کد: 139901254751514962

نگاهی به بزرگ ترین بازارهای کشاورزی ایران

جهش تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایران

کد: 139901254751514962

https://bit.ly/2xrPHQ6

، شیراز , (اخبار رسمی): سال گذشته با رشد 8 درصدی بخش کشاورزی پتانسیل صادرات محصولات کشاورزی نیز افزایش چشمگیری داشته و امیدها به جهش تولید و صادرات محصولات کشاورزی بسیار بالا رفته است. بازارهای بزرگی مانند بازار خرما، پسته، زعفران و انواع میوه و صیفی جات ایرانی آماده حضور بیش از پیش در بازارهای منطقه‌ای و جهانی هستند.

جهش تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایران
جهش تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایران

سال گذشته سالی بسیار خوب برای صنعت کشاورزی بود که با افزایش میزان بارندگی و استفاده از روش‌های بهینه با رشدی 8 درصدی همراه بود

جهش تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایران

سال گذشته سالی بسیار خوب برای صنعت کشاورزی بود که با افزایش میزان بارندگی و استفاده از روش‌های بهینه با رشدی 8 درصدی همراه بود.

کشور ایران یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در سطح خاورمیانه است که با تولید سالانه انواع این محصولات، سهم عمده‌ای در تولید نیاز مصرف داخلی و در بازارهای کشورهای منطقه دارد. محصولاتی مانند پسته، خرما و زعفران ایرانی آوازه‌ای جهانی دارند که سالانه صادرات آن‌ها به کشورهای زیادی انجام می‌گیرد. صادرات محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر با رشد صنعت کشاورزی در کشور رشد بسیار خوبی داشته است. بسیاری از تولیدکنندگان با استفاده از روش‌های نوین کشت و استفاده از کشت گلخانه‌ای، محصولاتی باکیفیت و قابل رقابت در بازار منطقه تولید می‌کنند که باعث افزایش تقاضا برای این محصولات از سوی کشورهای همسایه مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی روسیه شده است. با افزایش تمایل به تولید و صادرات محصولات کشاورزی، مهم ترین کار یافتن مشتریان داخلی و خارجی برای این محصولات تولید شده است. 

نگاهی به بزرگ ترین بازارهای کشاورزی ایران

بازار تولید و خرید و فروش برنج در ایران

برنج جز پرمصرف‌ترین انواع غلات در ایران است که به عنوان غذای اصلی در سفره ایرانیان جای گرفته است. خرید و فروش برنج به دلیل وجود تقاضای بالا رونق بسیار خوبی دارد و در انواع برنج‌های ایرانی و خارجی انجام می‌شود. به دلیل کمبود تولید و عدم پاسخ به نیاز مصرف بازار به واسطه تولید داخلی، با واردات انواع برنج پاکستانی و برنج هندی بیشتر مصرف برنج در کشور از نوع برنج وارداتی است. در حال حاضر تولید عمده برنج کشور در استان‌های شمالی کشور انجام می‌شود و سهم دیگر استان‌ها از میزان تولید برنج در کشور از استان‌های شمالی کمتر است.

انواع برنج طارم، هاشمی، شیرودی، طارم دم سیاه، علی کاظمی و… از مهم ترین تولیدات برنج شمال ایران به شمار می‌روند. استان‌هایی مانند خراسان شمالی، فارس و خوزستان نیز جز استان‌هایی هستند که در آن برنج کشت می‌شود. صادرات برنج ایرانی به کشورهایی مانند ترکیه در سال‌های اخیر رشد داشته است که می‌تواند ظرفیت و فرصت جدیدی در کسب بازارهای جدید برای این محصول به شمار رود.

بازار تولید و خرید و فروش خرمای ایران

کشور ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خرما در جهان است که با تولید سالانه بیش از یک میلیون تن خرما سهم به سزایی در تولید و صادرات خرما در سطح بین الملل دارد. تولید خرما به صورت گسترده در هفت استان کشور صورت می‌گیرد. تقاضای خرید خرما از سوی بازار مصرف کشور بسیار کمتر از میزان تولید بوده و بیشتر تولید خرمای ایران برای صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صادرات خرما به امارات با میزان 17% از کل آمار صادرات خرما، دارای بیشترین مقدار است و پس از آن صادرات خرما به پاکستان با میزان 11% در رده دوم است و صادرات خرما به روسیه با میزان 9% در جایگاه سوم بزرگترین مشتریان خرمای ایران قرار می‌گیرد.

از میان تمامی ارقام خرما که در ایران کشت می‌شوند می‌توان بهترین خرمای ایران را ارقامی مانند پیارم، مجول، مضافتی و زاهدی نام برد که دارای بیشترین تقاضا در عرصه‌ی بازارهای جهانی هستند. بیشترین میزان تولید خرما در ایران مربوط به استان‌های خوزستان، فارس، هرمزگان، کرمان، بوشهر و سیستان بلوچستان است که با توجه به نوع اقلیم، واریته‌های گوناگون خرما کشت می‌شوند. در سال‌های اخیر با افزایش صادرات خرمای ایران تمایل برای تولید بیشتر خرما نیز افزایش داشته است و نخلستان‌های جدیدی به وجود آمده‌اند که در سال‌های آینده به سن بهره برداری می‌رسند. خرما به طور معمول در 15 استان کشور کشت می‌شود که دو سوم تولید خرما در ایران مربوط به شش استان فارس، کرمان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان اســت.

مهمترین ارقام خرمای ایران، گونه‌های خرمای استعمران(سایر) متعلق به استان خوزستان، خرمای مضافتی متعلق به استان کرمان، خرمای زاهدی و خرمای کبکاب ( استان فارس و بوشهر) و خرمای پیارم هرمزگان است.

بازار تولید و خرید و فروش پسته ایران

ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده پسته در جهان است و پسته جز با ارزش ترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می‌آید. صادرات پسته و خرما در ایران به کشورهای دیگر جهان سابقه‌ی زیادی دارد و به نحوی از تجارت‌های سنتی ایران به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر و با ورود آمریکا به بازار صادرات پسته، رقابت تنگاتنگی میان ایران و آمریکا بر سر این تجارت پر سود در گرفته است و آمریکا با توسعه‌ی مزارع پسته‌ی خود در ایالت کالیفرنیا و به مدد ایرانیان مقیم آمریکا توانسته است تولید خود را به سطح ایران و حتی بیشتر برساند.

به طور میانگین هر ساله 1.2 میلیارد دلار ارزش صادرات پسته‌ی ایران است که با توجه به شرایط کشت و تحریم‌های ایران با افزایش یا کاهش روبه رو بوده است. رقیب سوم ایران و آمریکا در سال‌های اخیر کشور ترکیه بوده است که البته تولید پسته در ترکیه در مقابل این دو کشور بسیار ناچیز است.

پسته از مهم ترین محصولات صادراتی ایران در زمینه کشاورزی است که بیشترین سهم را در درآمد ارزی ایران از صادرات محصولات کشاورزی به خود اختصاص داده است. همین امر باعث شده است که شرکت‌های بسیاری در زمینه‌ی صادرات پسته فعالیت کرده و به خرید و فروش عمده پسته و صادرات آن مشغول باشند.

پسته صادراتی به صورت خام  و بدون فرآوری به خارج از کشور صادر می‌شود و در صنایع غذایی به صورت فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مقاصد مهم پسته‌ی ایرانی کشورهای اروپایی همچون روسیه، آلمان و همچنین آسیای شرقی مانند کشور چین است.

بازار تولید و خرید و فروش صیفی جات در ایران

گوجه فرنگی : ایران جز شش کشور اول تولید کننده این محصول در دنیا است که سالانه بیش از شش میلیون تن تولید دارد. تولید این محصول در اکثر مناطق کشور به صورت کشت فضای باز و گلخانه ای رواج دارد. این محصول صادراتی ایران در کشورهای همسایه بسیار پر طرفدار است و سالانه صادرات به کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس و روسیه انجام می‌شود.

پیاز: از مهم ترین صیفی جات تولیدی در کشور که تقاضای مصرف بسیار زیادی در بازار داخلی دارد و علاوه بر آن این محصول غذایی یکی از موارد مصرف بسیار مهم در کشورهای همسایه است و بازار بسیار خوبی در این کشورها دارد. همسایه‌های جنوبی و غربی مانند امارات از مشتریان دائمی خرید و فروش پیاز صادراتی ایران هستند.

سیب زمینی: سیب زمینی یکی دیگر از تولیدات بسیار مهم کشاورزی ایران است که استفاده بسیار زیادی در صنایع غذایی دارد و از منابع اصلی غذایی در کشور به شمار می‌رود. صادرات سیب زمینی ایرانی بسیار رواج و رونق داشته و همسایه‌های جنوبی و غربی مانند عراق از مشتریان دائمی سیب زمینی صادراتی ایران هستند.

