اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901054601212076

6 خاصیت قارچ گانودرما که افراد را ترغیب به استفاده دائمی از آن می‌کند

کد: 139901054601212076

https://bit.ly/2WFiHy4

، تبریز , (اخبار رسمی): در طب شرقی از گیاهان و قارچ‌های مختلفی استفاده می‌شود. در این میان، قارچ گانودرما از محبوبیت خاصی برخوردار است. این قارچ دارای مزایای بالقوه‌ای برای سلامتی از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با سرطان است. با این حال، ایمنی آن اخیراً مورد سوال قرار گرفته است.

6 خاصیت قارچ گانودرما که شما را ترغیب به استفاده دائمی از آن می‌کند
6 خاصیت قارچ گانودرما که افراد را ترغیب به استفاده دائمی از آن می‌کند

قارچ گانودرما چیست؟

این قارچ که تحت عناوین گانودرما لوسیدوم و لینگ‌ژی شناخته می‌شود، در مناطق گرم و مرطوب آسیا رشد می‌کند. سالیان طولانی است که این قارچ یک جزء اصلی از طب شرقی محسوب می‌شود.

این قارچ حاوی ترکیبات مختلفی همچون تری ترپنوئیدها، پلی ساکاریدها و پپتیدوگلیکان‌ها است که مسئول اثرات آن بر سلامتی هستند. در حالی که خود قارچ به شکل تازه هم خورده می‌شود، استفاده از فرم‌های دیگر آن به صورت پودر یا عصاره‌های آن هم نیز متداول است، که در هر صورت حاوی این ترکیبات خاص هستند. این اشکال مختلف در مطالعات سلولی، حیوانی و انسانی مورد بررسی قرار گرفته است.

6 مورد از مزایای گانودرما که از لحاظ علمی بررسی شدند، در زیر بیان شده است. 3 مورد اول توسط شواهد محکم و قوی مورد حمایت قرار گرفته است، در حالی که در سایر موارد شواهد کمتری وجود دارد.

تقویت سیستم ایمنی توسط قارچ گانودرما

یکی از مهم ترین ویژگی‌های قارچ گانودرما تقویت سیستم ایمنی بدن است. در حالی که برخی از جزئیات هنوز مشخص نیست، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که گانودرما می‌تواند بر روی ژن‌های گلبول‌های سفید که بخش‌های مهمی از سیستم ایمنی هستند، تأثیر بگذارد. علاوه بر این، مطالعات بیان کردند که برخی اشکال این قارچ قادر به تغییر مسیرهای التهابی در گلبول‌های سفید هستند.

تحقیقات بر روی بیماران سرطانی نشان داده است که برخی از ترکیبات موجود در قارچ می‌توانند فعالیت نوعی گلبول سفید به نام سلول‌های کشنده طبیعی را افزایش دهند. سلول‌های کشنده طبیعی با عفونت‌ها و سرطان در بدن مبارزه می‌کنند. یک مطالعه دیگر نشان داد که گانودرما می‌تواند تعداد گلبول‌های سفید دیگر (لنفوسیت‌ها) را در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ افزایش دهد.

اگرچه بیشترین مزایای قارچ گانودرما بر سیستم ایمنی در بیماران مشاهده شده است، اما برخی شواهد نشان داده است که می‌تواند به افراد سالم نیز کمک کند. در یک مطالعه، گانودرما لوسیدوم سبب بهبود عملکرد لنفوسیت‌ها در ورزشکاران در معرض استرس شد که این سلول‌ها با عفونت‌ها و سرطان مبارزه می‌کنند. در حالی که، در مطالعه دیگری بر روی افراد سالم، هیچ بهبودی در عملکرد سیستم ایمنی یا التهاب بعد از 4 هفته مصرف عصاره قارچ مشاهده نشد. به طور کلی، مشخص است که گانودرما بر گلبول‌های سفید و عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد. مطالعات بیشتری برای تعیین میزان اثرات آن بر افراد سالم و بیمار لازم است.

 قارچ گانودرما با تاثیر بر گلبول‌های سفید، که به مبارزه با عفونت و سرطان کمک می‌کنند، می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کنند. این ویژگی ممکن است در درجه اول در افراد بیمار رخ دهد، اما نتایج مشابهی در افراد سالم هم دیده شده است.

ویژگی‌های ضد سرطانی قارچ گانودرما

بسیاری از افراد این قارچ را به دلیل اثرات ضد سرطانی آن مصرف می‌کنند. در حقیقت، یک مطالعه بر روی بیش از 4000 بازمانده از سرطان پستان نشان داد که حدود 59٪ آن‌ها از قارچ گانودرما مصرف کرده بودند. علاوه بر این، برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که این قارچ می‌تواند به مرگ سلول‌های سرطانی منتهی شود. با این حال، نتایج این مطالعات لزوما با تاثیر بر حیوانات و انسان‌ها برابری نمی‌کنند. در برخی مطالعات آمده است که گانودرما به دلیل تاثیر بر هورمون تستوسترون، می‌تواند بر سرطان پروستات مفید باشد. نتایج یک مطالعه موردی نشان داد که ترکیبات این قارچ سبب عود سرطان پروستات در انسان‌ها شده است، در حالی که در مطالعات بزرگتر بعدی این نتایج تایید نشد.

قارچ گانودرما به دلیل نقش آن در پیشگیری یا مبارزه با سرطان روده بزرگ هم مورد مطالعه قرار گرفته است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که یک سال درمان با این قارچ سبب کاهش تعداد و اندازه تومورها در روده بزرگ شده است. علاوه بر این، گزارش مفصلی از مطالعات متعدد نشان داد که این قارچ می‌تواند بر روی بیماران مبتلا به سرطان اثر مثبت بگذارد. این مزایا شامل افزایش فعالیت گلبول‌های سفید است، که به مبارزه با سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی کمک می‌کند.

