اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901224741914981

روش‌های نگه داری از فرش ماشینی

اصول نگه داری و لکه گیری فرش

کد: 139901224741914981

https://bit.ly/2UZ2Vws

، آران و بیدگل , (اخبار رسمی): در ادامه اصول نگه داری و لکه گیری فرش بررسی شده است.

اصول نگه داری و لکه گیری فرش
نحوه پاک کردن لکه از روی فرش ماشینی

روش‌های نگه داری اصولی فرش ماشینی

اگر از زمان خرید فرش ماشینی و از ابتدای امر از فرش بخوبی مراقبت کنید فرش شما مثل روز اول نو خواهد ماند.

یک) فرش را هفته ای حداقل دو بار جارو کشی کنید: در جاروکشی فرش کناره های فرش فراموش نشود. در جارو کشی خلاف خاب فرش را جارو کنید. با اینکار اگر آلودگی به عمق فرش نفوذ کرده باشد از آن خارج می شود..

دو) هر شش ماه یکبار از شامپو فرش استفاده کنید: در استفاده از شامپو فرش افراط نکنید و مقدار کمی از شامپو فرش را با آب مخلوط کنید و مخلوط حاصله حتما رقیق باشد که بافت فرش را خراب نکند. همچنین با برس زبر روی فرش نکشید چرا که خاب فرش را از بین می برد.

سه) سالی یکبار فرش را به قالیشویی بدهید: در شستن فرش سعی کنید اینکار را به عهده قالیشویی بسپرید. چرا که با روش های اصولی و دستگاه اقدام به شست و شو و خشک کردن فرش می کنند. ولی در منزل اگر اقدام به شست و شو و خشک  کردن فرش کنید، ممکن است فرش خشک نشود و دچار پوسیدگی و در نهایت از بین رفتن فرش شود.

 لکه گیری فرش ماشینی: اگر فرش شما دچار لکه شد. باید سریع در در اسرع وقت آن را تمیز کنید. چرا که لکه ها به بافت عمقی فرش نفوذ می کنند و برای همیشه در فرش ماندگار میشوند. بنابراین هنگام بروز لکه اگر روش های لکه گیری را بلد نبودید می توانید این کار را به قالیشویی بسپرید.

لکه‌ها در دو نوع هستند:

  • لکه‌های سطحی
  • لکه‌های عمقی

پس باید بتوانید انواع لکه ها روی فرش و روشهای پاک کردن هر لکه را بشناسید:

لکه های آبمیوه: پاک کردن لکه های حاصله از ابمیوه و میوه جات بسیار آسان است و جز لکه های سطحی محسوب می شوند. روش آسان برای پاک کردن این لکه ها مخلوط آب و سرکه سفید یا مخلوط آب و جوش شیرین است. اگر از آب نسبتا داغ استفاده کنید بهتر است.

لکه های جوهر: این لکه جز لکه های عمقی محسوب می شود و سریعا باید اقدام به پاک کردن لکه کنید. بدین شکل که محل لکه را کاملا ماست میریزد و بعد از نیم ساعت با قاشق و با فشار جمع میکنید. این روش را آنقدر تکرار کنید تا لکه جوهر از روی فرش پاک شود.

لکه ی لاک و لوازم آرایشی: لکه لاک یک لکه بسیار سختی است و سریعا باید تمیز شود. بهترین روش پاک کردن لکه لاک استفاده از استون و یا پد لاک پاک کن است. یا مخلوط آب اکسیژنه و آب.

لکه های حاصله از قهوه و چایی: این لکه ها نیز جز لکه های عمقی هستند. پس باید سریعا از روی فرش برطرف شوند. بدین شکل که لکه را بوسیله مخلوط آب و نوشابه پاک کنید یا اینکه از طریق اب و چند قطره سفید کننده وایتکس فرش را تمیز کنید.

لکه های چربی: زمانی که چربی روی فرش ریخت. سریعا یک پارچه روی محل لکه بندازید و روی آن اتو بکشید. گرما باعث انتقال چربی از فرش به پارچه می شود. سپس با استفاده از محلول آبلیمو و آب محل مورد نظر را با برس کاملا تمیز کنید.

لکه حاصل از عسل و آدامس: این لکه ها نقطه مقابل لکه فرش هستند و به محض قرار گرفتن لکه روی فرش رو یک تکه یخ را روی فرش قرار می دهید. لکه که سفت شد با چاقو یا کاردک بلکه براحتی از رو فرش برداشته می شود.