هندوانه : یران یکی از بازارهای اصلی این محصول بسیار پر طرفدار است و بازارهای مستعد منطقه خواهان آن هستند. تولید این محصول در مناطق زیادی از شمال تا جنوب کشور مانند چابهار انجام می‌شود. همسایه‌های عرب ایران مانند امارات و عراق از مشتریان دائمی خرید و فروش هندوانه صادراتی ایران هستند. 

پتانسیل‌های جهش تولید و صادرات صنعت کشاورزی ایران

با توجه به سطح تولید و همچنین پتانسیل بالای صادرات کالاهای کشاورزی ایران به کشورهای منطقه، وجود ابزارها و سیستم‌های بازاریابی داخلی و بین المللی در صنعت کشاورزی می‌تواند به فروش این محصولات بسیار کمک کند. سکوهای فروش بین المللی همانند سایت علی بابا چینی alibaba.com تجربه بسیار خوبی برای رشد صادرات در کشور چین بوده اند و توانسته‌اند با ایجاد زنجیره‌ی تامین میان تولید کنندگان محصولات کشاورزی و همچنین خریداران عمده و صادرکنندگان داخلی و خارجی بازار بسیار بزرگ برای خرید و فروش محصولات کشاورزی ایجاد کنند.

در کشور ایران نیز بازار باسکول با ایجاد بستری برای ارتباط مستقیم میان تولیدکننده و خریداران عمده در صنعت کشاورزی سعی دارد فرصت‌های جدیدی برای فروش عمده محصولات کشاورزی فراهم کند. خریداران و صادرکنندگان با مراجعه به بازار باسکول به آدرس www.buskool.com می‌توانند با هزاران تامین کننده عمده به صورت مستقیم ارتباط برقرار کرده و بهترین محصولات را با یکدیگر مقایسه کرده و فرصت‌های جدیدی برای خود رقم بزنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بازار عمده باسکول

باسکول، بازار عمده خرید و فروش عمده محصولات کشاورزی ایران، فضایی برای دسترسی مستقیم به تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی است. اگر خریدار عمده و صادرکننده هستید می توانید با استفاده از خدمات باسکول از قیمت روز محصولات اطلاع پیدا کنید، به صورت مستقیم و بدون واسطه با فروشندگان ارتباط بگیرید، سابقه فروشندگان و اعتبار آنها را ببینید و با حرفه ای ها معامله کنید. باسکول با گردآوری انواع محصولات کشاورزی و فروشنده های آن امکان مقایسه و بررسی موقعیت های خرید را برای فعالین این حوزه فراهم کرده است. در بازار باسکول می توانید محصولات گوناگون را با هم مقایسه کرده با ثبت درخواست خرید، بهترین فروشنده و بهترین قیمت عمده را از میان هزاران محصول با قیمت های مختلف بیابید. باسکول بازاری برای خرید و فروش عمده انواع برنج ایرانی و خارجی و انواع خرما، پسته، زعفران، کشمش، انجیر خشک درجه یک صادراتی و همچنین انواع سیب، پرتقال، انگور، انار و لیموترش درجه یک صادراتی به همراه گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل دلمه ای، هویج، کلم، خیار سبز، سیر درجه یک صادراتی را از بهترین فروشندگان و کشاورزان فراهم کرده است. باسکول مرجع تخصصی خرید و فروش محصولات کشاورزی ایران به خصوص محصولات صادراتی می باشد و خریدارانی که قصد صادرات کالا را دارند می توانند با استفاده از بازار باسکول بهترین فروشندگان کالای صادراتی ایران را پیدا کنند. باسکول محیطی برای معاملات عمده فراهم کرده است تا تولیدکنندگان یکی از دغدغه های اصلی یعنی فروش محصولات خود را به راحتی حل کنند. اگر فروشنده هستید می توانند با ثبت محصول خود و دسترسی به درخواست های خرید، محصول خود را به راحتی به فروش برسانید و مشتریان جدیدی پیدا کنید. با مراجعه به بخش درخواست های خرید به صورت روزانه می توانید به صورت مستقیم با خریدار عمده ارتباط داشته باشید و با اطلاع از بازار با قیمت و شرایط بهتر محصول خود را به فروش برسانید. به راحتی فضای کاری خود را به دنیای دیجیتال گسترش دهید تا همه با برند و نام شما آشنا شوند و محصولات خود را به خریداران در سراسر ایران معرفی کنید.