با این حال، محققان اظهار می‌کنند که بهتر است گانودرما به جای جایگزین شدن با روش‌های درمانی سنتی، با آن‌ها ترکیب شود. از این گذشته، بسیاری از مطالعات انجام شده در مورد قارچ گانودرما و سرطان از کیفیت بالایی برخوردار نبودند. به همین دلیل تحقیقات بیشتری لازم است.

اگرچه به نظر می‌رسد قارچ گانودرما امیدی برای پیشگیری از سرطان یا درمان به وجود آورده است اما قبل از اینکه بخشی از درمان استاندارد محسوب شود، اطلاعات بیشتری مورد نیاز است. با این وجود، در برخی موارد در کنار مراقبت‌های طبیعی، استفاده از آن مناسب است.

مبارزه با خستگی و افسردگی با قارچ گانودرما

اثرات گانودرما بر سیستم ایمنی بدن اغلب مورد تأکید است، اما این قارچ مزایای بالقوه دیگری هم دارد. این مزایا شامل کاهش خستگی و افسردگی و همچنین بهبود کیفیت زندگی است. یک مطالعه در زمینه تاثیر این قارچ در 132 مبتلا به ضعف اعصاب با علائمی همچون درد، سرگیجه، سردرد و تحریک پذیری صورت گرفت. محققان دریافتند که پس از 8 هفته مصرف مکمل، خستگی کاهش یافته و حس نشاط و سلامتی افزایش یافت.

در مطالعه دیگری بر روی 48 نفر از بازماندگان سرطان پستان، پس از 4 هفته مصرف پودر گانودرما خستگی کاهش و کیفیت زندگی افزایش یافت. علاوه بر این، افراد مورد مطالعه احساس اضطراب و افسردگی کمتری را تجربه کردند.

اگرچه قارچ گانودرما ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری‌های خاص راه حلی داشته باشد، اما مشخص نیست که برای افراد سالم هم چنین مزایایی را به دنبال داشته باشد. برخی مطالعات نشان دادند که گانودرما قادر به کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود کیفیت زندگی افراد دارای شرایط پزشکی خاص است.

حفظ سلامت قلبی با قارچ گانودرما

یک مطالعه 12 هفته‌ای بر روی 26 نفر نشان داد که قارچ گانودرما می‌تواند کلسترول خوب یا HDL را افزایش و تری گلیسریدها را کاهش دهد. محققان دریافتند مصرف گانودرما بیش از 16 هفته، تاثیر جزئی بر بهبود کلسترول داشته است. به طور کلی، تحقیقات بیشتری در زمینه گانودرما و سلامت قلبی مورد نیاز است.

کنترل قند خون با قارچ گانودرما

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در قارچ گانودرما می‌توانند قند خون را در حیوانات کاهش دهند. برخی تحقیقات اولیه در انسان یافته‌های مشابهی را گزارش دادند. با این حال، برخی از مطالعات این مزایا را تایید نکردند. محققان پس از ارزیابی صدها نفر از شرکت کنندگان، هیچ تاثیری بر قند خون ناشتا نیافتند. نتایج متفاوتی بر قند خون پس از صرف غذا مشاهده شد. در بعضی موارد، این قارچ سبب کاهش قند خون شد، در حالی که در برخی موارد دیگر چنین نتایجی به دست نیامد. باز هم، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

اثرات آنتی اکسیدانی قارچ گانودرما

آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که می‌توانند از آسیب رسیدن به سلول‌های شما جلوگیری کنند. به دلیل این عملکرد مهم، علاقه زیادی به استفاده از غذاها و مکمل‌هایی وجود دارد که بتوانند وضعیت آنتی اکسیدانی بدن را تقویت کنند. بسیاری ادعا می‌کنند قارچ گانودرما بدین جهت موثر است.

عوارض جانبی احتمالی و خطرات قارچ گانودرما

با وجود محبوبیت این قارچ، افرادی هستند که ایمنی این قارچ برای آن‌ها مورد سوال بوده است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که افرادی که به مدت 4 ماه از قارچ گانودرما مصرف کرده‌اند، بیشتر از کسانی که دارونما مصرف کردند، عوارض جانبی را تجربه کردند. با این حال، این اثرات جانبی جزئی بوده و بیشتر شامل افزایش ناراحتی معده یا دستگاه گوارش بوده است. هیچ عوارض جانبی بر سلامت کبد گزارش نشده است. مطالعه دیگر نشان داده است که چهار هفته مصرف عصاره قارچ گانودرما هیچ گونه عوارض جانبی بر کبد یا کلیه افراد سالم ایجاد نکرده است.

با این وجود، افراد مختلفی باید از مصرف گانودرما پرهیز کنند. این موارد شامل خانم‌های باردار، شیرده، افراد مبتلا به فشار خون پایین، اختلالات خونی یا کسانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، می‌شود.

گانودرما قارچی محبوب در طب شرقی محسوب می‌شود. این قارچ می‌تواند با تاثیر بر گلبول‌های سفید افراد بیمار از جمله بیماران سرطانی، سبب تقویت سیستم ایمنی شود. این قارچ همچنین ممکن است قادر به کاهش اندازه و تعداد تومورها در انواع خاصی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی این بیماران شود. بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که تاثیر بسزایی بر کلسترول، قند خون و ویژگی‌های آنتی اکسیدانی ندارد اما می‌تواند در کاهش خستگی یا افسردگی مفید باشد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبسایت قار.چ مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سایت مرجع قارچ های خوراکی و دارویی

بزرگترین و کامل ترین مرجع قارچ های خوراکی به همراه آموزش کامل نحوه ی مصرف

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]