اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901094609314024

اصطلاحات حقوقی در قانون همراه با توضیح کامل

کد: 139901094609314024

https://bit.ly/2yiwHUp

، تهران , (اخبار رسمی): اصطلاحات حقوقی در قانون دارای تعداد بسیار زیادی است. در ادامه مطالب در مورد برخی از پرکاربردترین اصطلاحات حقوقی در قانون صحبت شده است.

اصطلاحات حقوقی در قانون همراه با توضیح کامل
اصطلاحات حقوقی و قضایی

اصطلاحات حقوقی وکالت در قانون امروزه علاوه بر حقوقدانان توسط عموم مردم نیز استفاده می‌شود. از جمله اصطلاحات حقوقی در قانون می‌توان به مجرم، دیه، کیفر خواست، تعدی و تفریط اشاره کرد. شما می‌توانید برای آشنایی با اصطلاحات حقوقی در قانون به کتاب‌ها و مقاله‌های حقوقی مراجعه کنید و هر وکیلی بایستی تمام اصطلاحات حقوقی در قانون را بداند. در ادامه موسسه حقوقی صاحب اندیشه اصطلاحاتی پرکاربرد در ادبیات مشاوره حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری را بررسی کرده است.

اصطلاح متهم در قانون

از بیشترین و پرکاربردترین اصطلاحات حقوقی در قانون می‌توان به اصطلاح‌های متهم و مجرم اشاره کرد؛ که در این بخش و بخش بعدی در مورد تفاوت و تعریف هر یک از این دو اصطلاحات حقوقی در قانون توضیحاتی داده خواهد شد. متهم به کسی گفته می‌شود که جرمی را به او نسبت می‌دهند و هنوز صحت انجام جرم توسط فرد مذکور اثبات نشده باشد. افراد متهم ممکن است در برخی موارد مورد بازداشت قرار گرفته و در حبس به سر ببرند تا نتیجه تحقیقات آشکار شود. متهم به عنوان کننده و فاعل کاری شناخته می‌شود که آن کار جرم است.

اصطلاح مجرم در قانون

همانگونه که اشاره شد مجرم یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی در قانون است. تفاوت آشکار اصطلاح مجرم با اصطلاح متهم در این است که جرم انجام شده توسط فرد متهم در دادگاه ثابت و علنی شده باشد. برای مجرم و افرادی که جرمی را انجام داده‌اند طبق قوانین و نظر قضات مجازاتی را در نظر گرفته‌اند. افرادی که مجرم نامیده می‌شوند بعد از صدور رای توسط دادگاه محکوم نامیده می‌شوند و ممکن است افراد به دلایل گناهان زیادی به عنوان مجرم شناخته شوند. اصطلاح هر متهمی مجرم نیست می‌تواند تفاوت بین این دو واژه را به خوبی بیان کند.

اصطلاح کیفر خواست در قانون

از رایج ترین اصطلاحات حقوقی در قانون مدنی می‌توان به اصطلاح کیفر خواست اشاره کرد. کیفر خواست به معنای صدور حکم برای اعمال مجازات که توسط دادستان به شکل نامه و تقاضای کتبی نوشته می‌شود. در ماده ۲۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد تمام شرایط و اصول درخواست کیفری توضیحاتی داده شده است که شما می‌توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر ماده ۲۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری را مطالعه کنید. در ماده ۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد کیفر خواست شفاهی نیز نام برده شده است که فلسفه آن سرعت بخشیدن به رسیدگی دادگاه است.

اصطلاح حد در قانون

حد از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون بوده که ریشه آن در دستوران دین اسلام و مذهب شیعه است. در مورد اصطلاح حد تفاسیر بسیاری ارائه شده است که امکان بررسی این تفاسیر خارج از محدوده این مقاله است. نوع مجازات جرایم مستوجب حد در هیچ کتاب قانونی نوشته نشده است و در شرع اسلام و دستورات دینی تنها راه را توبه و طلب بخشش خداوند اعلام شده است. مجازات حد ثابت و غیر قابل تغییر است. برای جرایم‌هایی که مشمول حد می‌شوند مجازات‌های مشخص و معین را در نظر گرفته‌اند که این امر بر خلاف تعزیر است که مجازات‌های تعزیر به اقتضای زمان و مکان و نوع گناه متفاوت خواهد بود.

اصطلاح تعدی در قانون

اصطلاح تعدی از مهم ترین اصطلاحات حقوقی در قانون است که معنا و مفهوم آن با اصطلاح تفریط در متضاد است. اصطلاحات تعدی و تفریط از بحث برانگیزترین اصطلاحات حقوقی در قانون است که در ادامه هر یک از این اصطلاحات حقوقی در قانون بررسی شده است.

