اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901194734914732

مشکلات پای پرانتزی

کد: 139901194734914732

https://bit.ly/2Ve4Jkt

، تهران , (اخبار رسمی): پای پرانتزی از بدو تولد در بسیاری از افراد مشاهده شده و عدم توجه به رفع این مشکل در نهایت می‌تواند باعث ایجاد ساختار نامناسب در بدن فرد شود. گذر زمان و نداشتن توجه کافی برای اصلاح پای پرانتزی عدم اعتماد به نفس، بروز آرتروز و حتی نداشتن تعادل مناسب و اثرات جانبی را به همراه خواهد داشت.

پای پرانتزی
درمان و اصلاح پای پرانتزی توسط متخصصین دکتر سلیمانی

در این مطلب تشخیص پای پرانتزی ، علل و روش‌های درمان آن بررسی شده است.

سر فصل‌های این مطلب:

  • تشخیص پای پرانتزی 
  • شش علت شکل گرفتن پای پرانتزی
  • درجات پرانتزی
  • ورزش برای پای پرانتزی
  • سوالات راجع به پای پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی

پای پرانتزی و ایجاد قوس در زانوها از بدو تولد در بسیاری از افراد مشاهده شده و عدم توجه به رفع این مشکل در نهایت می‌تواند باعث ایجاد ساختار نامناسب در بدن فرد شود. گذر زمان و نداشتن توجه کافی برای اصلاح پای پرانتزی عدم اعتماد به نفس، بروز آرتروز و حتی نداشتن تعادل مناسب و اثرات جانبی بر سایر بخش‌های بدن را به همراه خواهد داشت. ادونس کلینیک؛ تولید کننده انواع کفش طبی و پروتز برای درمان پای پرانتزی در این مطلب نکات مهمی در رابطه با این اختلال در ساختار زانو و پاها را ارائه خواهد داد.

6 علت شکل گرفتن پای پرانتزی 

با توجه به اینکه اغلب نوزادان در بدو تولد با مشکل پرانتزی بودن پاها مواجه هستند و حتی در سنین بزرگسالی نیز این مشکل در افراد زیادی مشاهده می‌شود، این سوال وجود دارد که علت شکل گرفتن پای پرانتزی چیست؟ بدون شک اطلاع از علت شکل گرفتن پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان می‌تواند باعث شود تا از بروز چنین اشکالاتی در پاها جلوگیری شود. اصلی ترین دلایل در بروز و شکل گیری پاهای پرانتزی در نوزادان و بزرگسالان شامل موارد زیر است:

وزن زیاد جنین در رحم مادر

اصلی ترین و مهم ترین علت پرانتزی شدن پا نوزادان، کمبود فضای مناسب در رحم مادر برای چرخش و حرکت جنین است. با توجه به اینکه ساختار بدن و استخوان‌ها در دوران جنینی شکل می‌گیرد، کمبود فضا برای قرار گرفتن صحیح پاها در نهایت می‌تواند باعث بروز چنین اشکالاتی شود. این مساله مخصوصا در مادرانی که با دیابت در دوران بارداری مواجه هستند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چون دیابت بارداری اثر مستقیم بر افزایش وزن جنین داشته که باعث می‌شود فضای رحم مادر برای نوزاد کوچک شود. کنترل وزن مادر و جنین به صورت مرتب و دوره‌ای مهم ترین راهکار برای جلوگیری از رخ دادن چنین مشکلاتی است.

آرتروز در بزرگسالان

با گذر زمان و افزایش سن افراد بخاطر وزن زیاد و غیره آرتروز در بخش‌های مختلف بدن، مخصوصا زانوها مشاهده می‌شودد. عدم توجه به رفع این مشکل و درمان آرتروز می‌تواند منجر به تغییر حالت زانوها و شکل گیری قوس در آنها شود. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد پای پرانتزی بزرگسالان، آرتروز است که به شیوه‌های مختلف قابل درمان است.

ساییدگی غضروف

از دیگر دلایل بوجود آمدن پای پرانتزی بزرگسالان، ساییدگی غضروف‌ها است که به مرور باعث می‌شود فرد تعادل و توانایی کافی برای حرکت نداشته باشد. این مشکل همچنین باعث پرانتزی شدن پاها می‌شودد. درمان این قبیل مشکلات اغلب با تجویز دارو و در برخی مواقع با جراحی انجام می‌شود.

کمبود ویتامین D

وجود پاهای پرانتزی در نوزادان زیر سه سال کاملا طبیعی است و به مرور این مشکل برطرف می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. اما در برخی از مواقع روند اصلاح پاها ممکن است بسیار کند بوده یا مشکل برطرف شود. اصلی ترین علت بروز این مشکل کمبود ویتامین d در فرد است که با مصرف مکمل‌های غذایی لازم است به جبران ویتامین D کمک شود. توجه به نوع تغذیه، قرار گرفتن فرد در مقابل نور خورشید و استفاده از مکمل‌های غذایی بهترین راهکار برای بهبود روند درمان و اصلاح پای پرانتزی در کودکان است.

