اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901194735211815

تعریفی ساده از ادامه تاریخ فناوری اینترنت

بلاکچین چیست؟

کد: 139901194735211815

https://bit.ly/2VbQa0t

، تهران , (اخبار رسمی): همان طور که در حال حاضر میلیارها نفر به وب متصل هستند، در آینده نزدیک افراد بسیاری به بلاکچین متصل خواهند شد. به آسانی ساخت یک وبسایت با ووردپرس، احتمالا بتوانیم انواع بلاکچین را نیز به راحتی بسازیم.

 بلاکچین چیست؟
بلاکچین چیست؟

رمز ارزها مهمترین کاربرد بلاکچین تا کنون به شمار می‌روند. اما این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری نیز داشته باشد.

هر چند اینترنت در دهه هشتاد میلادی معرفی شد اما این شبکه وب بود که باعث ارزشمندی آن شد. شبکه وب موجب شد تا اینترنت مفیدتر واقع گردد، زیرا مردم بیشتر به بهره‌مندی از اطلاعات علاقه‌مندند تا اینکه تنها بخواهند چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل نمایند. همان طور که در حال حاضر میلیارها نفر به وب متصل هستند، در آینده نزدیک افراد بسیاری به بلاکچین متصل خواهند شد. به آسانی ساخت یک وبسایت با وردپرس، احتمالا بتوانیم انواع بلاکچین را نیز به راحتی بسازیم.

بلاکچین در واقع بخشی از ادامه تاریخ فناوری اینترنت محسوب می‌شود و هم اکنون سفر خود را برای تغییر مشاغل، جوامع، دولت‌ها و کل جهان، طی چندین مرحله که معمولا خیلی ملموس و قابل مشاهده نیستند، آغاز کرده است. این فناوری بیشتر شبیه به یک پروتکل جامع است که بر روی اینترنت قرار دارد.

به طور کلی بلاکچین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است. این تکنولوژی یک دیتابیس و یک پلتفرم توسعه شبکه است که می‌توان آن را به عنوان یک لایه اعتماد، کانال مبادله و مجموعه‌ای از قابلیت‌های غیر متمرکز در نظر گرفت.

در هر بلاک هرگونه داده، از اطلاعات شخصی یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب دارایی‌ها مانند بیت‌کوین می‌تواند ثبت شود. اطلاعات در بلاک‌ها قرار گرفته و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند. این زنجیره، بلاکچین را تشکیل می‌دهد. هر کدام از این بلاک‌ها با چیزی به نام هش با یکدیگر ارتباط دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود. هش یک داده یا ورودی همیشه ثابت است. این باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت شده روی بلاکچین جلوگیری به عمل آید. به این ترتیب این فناوری از تعداد زیادی قطعه کنار یکدیگر تشکیل شده که بعضی با هم، بعضی مستقل از هم کار می‌کنند.

برای ساختن اپلیکشن‌های بلاکچین بیشتر از یک راه وجود دارد. می توانید فقط از بلاکچین استفاده کنید، یا می‌توانید با اپلیکیشن‌های وب که در حاضر وجود دارند آن‌ها را تلفیق کنید. این روش را در اصطلاح  "اپلیکیشن‌های هیبریدی" می نامند.

رمز ارزها مهمترین کاربرد بلاکچین تا کنون به شمار می‌روند. اما این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری نیز داشته باشد. هر کجا که نیاز به فضایی برای ذخیره داده، افزایش اعتماد و کاهش تقلب باشد، امکان استفاده از آن وجود دارد. به عنوان مثال انتخابات الکترونیکی یکی از کاربردهای مهم بلاکچین است. بلاکچین ده ویژگی ذیل را همزمان از خود بروز می‌دهد:

* رمز ارز

* زیر ساخت محاسباتی

* بستر معامله

* دیتابیس  غیرمتمرکز

* صندوق حسابداری توزیع‌شده

* پلتفرم توسعه نرم‌افزار

* نرم افزار اوپن سورس

* بازار خدمات مالی

* شبکه فرد به فرد

* لایه ارائه دهنده اعتماد

امیرحسین علم‌طلب / آی‌لیبر

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

هم آوا

“شرکت هم‌آوا” (با نام ثبتی کارخانه نوآوری هم آوا) از ادغام شتاب‌دهنده آواتک در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات، شتاب‌دهنده شزان در حوزه فناوری‌های همگرا، فضای کاری اشتراکی زاویه و شرکت نوآوا ارائه‌ کننده‌ی راه‌ کارهای رشد به کسب‌وکارها، شکل گرفته است و اکنون در محل کارخانه نوآوری آزادی مشغول به کار است. کارخانه نوآوری آزادی توسط ”شرکت هم‌آوا” با مشارکت پارک فناوری پردیس و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به عنوان بزرگترین مرکز استقراراستارتاپ‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا درفضایی به مساحت ۱۸هزار و پانصد متر مربع در غرب تهران راه اندازی شده است. “هم‌آوا” در اموری چون توسعه زیست بوم و فرهنگ کارآفرینی نوآورانه، پرورش و رشد کسب و کارهای نوپا، پژوهش و توسعه فناوری‌های نوین، سبد گردانی کسب و کارها، صندوق پژوهش و فناوری و ارائه راهکارهای کارآفرینی و نوآوری به سازمان‌ها، مجموعه‌ ای یکپارچه از راه‌ حل‌ها را در اختیار دارد. هم آوا در سبد پورتفولیوی خود ۷۰ تیم استارتاپی از شتابدهنده‌های آواتک و شزان را دارد و در راستای ماموریت جدید خود دو مرکز نوآوری درحوزه های “فین تک” و “هوشمندسازی خودرو و صنعت” با کمک سازمان‌های بزرگ پر آوازه و موفق این حوزه راه اندازی کرده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]