تعدی به معنای تجاوز کردن از حد مشخص شده در اموال و حق دیگری است. به معنای دیگر تعدی همان عبور کردن از خطوط مشخص و قرمز افراد دیگر که هم در عرف جامعه وجه خوبی ندارد و هم از نظر قانون جرم و گناه محسوب می‌شود. تعدی در لغت به معنای زیاده روی کردن است و امروزه بسیاری از افراد در حقوق یکدیگر تعدی و تفریط می‌کنند و این دو عامل از اصلی ترین عوامل برهم زدن آرامش جامعه بوده که اطمینان و اعتماد را از جامعه بشری سلب کرده است.

اصطلاح تفریط در قانون

از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون که در بیشتر کتاب‌ها و رسانه‌ها آن را شنیده‌اید می‌توان به تفریط اشاره کرد. تفریط از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون بوده که به معنی کوتاهی در انجام امری است. در تفریط فرد یا افرادی در انجام تعهدات قانونی و یا عرفی خود کاستی‌ها و سستی‌هایی را انجام می‌دهد که به دنبال آن خسارت و یا آسیبی به افراد دیگر وارد می‌شود که به موجب این خسارت وارد شده بایستی مجازات شده و ترک عمل کند.

از اصطلاح تفریط بیشتر در بین روابط‌های موجر و مستاجر استفاده می‌کنند که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به ماده ۵۶ قانون مدنی مراجعه کنید. طبق این ماده فردی که در اعمال خود تفریط کرده است با در نظر گرفتن شرایط و محترم شمردن آن بایستی هزینه‌ای را پرداخت کرده و اعمال ناپسند صورت گرفته را تکرار نکند.

اصطلاح دیه در قانون

از دیگر شناخته شده ترین اصطلاحات حقوقی در قانون می‌توان اصطلاح دیه را نام برد. دیه یکی از قوانین اصلی و مهم اسلام نیز است. تعریف دیه بدین صورت است که مال یا پولی که به دلیل کشتن انسان و یا نقص عضو شدن کسی، از سوی طرف مقابل به آن پرداخت می‌شود. دیه ممکن است مقدارهای متفاوتی را با توجه به جرم و رای دادگاه داشته باشد.

هم چنین در مبحث دیه برخی اصول و شرایط وجود دارد که از جمله این اصول‌ها می‌توان به نصف بودن دیه زن در مقابل دیه مرد اشاره کرد. هم چنین در برخی از ماه‌های قمری از جمله ماه رجب، محرم، ذی الحجه و ذی القعده که در اصلاح به این ماه‌های مذکور ماه‌های حرام گفته می‌شود که دیه دو برابر می‌شود.

اصطلاح قصاص در قانون

از مهم ترین اصطلاحات حقوقی در قانون می‌توان به اصطلاح قصاص اشاره کرد که اهمیت این واژه به قدری زیاد بوده که در آیه ۱۷۸ سوره بقره قرآن نیز به آن اشاره شده است. قصاص به معنی، مجازات علیه جسم و جان است که کتاب آسمانی نیز قصاص را حق دانسته ولی عفو مجرمین را اصل حیات جامعه بشری بیان کرده است.

حکم قصاص دارای یک سری شرایط و ضوابطی است که از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زن در مقابل زن قابل قصاص است
  • افرادی که از سلامت عقلی خوبی بهره مند نیستند از حکم قصاص به دور خواهند بود
  • اگر کافری موجب جنایتی از مسلمانان شود حق و حقوق قصاص پار بر جا خواهد ماند.
  • طرفین مجرم می‌توانند درخواست تاخیر در رای دادگاه را اخذ کنند تا از زمان به دست آمده جهت جلب و کسب رضایت طرفین مقتول استفاده کنند.

اصطلاح حجر در قانون

اصطلاحات حقوقی در قانون بسیار گسترده و متنوع هستند که برخی از افراد ممکن است تا به حال اسم برخی از این اصطلاحات را نشنیده باشند؛ که یکی از این ناشناخته ترین اصطلاحات حقوقی در قانون اصطلاح حجر می‌تواند باشد. حجر در لغت به معنای منع کردن است.

حجر تقسیم بندی‌های مختلفی دارد:

  • حجر عام و حجر خاص
  • حجر حمایتی و حجر سوء ظن
  • حجر قانونی و حجر قضایی
  • حجر مبتنی بر فقدان اراده و حجر نقص اراده

اصطلاح حضانت در قانون

اصطلاح حضانت امروزه از پر کاربردترین اصطلاحات حقوقی در قانون است که متاسفانه به دلیل افزایش آمار طلاق در سال‌های اخیر، بسیاری از افراد در کتاب‌های حقوقی به دنبال شرایط و نحوه‌ی گرفتن حضانت کودکان خود هستند. کلمه حضانت یک واژه عربی بوده و به معنی پروردن است.

