اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901074605612807

نقش عضله ایلیوسواس در کمر درد

کد: 139901074605612807

https://bit.ly/2JjllBI

، اصفهان , (اخبار رسمی): یکی از عضلات کلیدی کمر که منشا بسیاری از کمر دردها است عضله ایلیوسواس است که در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود.

نقش عضله ایلیوسواس در کمر درد
نقش عضله ایلیوسواس در کمر درد

در ادامه نقش عضله ایلیوسواس که یک عضله کلیدی در ناحیه کمر است، بررسی شده است. عضله ایلیو سواس در واقع از دو عضله تشکیل شده است. عضله سواس ماژور (psoas major) که از زوائد عرضی و تنه مهره‌ای اخرین مهره سینه‌ای و مهره‌های کمری و دیسک بین مهره‌ها شروع می‌شود. عضله ایلیاکوس از حفره ایلیاک شروع می‌شود

این دو عضله به وسیله یک تاندون مشترک به تروکانتر کوچک استخوان ران متصل می‌شوند. این عضله توسط عصب فمورال عصب دهی می‌شود. عضله ایلیوسواس به همراه عضله کوادراتوس لومباروم عضلات مهمی در کمر درد محسوب شده و در بسیاری از مواقع درگیری این عضلات با فتق دیسک کمراشتباه گرفته می‌شود.

عملکرد عضله ایلیوسواس

این عضله باعث خم شدن و فلکشن مفصل هیپ ،چرخش قدامی لگن و افزایش قوس کمر می‌شود و حتی در صورت کوتاهی می‌تواند به دردهای زانو و دردهای اطراف کشکک منجر شود.

ایلیوسواس و کمر درد؟ این عضله به دو طریق می‌تواند منجر به کمر درد شود:

 1. کوتاهی عضله
 2. وجود نقاط ماشه ای یا trigger point

مهمترین علت کوتاهی این عضله و ایجاد نقاط ماشه‌ای در آن نشستن طولانی مدت است بخصوص اگر زاویه مفصل هیپ بیش از 90درجه باشد. از علل دیگر درگیری این عضله می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اختلالات مفصل ساکروایلیاک
 • اختلاف طول دو اندام
 • ضعف عضله گلوتئوس ماکزیموس
 • مشکلات مفصل هیپ
 • بی ثباتی نواحی فوقانی کمر
 • کوتاهی عضله رکتوس فموریس
 • پوشیدن کفش پاشنه بلند
 • کیفوز ستون فقرات پشتی
 • و...

علائم وجود نقاط ماشه‌ای در عضله ایلیوسواس

این بیماران معمولا از درد کمر که چسبیده به ستون فقرات و به صورت عمودی شکایت دارند معمولا این بیماران برای توضیح منطقه درد بیشتر از اینکه به یک منطقه افقی اشاره کند به یک منطقه عمودی اشاره می‌کند. درد در بعضی مواقع تا بین کتف‌ها نیز کشیده می‌شود. همچنین ممکن است بیمار در جلوی ران نیز احساس درد داشته باشد.

کوتاهی عضله ایلیوسواس

بیماران مبتلا به کوتاهی این عضله معمولا در ایستادن  و راه رفتن بخصوص ایستادن درد دارند. قوس کمر این بیماران افزایش یافته است و ممکن است هنگام ایستادن کمی به جلو خم باشند. خوابیدن بصورت طاق باز با زانوهای صاف باعث ایجاد درد در این بیماران می‌شود در حالیکه اگر یک بالشت زیر زانوی آنها گذاشته شود درد انها کاهش می‌یابد. این بیماران هنگام بیرون امدن از تخت مشکل دارند. از صندلی‌های با ارتفاع زیاد راحت برمی‌خیزند ولی اگر صندلی کم ارتفاع باشد نمی‌توانند براحتی از روی ان برخیزند.هنگام خم شدن به جلو ممکن است از خط وسز منحرف شوند همچنین هنگام ایستادن ممکن است پای درگیر را جلوتر گذاشته و زانو را خم کنند تا تنشن را از روی عضله بردارند. این بیماران ممکن است به بیماری‌های نظیر لغزندگی مهره، تنگی کانال نخاعی و سوراخ بین مهره‌ای و ...دچار شوند. بنابراین در اینگونه بیماری‌ها کشش عضله از اصول اصلی درمان است.

توصیه‌های لازم برای بیماران مبتلا به کوتاهی این عضله

 1. از نشستن بدون تکیه گاه جدا پرهیز کنید و بجای بالا اوردن پا سعی کنید ان را روی تخت بلغزانید
 2. موقع سوار شدن در ماشین با دست پای در گیر را گرفته و داخل اتومبیل بگذارید
 3. موقع رانندگی به جای بلند کردن پا از روی گاز و ترمز پا را روی پدال‌ها بچرخانید
 4. از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید
 5. حرکت دراز نشست برای این بیماران ممنوع است
 6. موقع برخواستن از حالت خوابیده ابتدا به پهلو بغلطید و سپس با کمک دست‌ها برخیزید
 7. از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید

کشش عضله : کشش این عضله به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود. کشش را 30 ثانیه حفظ کنید و 10 مرتبه تکرار کنید و 3 نوبت در روز انجام دهید.

استفاده از سوزن خشک (dry needling): از انجا که این عضله در عمق شکم قرار دارد دسترسی به ان تقریبا غیر ممکن است و بهترین راه جهت درمان نقاط ماشه‌ای استفاده از سوزن خشک یا همان dry needling است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

علیرضا سپهری- فیزیوتراپیست

علیرضا سپهری- فیزیوتراپیست

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی