اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901054602014857

مشاوره اختلال دو قطبی و اختلال افسردگی شیدایی

کد: 139901054602014857

https://bit.ly/33IURCY

، (اخبار رسمی): فردی را تصور کنید که دائما در دو وضعیت به شکل اغراق آمیزی گرفتار است و کنترلی بر خلق و خوی خود ندارد و در این حالت باید به مشاوره دو قطبی مراجعه کند. به این حالت اختلال دو قطبی یا همان افسردگی شیدایی گفته می‌شود که یکی از مهم ترین اختلالات خلقی است.

فردی را تصور کنیدکه دایما دریکی از دووضعیت زیربه شکل اغراق آمیزی گرفتار است
مشاوره اختلال دو قطبی و اختلال افسردگی شیدایی

در ادامه این بیماری، عوارض آن و روش‌های بهبودی بیشتر آن بررسی می‌شود.

مشاوره دو قطبی

افراد دارای اختلالات خلقی، نوسانات خلقی شدیدی را تجربه می‌کنند.این یعنی آن‌ها ممکن است در طی یک روز بسیار با انرژِی، خوشحال و سرزنده باشند و فردای همان روز تبدیل به فردی بی رمق و افسرده شوند. دوره‌های افسردگی و شیدایی در انواع مختلف اختلال دو قطبی متفاوت است. ممکن است در برخی از آنها دوره افسردگی طولانی‌تر باشد یا دوره شیدایی. همچنین ممکن است دوره‌ی افسردگی و شیدایی به صورت مختلط و به هم آمیخته نیز اتفاق افتد. معمولا شروع اختلال دو قطبی از دوره‌ی نوجوانی است و کمتر دیده می‌شود که فردی در بزرگالی مبتلا به اختلال شود و در مشاوره دو قطبی قابل شناسایی است. مبتلایان به طرز مساوی از بین زنان و مردان در گیر این اختلال خلقی هستند و معمولا از هر ۱۰۰ نفر یک نفر از آن رنج می‌برد.

علت اختلال دو قطبی چیست؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که زمینه‌های ژنتیکی و ارثی نقش زیادی در شکل گیری این اختلال دارند. افراد مبتلا معمولا در بستگان درجه یک خود نیز نمونه‌هایی از دو قطبی را گزارش کرده‌ اند. این زمنیه‌های ژنتیکی می‌تواند فرد را مستعد آن کند که در واکنش به محیط نامناسب، علایم آشفتگی خلقیب بیشتری را از خود نشان دهد و به احتمال بیشتری به اختلال دو قطبی مبتلا شود. تفاوت در نحوه‌ی عملکرد مغز افراد مبتلا به این اختلال نیز باعث می‌شود تا نیاز آن‌ها به دارو درمانی ضروری باشد. مشاوره دو قطبی و داروها کمک می‌کنند  تا مراکز مربوط به کنترل هیجانات در مغز بهتر عمل کند و فرد بتواند بر حالات خلقی خود تسلط بیشتری داشته باشد.

اختلال دو قطبی چه انواعی دارد؟

اختلال دو قطبی نوع ۱

در این نوع، فرد مبتلا حتما دوره‌ای از شیدایی را تجربه می‌کند هر چند ممکن است نشانه‌ای ازافسردگی نداشته باشد. البته ممکن است تجربه‌ی افسردگی نیز در این نوع، اتفاق افتد اما وجود آن برای تشخیص در جلسات مشاوره دو قطبی ضروری نیست.

اختلال دو قطبی نوع ۲

در این نوع، فرد حتما یک یا چند دوره از افسردگی را به صورت کاملا شدید تجربه می‌کند. به گونه‌ای که ممکن است اطرافیان به او برچسب افسرده بزنند. این در حالی است که علایم خفیفی از شیدایی نیز بروز می‌کند که هایپومانیا نامیده می‌شود. به همین دلیل تشخیص اصلی برای چنین فردی از افسردگی به اختلال دو قطبی نوع ۲ تغییر می‌کند.

اختلال دو قطبی با تناوب سریع

همانطور که از نام آن بر می‌آید، در این حالت فرد با حالات خلقی که به سرعت تغییر می‌کنند مواجه است. فرد مبتلا ممکن ات در طی یک سال، ۴ بار نوسان خلقی داشته باشد. به عنوان مثال در دوره‌ای بسیار شاد، سپس بسیار غمگین و مجددا بسیار شاد شود. این دوره‌ها به هم آمیخته هستند و به سرعت تغییر می‌کنند. اطرافیان ممکن است از تغییرات فرد متعجب شوند و او را فردی دم دمی مزاج و عجیب و غریب ببینند.