معنی و تعریف اصطلاح حضانت عبارت است از نگهداری و سرپرستی مادی و معنوی طفل توسط کسی که دادگاه رای را به او داده است، است. ماده منحصر به فردی در مورد حضانت وجود ندارد منتهی در بین ماده‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۹ به موضوع نگهداری و حضانت طفل اشاره‌های شده است. مشخص کردن حضانت طفل تا سن قانونی به عهده دادگاه و قاضی مربوطه است ولی پس از رسیدن به سن قانونی، شخص خود انتخاب می‌کند که با چه کسی زندگی می‌کند. هم چنین بایستی به این نکته اشاره شود که حضانت طفل از هفت سالگی تا سن بلوغ به عهده پدر است.

اصطلاح حبس در قانون

حبس یکی از ناخوشایندترین اصطلاحات حقوقی در قانون است که وجه خوبی در بین عموم مردم ندارد و معمولا افراد بر این باورند که افراد مجرم و گناهکار به حبس روانه می‌شوند. حبس در واقع شکل عملی بسیاری از رای‌ها و حکم‌ها است. برخی از افراد به دلیل انجام و مرتکب شدن جرمی به حبس محکوم می‌شوند که این جرم از بدهی تا قتل غیر عمدی را شامل می‌شود.

قضات با توجه به نوع جرم و دفاعیات مجرم از خود و هم چنین با در نظر گرفتن شرایط مختلف مدت حبس را مشخص می‌کند. برای مثال برای جرم‌هایی مانند قتل غیر عمدی ممکن است فرد سالیان دراز و حتی به حبس ابد محکوم شود. ولی در برخی موارد مانند ضرب و شتم از چند ماه تا چند سال حکم حبس صادر می‌شود.

اصطلاح حکم در قانون

از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون که تقریبا همه افراد با آن آشنایی دارند می‌توان اصطلاح حکم را نام برد. حکم از رایج ترین اصطلاحات است که در هر جلسه دادگاهی بعد از اتمام و به نتیجه رسیدن قضات، حکم مربوط به آن جلسه دادگاه صادر می‌شود. در بیشتر کتاب‌های حقوق، حکم را رای دادگاه در مورد ماهیت دعوی تعریف کرده‌اند که آن رای قطعی بوده و امکان برگشت و اعتراض در آن وجود ندارد. حکم به دو صورت صادر می‌شود: حضوری و غیر حضوری.

علاقه مندان می‌توانند برای دریافت خدمات حقوقی به سایت موسسه به نشانی sahebandisheh.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

موسسه حقوقی صاحب اندیشه

موسسه حقوقی صاحب اندیشه با ۱۲ سال تجربه‌ کار از سال ۱۳۸۶ برای کمک به شما در حل انواع پرونده‌های حقوقی آماده است. این موسسه با شماره ۳۴۱۶۷ به ثبت رسمی رسیده و با کیفیت بالای خود توانسته اطمینان تمام مراجعه‌کنندگان خود را به دست آورد. ما کادر کاملی از وکلای پایه یک دادگستری را در انواع تخصص‌ها در اختیار داریم. با وکلای مجربی که در مجموعه صاحب اندیشه به فعالیت مشغول هستند برای هر مسئله حقوقی و کیفری شما، راه حل مناسبی را در اختیار داریم. بنابراین در صورت داشتن هر دعوی و مشکل حقوقی کافی است به ما مراجعه کنید تا با بهترین نتیجه‌ ممکن روبه رو شوید. علاوه بر وکلا ، کارشناسان مجربی نیز هستند که می‌توانند شما را در درک بهتر پرونده راهنمایی کنند. این مشاوره موجب می‌شود تا با شناخت نوع پرونده خود بتوانید بهترین و مناسب‌ترین وکیل را برای مسئله خود شناسایی کنید. لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات موکل به طور کاملا محرمانه فقط در اختیار موسسه و وکلا قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توانید در تمامی پرونده‌های خود با آرامش خاطر به سراغ موسسه حقوقی صاحب اندیشه بیایید و از خدمات گسترده ما استفاده کنید. علاوه بر آن تمامی جزئیات پرونده‌ و تک تک اقدامات وکلا پیش از اقدام و پس از انجام کار به موکل اطلاع داده می‌شوند. آگاهی شما از چگونگی روند پرونده برای ما بسیار اهمیت دارد و اولین نکته در تمامی کارها ایجاد حس رضایت برای موکلین عزیز است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | شهر و جامعه