پاک کردن دوده از روی فرش: برای پاک کردن دوده از روی فرش کافیتست روی فرش نمک بپاشید و بعد از نیم ساعت فرش را بخوبی جاروکشی کنید.

نکاتی برای بهتر پاک شدن لکه‌ها روی فرش

بعضی لکه ها هنگام پاک شدن پخش می شوند. بنابراین سعی کنید بین لکه و پاک کننده یک پارچه نازک قرار دهید. و سپس اقدام به تمیز کردن کنید. همچنین بعضی لکه ها اگر بخوبی پاک نشدند از محلول آب اکسیژنه و آب استفاده کنید و مجددا روی فرش بکشید و باز تاکید بر این نکته که لکه را قبل از اینکه خشک شود پاک کیند که براحتی پاک می شوند و اثری بجای نمی گذارند.

ولی به محض خشک شدن لکه روی فرش دیگر پاک کردن آن سخت خواهد بود. اگر شوینده یا محصول تمیز کننده جدیدی میخواهید امتحان کنید ابتدا آن را روی  گوشه ای از فرش تست کنید.

رفع بوی نامطبوع از فرش

بوی نامطبوع روی فرش حاصل از خشک نشدن اصولی فرش و بویی شبیه پوسیدگی است یا بوی حاصل از بوی ادرار بچه ها یا حیوانات خانگی

جهت رفع بوی فرش چندین روش وجو دارد:

استفاده از روغن های معطر نظیر روغن اسطوخودوس یا روغن گل رز یا گل محمدی و همچنین روغن پرتقال. بدین شکل که چند قطره از روغن را با آب مخلوط کنید و سپس روی فرش اسپری کنید. میتوانید از گلبرگ گل های معطر استفاده کنید و گلبرگ گل را روی فرش چندین ساعت بریزید و سپس فرش را جاروکشی کنید. نمک نیز می تواند نم فرش را بگیر د و بوی حاصله از نم فرش را از بین ببرد.

اگر بوی نامطبوع خیلی شدید بود ابتدا یک لایه ضخیم از آرد ذرت یا جوش شیرین یا نمک روی فرش بپاشید و یک ساعت بعد فرش را جارو کشی کنید و در مرحله دوم با استفاده از روغن های معطر فرش را خوشبو کنید.

به هیچ عنوان از گلاب برای خوشبو کردن فرش استفاده نکنید چرا که گلاب اگر بمدت طولانی در جایی بماند دچار ترشیدگی می شود و بوی خیلی بدی میگیرد.

سوختگی فرش

فرش شما بر اثر ظروف داغ  یا اتو و یا سیگار و زغال دچار سوختگی می شود. هنگام مواجه با سوختگی سعی کنید با یک ریش تراش یا تیغ قسمت سوخته را از فرش کم کم و به دقت جدا کنید. سپس با استفاده از یک چسب قوی مقداری پرز روی محل سوخته بچسبانید. این کار تا حدودی اثر سوختگی را از بین می برد.

اگر فقط اثر داغی روی فرش ماند مانند اثر اتو یا ظرف داغ کافیت یک عدد پیاز را برش دهید و روی محل موزد نظر قرار دهید و بعد از چندین ساعت باآّ سرد و فشار تمیز کنید.

پارگی فرش

پارگی فرش بدلیل بافت فرش و نخ خاب فرش بسیار سخت است و شما در منزل براحتی نمیتوانید پارگی فرش را از بین ببرید. پارگی فرش به هیچ عنوان با قوی تریثن چسب هم جبران نمی شود و این کار بسیار غیر اصولی است. پس حتما هنگام مواجه شدن با پارگی فرش، فرش را به رفوگر یا قالیشویی هایی که تخصصی روی تمیز کردن فرش کار میکنند بسپارید.

اصول نگهداری که برای فرش ذکر شد برای تمامی محصولات فرشی نظیر فرش دستباف ، فرش ماشینی ، فرش مدرن و فانتزی ، فرش کودک ، گلیم فرش و قالیچه ، سجاده فرش و حتی تابلو فرش نیز صدق می کند  و میتوانید برای تمامی این محصولات روش های نگه داری را اجرا کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فرش مسجدی

تولید کننده انواع فرش سجاده ای . فرش مسجدی . سجاده فرش . موکت مسجدی . فرش حسینیه . فرش نمازخانه

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | دکوراسیون و منزل