اطلاعات تماس
  • 026347*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901074607714043

تحقیق و فناوری جدید مقاله شود بهتر است یا ثبت اختراع؟

کد: 139901074607714043

https://bit.ly/39sHubo

، کرج , (اخبار رسمی): محققان منابع بسیاری را صرف انجام تحقیقات می‌کنند و برخی از آنها قبلا در دنیا سابقه نداشته است. حال سوال این است که برای اطلاع دنیا از این که این تحقیق یا فناوری اولین بار توسط گروه تحقیقاتی انجام شده، بهتر است نتایج آن را توسط مقاله علمی به دنیا معرفی کرد و یا از طریق ثبت اختراع حمایت شود؟

تحقیق و فناوری توسط مقاله منتشر شود بهتر است یا ثبت اختراع؟
خدمات ثبت اختراع ملی و بین المللی - نوفن حامی البرز

چنانچه دستاورد پژوهش منتج به محصول و یا فرآیند تولید یک محصول جدید شود، نباید قبل از تاریخ اظهارنامه انتشار عمومی شده باشد

محققان منابع بسیاری را صرف انجام تحقیقات می‌کنند و برخی از این تحقیقات تبدیل به دستاوردهای جدید می‌شود که قبلا در دنیا سابقه نداشته است. حال سوال این است که برای اطلاع دنیا از این که این تحقیق یا فناوری اولین بار توسط گروه تحقیقاتی، پژوهشگاه، دانشگاه، موسسات یا مانند آن انجام شده (یا بدست آمده است)، بهتر است نتایج آن را توسط مقاله علمی به دنیا معرفی کرد و یا از طریق ثبت اختراع حمایت‌های لازم را بدست آورد؟

برای پاسخ به این سوال باید از شرایط ثبت اختراع مطلع بود. نوآوری‌هایی که در صنعت امکان تولید و یا استفاده در فرآیند تولید را داشته باشند، به عنوان اختراع قابل ثبت هستند. در نتیجه چنانچه دستاورد یک پژوهش علمی، یک نظریه مدیریتی باشد و پس از بررسی مقالات مدیریتی خارجی جدید بودن آن ثابت شود، بهتر است به صورت مقاله منتشر شود.

اما چنانچه دستاورد پژوهش منتج به محصول و یا فرآیند تولید یک محصول جدید شود، موضوع متفاوت است. در این صورت جهت بدست آوردن حق انحصار توسط ثبت اختراع باید قوانین مربوطه رعایت شوند. بر طبق قوانین بین المللی چنانچه فناوری قبل از تاریخ اظهارنامه اختراع در مقاله، کتاب، نمایشگاه و یا به هر شکل دیگری انتشار عمومی شده باشد، امکان ثبت اختراع بین المللی و ملی را از دست خواهد داد.

بررسی مقالات پزشکی می‌تواند کمک کند که محقق از جدید بودن تحقیق خود مطلع شود. البته از آنجا که نحوه تشخیص بیماری‌ها به عنوان اختراع قابل ثبت نیستند، محققان در این زمینه، می‌توانند بدون نگرانی نتایج تحقیقات خود را در مقالات بین ملی و المللی مربوطه به چاپ برسانند.

شرایط ثبت اختراع

شرایط ثبت اختراع در اکثر کشور های دنیا یکسان است، اینکه مخترع ایده ی خود را در کدام کشور ثبت کند بستگی به استراتژی ثبت اختراع او دارد. بطور کلی جهت این که یک ایده به عنوان اختراع ثبت شود و به طور کامل حمایت گردد باید دارای شرایط زیر باشد:

  • جدید بودن
  • گام ابتکاری
  • کاربرد صنعتی

شرط جدید بودن اختراع به این معنا است که نوآوری ادعا شده قبلا به هیچ شکل افشاء عمومی نشده باشد. به معنای دقیق تر یعنی قبل از تاریخ اظهارنامه اختراع به هیچ شکل دیگر مانند مقاله، نمایشگاه، تولید انبوه و … برای عموم فاش نشده باشد. دقت کنید که تفاوتی ندارد که افشا انجام شده توسط خود مخترع انجام شده باشد یا شخص دیگر. با توجه به مطالب بالا دانشجویان و پژوهشگران نیز باید توجه داشته باشند که چنانچه تحقیق انجام گرفته منتج به محصول جدید می گردد، قبل اقدام جهت چاپ در مقالات ابتدا باید در اداره ثبت اختراعات اظهارنامه گردد.

معاهده همکاری ثبت اختراع PCT

معاهده همکاری ثبت اختراع  PCT یا Patent Cooperation Treaty یک پیمان بین المللی است که بر اساس آن امکان حمایت از اختراع ثبت شده در این معاهده، در کلیه ی کشور های عضو تنها با ارائه یک اظهارنامه وجود دارد. به زبان ساده، مخترعی که در این معاهده اظهارنامه خود را ثبت کند، می تواند در کلیه ی کشورهای عضو، ثبت اختراع ملی را بر اساس همین اظهارنامه و با توجه به حق تقدم اولین افشاء آن انجام دهد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت موسسه دانش بنیان نوفن حامی البرز مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

نوفن

موسسه نوفن حامی البرز با هدف حمایت از فناوری های نوین به وسیله ی ارائه خدمات و ثبت اختراع و دیگر حوزه های مربوط به حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی و علائم تجاری در سطح ملی و بین المللی و همچنین طرح دعاوی نقض این حقوق تاسیس شده است. از ملزومات ارائه این خدمات، گسترش آشنایی فعالان این حوزه با مباحث مربوطه مانند قوانین داخلی و خارجی، خرید و فروش تکنولوژی و عقد قرارداد می باشد که موسسه نوفن این مهم را سر لوحه فعالیت های خود قرار داده است.

اطلاعات تماس
  • 026347*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

کارآفرینی و استارتاپ | علم و آموزش