اختلال خلق ادواری (سیکلوتایمیا)

فرد مبتلا به ادواری خویی نیز مانند اختلال دو قطبی، نوسانات خلقی را تجربه می‌کند با این تفاوت که شدن نوسانات در او کمتر است و مدت زمان درگیری او با علایم بیشتر است.چنین افرادی معمولا به عنوان افراد دم دمی شناخته می‌شوند و تداوم حالات شان در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به اختلال دو قطبی نیز شود. مشاوره دو قطبی علاوه بر درمان فرد یه خانواده او نیز کمک می‌کند.

مهم‌ترین علایم اختلال دو قطبی در دوره‌ی افسردگی چیست؟

علایم افسردگی یک فرد دوقطبی با آنچه ممکن است همه‌ی ما در بعضی اوقات تجربه کنیم کاملا متفاوت است. چنین فردی در طول دوره افسردگی، احساس ناامیدی، غم و تنهایی عمیقی را تجربه می‌کند. تمایلی به انجام دادن کارهای روزانه ندارد و از فعالیتی لذت نمی‌برد. ممکن است بی دلیل عصبانی یا کج خلق شود و با اطرافیان بدرفتاری کند و یا افکار و رفتارهای معطوف به خودکشی را به طور جدی دنبال کند. در طول این دوره فرد تمایلات جنسی بسیار کمتری نشان می‌دهد، قادر به تصمیم گیری‌های هرچند ساده نیست، منزوی و بی تحرک است و علایم جسمی مانند کم شدن وزن و اشتها، مشکلات خواب، بیداری و علایم خستگی مزمن را بروز می‌دهد. افراد دوقطبی در فاز افسردگی ممکن است نخواهند هیچ فردی را ملاقات کنند و یا همه‌ی کارهای خود را متوقف کنند. گویا زندگی برای انها متوقف شده و کاملا سیاه و بی دلیل است.

مهم‌ترین علایم اختلال دو قطبی در دوره‌ی شیدایی چیست؟

دوه‌ی شیدایی دوره‌ای سرشار ا انرژی، هیجان و ایده پردازی است. در این دوره بر خلاف دوره‌ی افسردگی، فرد احساس انرژی مضاعفی دارد، بسیار خوش بین و ایده پرداز است و احساس می‌کند می‌تواند هر کاری را انجام دهد. فوران انرژی در فرد می‌تواند او را به سمت انجام کارهای خطرناک، مضر و یا دردسر ساز نیز سوق دهد. در طی این دوره فرد خود را به طرز نامعقولی برتر از دیگران می‌بیند، اگر کسی در ایده‌های خوش بینانه‌اش تردیدی وارد کند، به شدت عصبانی می‌شود، تمایل بسیار زیادی به برقراری رابطه جنسی دارد و ممکن است صداهایی را بشند یا افرادی را ببیند که وجود ندارند. فرد شیدا می‌تواند به طرز عجیبی ولخرجی کند، با دیگران صمیمی‌تر از قبل رفتار کند و مرزهای خود در روابط بین فردی را ازدست دهد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت گپچه مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گپچه

گپچه با به کارگیری تیمی جوان وبه روز وبرای بالا بردن کیفیت زندگی وسلامت افراد جامعه وبا توجه به ماشینی شدن زندگی امروزه متوجه سرد شدن احساسات وعواطف انسان ها شدیم، که دربرخی موارد این سرد شدن منجربه ایجاد ناآرامی ها درزندگی میگردد ،با این وجود ترغیب شدیم که راهی جهت تسهیل وارتقاء سطح سلامت روانی افراد جامعه گام برداریم. مشاوره اینترنتی یکی از شیوه های مداخلاتی جدید است که به سرعت درسرتاسرجهان گسترش یافته وبه دلیل ارزان بودن،ناشناس ماندن مخاطب،صرفه جویی زمانی وقابلیت دسترسی هرجا گوشی یا کامپیوتری وجود داشته باشد به مشاوران از محل خانه یا کار وهر محل دیگری دسترسی داشته باشید. وبسایت گپچه در زمینه های ازدواج، فرزندپروری، خانواده،مشکلات ومسائل فردی،مشاوره تحصیلی به صورت تخصصی مشاوره میدهد و تمامی مشاوران گپچه دارای پروانه فعالیت ازسازمان نظام روانشناسی ومشاوره کشور میباشند واز بهترین مشاوران استان اصفهان می باشند وبه صورت آنلاین آماده ارائه خدمات به تمامی هموطنان درسرتاسر ایران اسلامی هستند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]