جوش خوردن نادرست استخوان پس از شکستگی

پس از شکستگی پا و گچ گرفتن نادرست آن، این احتمال وجود دارد که پا به صورت پرانتزی شکل بگیرید. در صورت رخ دادن این مشکل با توجه به تشخیص پزشک ممکن است با ورزش یا جراحی زانوها اصلاح شوند.

بیماری بلانت یا نرمی استخوان

بلانت یا نرمی استخوان از دیگر علت‌های پرانتزی شدن پا در نوزادان اتس که علت بروز این بیماری مشخص نیست. نوزادانی که با نرمی استخوان مواجه هستند، در صورتیکه زودتر از موعد راه بروند یا وزن آنها زیاد باشد، با پرانتزی شدن پاها روبرو خواهند شد. برای تشخیص این بیماری در نوزادان و کودکان نیاز به اسکن می باشد که به تشخیص پزشک انجام خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع ژنتیک نیز می‌تواند بر بروز این اختلالات رشدی در ساق و زانوی پا اثرگذار باشد که با طی کردن فرآیند تشخیص و درمان زیر نظر متخصص علت اصلی آن تعیین می‌شود.

درجات پای پرانتزی

با توجه به میزان فاصله‌ای که بین زانوها وجود دارد می‌توان این اختلال رشدی را درجه بندی کرد. برای تشخیص درست درجات پای پرانتزی لازم است فرد بر روی سطح صاف به صورت طاق باز دراز کشیده و قوزک پاها را به هم متصل کند. با وسایلی مانند کولیس میزان فاصله بین کندیل داخلی ران اندازه گیری می‌شود. درجه خفیف یا نوع اول فاصله‌ای کمتر از 2.5 سانتی متر، درجه متوسط بین 2.5 تا 5 سانتی متر و بیشتر از این مقدار در درجه سوم یا شدید قرار می‌گیرد. با توجه به درجات پای پرانتزی نوزادان و بزرگسالان روش‌های مختلفی برای درمان ارائه می‌شود.

ورزش برای پای پرانتزی

برای درمان و اصلاح پرانتزی بودن پاها روش‌های مختلفی وجود دارد مانند استفاده از کفش طبی، زانو بند یا بریس، ورزش، ماساژ درمانی، جراحی، تجویز دارو. یکی از بهترین راهکارها مخصوصا در سنین کودکی انجام حرکات ورزشی زیر نظر افراد حرفه‌ای در این زمینه است. حرکات متعدد پیلاتس، انجام حرکات کششی، یوگا و ماساژ زیر نظر فیزیوتراپ برای این منظور وجود دارند که روند اصلاح پاها را تا حد زیادی بهبود می‌بخشند. نکته بسیار مهم این است که هیچگونه ورزش و حرکت کششی را نباید خودسرانه انجام داد.

آیا پای پرانتزی با افزایش سن بدتر می‌شود؟

همان طور که قبلا اشاره شد، پای پرانتزی نوزادان زیر سه سال طبیعی است و با رشد آنها به مرور این مشکل خود به خود برطرف می‌شود. در برخی از مواقع ممکن است عکس این مسئله وجود داشته باشد و نه تنها پاها اصلاح نشوند، بلکه اندازه فاصله بین زانوها نیز بیشتر شود. در این شرایط بهتر است به پزشک مراجعه شود تا مانع از رشد بیشتر اختلال شود. در سنین بزرگسالی نیز ممکن است بخاطر آرتروز و ساییده شدن غضروف‌ها پاها تغییر شکل دهند که با جراحی، تجویز دارو و کفش‌های طبی می‌توان این مشکل را رفع کرد.

آیا آرتروز باعث ایجاد پای پرانتزی می‌شود؟

آرتروز که با افزایش سن شایع می‌شود، بر مفصل داخلی زانو اثر دارد و ادامه پیدا کردن این مشکل در فرد باعث پرانتزی شدن پا خواهد شد. لذا پیشنهاد می‌شود، در صورت مشاهده هرگونه علایم آرتروز در پاها بلافاصله به پزشک مراجعه کرده تا اقدامات لازم صورت گیرند.

ادونس کلینیک با بهره مندی از تجهیزات کاملا بروز و متخصصین با تجربه یکی از بهترین مراکز ارتز و پروتز در تهران است. این مجموعه خدمات متنوعی از قبیل درمان و اصلاح کف پای صاف در کودکان و بزرگسالان، ارائه انواع کفش های طبی و پروتز پا و غیره را ارائه می‌دهد. به منظور دریافت نوبت و مشاوره با گروه آرتز و پروتز سلیمانی می‌توان از راه‌های ارتباطی موجود استفاده کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گروه آرتوز و پروتز سلیمانی

گروه متخصصین ارتوز و پروتز سلیمانی در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را شروع نموده است فعالیت این مرکزپیرامون ارائه: ۱- خدمات ارتوزی: شامل طراحی و ساخت انواع بریس واسپیلنت ها از جمله انواع کمربندها و زانوبندهای درمانی و... ۲-خدمات پروتزی شامل ساخت انواع دست و پای مصنوعی برای افراد دچار قطع عضو ۳-انواع ارزیابی ها و اندازه گیری ها با دستگاه ها ی مخصوص ارزیابی بدشکلی های بدن از جمله اسکنرهای ستون فقرات و اسکنرپا

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]