اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901204737514701

پمپ آب چگونه باعث افزایش فشار آب ساختمان می‌شود؟

کد: 139901204737514701

https://bit.ly/2XjcGqV

، تهران , (اخبار رسمی): در این مطلب توضیحاتی در مورد نحوه عملکرد پمپ آب، اینکه به چه صورت بوده و در انتخاب پمپ صحیح به چه مواردی باید توجه داشت، ارائه شده است.

پمپ آب چگونه باعث افزایش فشار آب ساختمان می شود؟
پمپ آب چگونه باعث افزایش فشار آب ساختمان می‌شود؟

الکتروپمپ به تنهایی ایجاد فشار نمی‌کند، بلکه باعث ایجاد سرعت و جریان در خط لوله می‌شود. چیزی که فشار را بوجود می‌آورد مقاومت‌های موجود در سیستم یا خط لوله مانند شیرآلات است

پمپ آب چگونه باعث افزایش فشار آب می‌شود ؟

شاید بسیاری از افراد جهت داشتن فشار آب مناسب در منزل خود از یک پمپ آب استفاده کرده باشند، اما آیا تا به حال این موضوع به ذهن شما خطور کرده است که نحوه عملکرد پمپ آب به چه صورت باعث ایجاد فشار مناسب در خطوط لوله می‌شود؟ دانش کافی در این خصوص علاوه بر اینکه به شما در انتخاب پمپ مناسب کمک می‌کند، باعث می‌شود از علت بسیاری از کم و زیاد شدن‌های فشار آب و نحوه نگهداری مناسب از این محصول نسبتا گران قیمت، اطلاع کافی داشته باشید.

پمپ آب از یک الکتروموتور به همراه یک پمپ تشکیل شده است. جالب است بدانید که پمپ آب واژه‌ای غلط است چرا که محصولی که به شکل مقتضی آب را در لوله‌های شما پمپ می‌کند، الکتروپمپ است؛ بخش اول کوتاه شده واژه الکتروموتور و بخش دوم کوتاه شده پمپ آب است.

الکتروموتور وسیله‌ای شبیه به دینام کولر آبی است که با استفاده از انرژی الکتریکی شفت متصل به پروانه پمپ را به جرکت در آورده و باعث چرخش آن می‌شود. پمپ‌ها دارای انواع پروانه‌ها هستند که هریک نوع مشخصی از آبدهی و هد یا همان ارتفاع را در سیستم تامین می‌کنند. می‌توان از بین آنها به پمپ‌های دو پروانه، پمپ تک پروانه، پروانه برنجی، پروانه باکالیت و ... اشاره کرد.

اما نحوه عملکرد پمپ آب و ایجاد فشار در سیستم چگونه است؟

جالب است که بدانید الکتروپمپ باعث ایجاد فشار نشده و فقط باعث ایجاد سرعت و جریان در خط لوله می‌شود. چیزی که فشار را بوجود می‌آورد مقاومت‌های موجود در سیستم یا خط لوله مانند شیرآلات است. یعنی اگر شما پمپ را درون یک خط لوله که قطر آن به اندازه کافی بزرگ است قرار دهید و هیچ مانعی درون آن لوله مانند زانویی، شیرآلات، افزایش و کاهش ارتفاع و ... نباشد، در سیستم شما فشار وجود نخواهد داشت. اما به محض اینکه یک شیر درون آن لوله بسته شود شما توسط گیج فشار، این افزایش فشار را مشاهده خواهید کرد.

در همینجا می‌توان به این نکته پی برد که وجود نشتی در سیستم خط لوله و جریان غلط آب هنگامی که مصرفی وجود ندارد باعث کاهش فشار می‌شود و از آنجایی که فشار آب، مبنای عملکرد بسیاری از انواع اتومات پمپ آب که وظیفه قطع و وصل پمپ را بر عهده دارند، است، به اشتباه باعث استارت پمپ حتی هنگام عدم استفاده حقیقی می‌شود.

نکته دیگری که از بالا می‌توان دریافت این است که ارتفاع آب روی فشار آن تاثیر دارد. از نظر فیزیکی هر 10 متر ارتفاع، فشاری تقریبا" معادل 1 بار ایجاد می‌کند. ( دقت کنید تنها چیزی که در این معادله عنوان می‌شود ارتفاع است، نه حجم آب این یعنی فشار آب در پایین ترین نقطه یک لوله به ارتفاع 10 متر و قطر 1 میلیمتر، با فشار آب در پایین ترین نقطه یک لوله با همان ارتفاع و قطر 1 متر، برابر بوده و مقدار آن 1 بار است.) لذا اگر پمپ آبی بتواند 2 بار فشار ایجاد کند، این یعنی حتی اگر تمامی مواردی که باعث کاهش فشار می‌شوند از قبیل زانویی، مقاومت سطح لوله و ... را نیز حذف کنیم در نهایت این پمپ توانایی پمپاژ آب تا ارتفاع 20 متر را خواهد داشت ( البته با فرض فشار ورودی صفر ) و در آن ارتفاع نیز عملا" آب جریان نداشته و ساکن خواهد بود. ( چرا که دو مولفه جریان و فشار دائما" در خط لوله به یکدیگر تبدیل می‌شوند ) این مطلب هنگام تنظیم پرشر سوئیچ کاربرد دارد و تمامی نصاب‌های حرفه‌ای ملاک تنظیم فشار خروجی پمپ آب و فشار فنر استارت پمپ را همین ارتفاع مصرف کننده و فشار مورد نیاز وی در نظر می‌گیرند.

نکته : به همین جهت است که شما هنگام خرید پمپ آب ممکن است ارتفاع آن را برای مثال 40 متر مشاهده کرده و پیش خود فرض کنید که ارتفاع ساختمان بنده از 6 متر نیز فراتر نمی‌رود پس این پمپ حتی بیش از نیاز است، حال آنکه اگر مقدار آبدهی و یا جریان آن پس از محاسبه مواردی از قبیل طول لوله، تعداد زانویی و ... را در ارتفاع 6 متر جویا شوید ممکن است متوجه شوید که این آبدهی از مقدار مورد نیاز بسیار کم‌تر است.

به دلایل فوق شرکت آی ناین توصیه می‌کند که حتما هنگام خرید پمپ آب از یک کارشناس فنی و با تجربه در خصوص اینکه پمپ مورد نظر آیا فشار مناسب را تامین می‌کند یا خیر، مشاوره بگیرید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آی ناین

استارتاپ آی ناین در سال 1393 با هدف یکپارچه سازی ، ساماندهی و ارتقاء فروش و خدمات پس از فروش و با اولویت محصولات صنعتی و تخصصی شروع به کار کرد. در گذر سال ها همواره اولویت خود را رضایت مشتریان پس از برقرای اولین ارتباط قرار داده ایم و به کمک خدا و تلاش همه اعضای این مجموعه، معتقدیم به این هدف دست یافته ایم. آنچه در آی ناین همواره از اهمیت فراوان برخوردار بوده است ، در درجه اول رفتار خوب با مشتری و مشاوره تخصصی در خصوص خرید، در درجه دوم ارائه قیمت واقعی محصول و در درجه سوم خدمات پس از فروش بی قید و شرط بوده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار