما در بازی اعم از کودک یا بزرگسال باید حدس بزند کدام فنجان خالی نیست.

خوب است بدانیم بازسازی الگوها و به ذهن سپردن آنها برای تقویت حافظه بسیار سودمند است.

مثلا می‌توان با دکمه یا مهره یا حبوبات یا هر چه در منزل دارید یک الگو بچیند، سپس روی آن را بپوشانید و بخواهید بازیکن مقابل آن الگو را از حفظ برای شما بازسازی کند.

نمونه دیگر کار با الگو هم به این صورت است که یک الگو را انجام دهید و بخواهید تا فرزند یا بازیکن مقابل انجام دهد. مثلا آرام به گوش و بینی و دهان و چشم خود ضربه بزنید و بگوئید طرف مقابل تکرار کند یا اگر تمایل به تحرک بیش ار دارید، مثلا می‌توانید دست بزنید سپس بپرید بعد بلند شوید و در آخر بنشینید ؛ با این کار هم تحرک و شادابی را به جمع خانواده مهمان می‌کنید و هم موجب تقویت قوای حافظه می‌شوید.

غیر از نقش الگوها در تقویت حافظه بازی‌های دیگری نیز می‌توان انجام داد؛ مثلا از کتابی که فرزند یا یکی از اعضای خانواده آن را مطالعه کرده یک جمله نه چندان طولانی خواند و از او خواست آن جمله را از حفظ تکرار کند؛ می‌توان برای فرزندانی که دانش آموز هستند، جملات را از کتب درسی انتخاب کرد یا یک جمله را از ذهن خودتان در گوش کودک به آرامی بگوئید تا او تکرار کند ؛ می‌توانید از جملات خنده دار استفاده کنید تا بازی لذت بخش‌تر شود؛ با جملات کوتاه شروع کرده و سپس به مرور جملات را طولانی کنید.

بازی مفرح دیگری که می‌توان در فضای خانواده انجام داد بازی بچه خطاکار است که می‌توان هر اسمی را برای آن انتخاب کرد مثلا اسم سامی حواس پرت بعد جملاتی اشتباه درباره او گفته شود تا کودک درست آن را حدس بزند. 

برای نمونه بگوئید سامی حواس پرت آنقدر حواس پرت بود که موقع خواب دستانش را مسواک زد و دندان‌هایش را با صابون شست و....

این بازی که برای کودکان سه سال به بالا مفید است نه تنها برای حافظه مفید است بلکه فهم کودک را از دنیای اطراف بهبود می‌بخشد زیرا کودک کامل متوجه می‌شود چه کاری درست و عاقلانه است و در آخر می‌توان در خانواده جلسه معارفه گذاشت یعنی هر فرد از جمله کودک یا بزرگ، هر چیزی راجع به خود می‌داند و به ذهنش می‌رسد بگوید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بازی هم بازی

بازی هم بازی نامی است که گروه تبلیغیِ رَیّان در فضای مجازی زیر نظر دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان فعالیت دارد. فعالیت های گروه تبلیغی ریان در فضای مجازی وبلاگ: بازی مهم ترین شیوه تربیت http://bazihambazi.blog.ir/ تلگرام https://t.me/bazihambazi ایتا https://eitaa.com/bazihambazi سروش https://sapp.im/bazihambazi بله https://ble.im/bazihambazi اینیستاگرام https://www.instagram.com/p/Bs2IXZhHLoQ/?utm_source=ig_share_s مجموعه یادداشت های منتشر شده گروه ریان 1. مجلس مذهبی با چاشنی صبحانه(اصلاح سبک روضه ها اصلاح سبک زندگی) / 2 تجربه های تربیتی مرحوم استاد مجید محربی (رهپو) / 3 مسجد امام اصفهان و بازی بچه ها در افق تمدن نوین اسلامی / 4 بازی کودکان شروع نگاه تمدن ساز واقتصاد مقاومتی / 5 گام اول حداقل دانستنیهای ضروری برای خرید اسباب بازی / 6 گام دوم هدف گزاری های قابل طرح قبل از بازی و خرید اسباب بازی / 7 گام سوم بازی، اسباب بازی و سرگرمی به عنوان یک مهارت / 8 گام چهارم بازی های گروهی و فرهنگ کار جمعی / 9 گام پنجم بازی سازی در افق تمدن نوین اسلامی / 10 آشنایی با سبک استراتژی در بازی‌ها / 11 غفلت از پدافند غیر عامل در نقد محصولات رسانه ای و سینمایی / 12 آشنایی با نظام اسرا / 13 مدیریت بازی کودکان با غذا / 14 از بازی کودکم با وسایل کابینت ها خسته شدم / 15 بازی با مامان بازی با بابا / 16 بازی کودکان با کتاب آری یا نه /

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت