اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901294764215066

اهمیت سجاده فرش در مساجد و عبادتگاه‌ها

کد: 139901294764215066

https://bit.ly/2yjYT9p

، کاشان , (اخبار رسمی): استفاده از فرش سجاده‌ای یا فرش مسجدی در مساجد و نمازخانه‌ها به دلیل نظم بیشتر باعث ایجاد آرامش برای نماز گزاران می‌شود. از این رو در هر مسجدی مفروشه‌ای با طرح‌های مختلف به عنوان فرش مسجدی استفاده می‌شود.

اهمیت سجاده فرش
سجاده فرش مسجدی در مساجد و نمازخانه ها

اهمیت سجاده فرش در مساجد و عبادتگاه‌ها چیست؟ چرا در امکان متبرکه از فرش سجاده ای استفاده می‌شود؟

ازگذشته تا به حال راز و نیاز با خداوند متعال برای هر مسلمانی امری آرامش بخش و مقدس است و به همین دلیل در جامعه بشری نیاز به مکانی برای عبادت معبود احساس شد. ساخت مساجد، نمازخانه ها و حسینیه ها از جمله اقداماتی بود که به این گرایش درونی کمک فراوانی کرد. البته میدانیم که به وجود آوردن محیطی زیبا، آرام و پاکیزه از مشخصات تمامی ادیان است . به همین دلیل استفاده از فرش سجاده ای در مساجد، نمازخانه ها و … افزایش یافت .

سجاده فرش

سجاده فرش های مسجدی در دو نوع سجاده فرش محرابی وسجاده فرش تشریفاتی بافته می شوند .  در سجاده فرش های محرابی با توجه به جهت محراب و در سجاده فرش های تشریفاتی با توجه به نواری که در بالای سجاده فرش تشریفات بافته شده به راحتی نماز گزار می تواند جهت قبله را تعیین کرده و جایگاه خود را برای اقامه نماز مشخص کند .

همچنین طراحی ها و نقوش و رنگ آمیزی های زیبای سجاده فرش ها به فضای معنوی مساجد کمک زیادی می کند . به همین علت استفاده از فرش سجاده ای به دلیل نظم و آراستگی زیبایی که به مساجد می بخشد اهمیت زیادی دارد . در ادامه توضیحاتی در مورد اهمیت استفاده از فرش سجاده ای بیان شده است.
سجاده فرش ها به دو دسته تقسیم می شوند.

اهمیت سجاده فرش و بررسی انواع سجاده فرش‌ها از نظر کیفیت

اهمیت سجاده فرش زمانی مشخص می شود که بخواهیم برای مفروش کردن مسجد از فرش های معمولی استفاده کنیم . وقتی از فرش معمولی استفاده می کنیم صفوف نماز منظم نیست, جهت قبله را نمی توان تعیین کرد امکان مفروش کردن مسجد با هر نوع ساختار هندسی و مفروش نمودن نمازخانه هایی با ابعاد کمتر از 6 متر میسر نیست فرش های معمولی به راحتی سجاده فرش ترمیم نمی شود شستشوی فرش های سجاده ای راحت تر از فرش های معمولی است. مفروش نمودن نمازخانه هایی با ابعاد کمتر از 6 متر امکان پذیر نیست تمام فضای داخلی مسجد را نمی توان با فرش های معمولی پوشاند و مجبوریم از کناره ها برای مفروش کردن کل فضای داخلی مسجد استفاده کنیم که هزینه زیادی دارد.

کیفیت فرش سجاده‌ای

استفاده از سجاده فرش های مسجدی باکیفیت به دلیل رفت و آمد و حضور مردم در مساجد نیز اهمیت زیادی دارد . از جمله مهمترین ویژگی های  استفاده از مواد اولیه مرغوب برای بافت سجاده فرش و تضمین کیفیت کالاهای بافته شده است که این اطمینان را به مشتری می دهد
تا با خیالی آسوده سجاده فرش مورد نظر خود را خریداری کند.

فرش سجاده ای ها از نظر شانه,تراکم و الیاف و طرح و رنگ بندی با یکدیگر متفاوت هستند و هریک از این مواردی که گفته شد ویژگی های فرش مسجدی محسوب می شود . در کل سجاده فرش مسجدی ما بر اساس این ویژگی ها تعریف می شود . در مواقع خرید سجاده فرش ها باید تمام این نکات را در نظرداشته باشید چرا که کیفیت سجاده فرش بسیار مهم است.

احکام نماز خواندن روی سجاده فرش مسجدی

هنگام استفاده از سجاده فرش مسجدی باید با احکام مربوط به فرش سجاده ای آشنا بود  از جمله: 

1) فرش سجاده ای که روی آن نماز می گزارید نباید غصبی باشد به این معنا که اگر سجاده فرشی که می خواهید روی آن نماز بخوانید برای شخص دیگری است باید با اجازه آن شخص باشد در غیر اینصورت نماز شما باطل است .

2) اگر روی سجاده فرش موی حیوانات نجس مانند سگ باشد نماز شما باطل است اگر ندانید و نماز بخوانید اشکالی ندارد .
3) فرش سجاده ای که زن می خواهد روی آن نماز بخواند باید عقب تر از سجاده فرش مردی باشد که نماز می خواند, در غیر اینصورت نماز زن مکروه است .

دیگر احکام نماز روی سجاده فرش 

4) جنس سجاده فرش اگر از ابریشم باشد اشکالی ندارد اگر لباس نماز گزار از جنس ابریشم باشد نماز باطل است .
5) نماز خواندن روی سجاده فرشی که عکس مسجدالحرام یا مسجد النبی دارد, صحیح است .
6) نماز خواندن روی سجاده فرشی که نام خدا و معصومین و یا کلمات قرآن قرار دارد چنانچه مانع قصد قربت نشود و زیر پا قرار نگیرد اشکالی ندارد .
7) اگر سجاده فرش نجس و دارای رطوبت باشد نماز خواندن روی آن باطل است .

طرح سجاده فرش‌های مسجدی

طرح اصلی که در بافت سجاده فرش محرابی استفاده می‌شود معمولا یک محراب است که در مرکز سجاده فرش قرار دارد . طرح اصلی در سجاده فرش های تشریفاتی معمولا گل و بوته یا اشکال هندسی است . یا یک طرف فرش حاشیه ای دارد و برای جای مهر استفاده می شود.

البته نقوش قندیل، ستون و سرستون هم در فرش سجاده ای استفاده می‌شود. از آنجایی که ساده زیستی از آموزه‌های دستور اسلام است
زمینه این سجاده فرش‌ها نسبت به سایر فرش‌های ایرانی ساده‌تر و نقش و نگار کمتری دارد. فرش‌های سجاده‌ای از دو قسمت بدنه (محل نشست و برخاست نمازگزار) و گردنگاه (محلی که نمازگزار هنگام سجده سرخود را روی مهرمی‌گذارد)، تشکیل شده است.

رنگ بندی فرش سجاده‌ای

رنگ بندی فرش سجاده ای متفاوت است و معمولا به رنگ های سبز یشمی,قرمز روناسی,آبی فیروزه ای,گردویی,سرمه ای و… است. در بعضی از مساجد رنگ فرش سجاده ای را با کاشی کاری و معماری سنتی مسجد انتخاب می کنند به همین دلیل اهمیت سجاده فرش در مساجد به دلیل هماهنگی با طرح معماری مسجد امری بسیار مهم است. برای مشاهده طرح ها و رنگ بندی فرش سجاده باید به سایت شرکت فرش مراجعه کنید.

الیاف مصرف شده در بافت سجاده فرش

یکی دیگر از دلایل اهمیت سجاده فرش رنگ بندی و خاب فرش مسجدی است که همه بستگی به الیاف فرش سجاده دارد چرا که وقتی از الیاف مرغوب(الیاف اکریلیک) در بافت فرش استفاده شود فرش سجاده ما مقاوم ,درخشان و منعطف و لطیف تر است. الیافی که در بافت فرش مسجدی شرکت فرش  به کار می رود,الیاف صدرصد اکریلیک است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت فرش سبحان

شرکت سجاده باف سبحان به عنوان برترین و تخصصی ترین برند تولید فرش سجاده برای مساجد قلمداد می شود. سجاده فرش سبحان به منظور کاهش هزینه ها، بدون هر گونه واسطه ای و مستقیما از کارخانه اقدام به فروش اینترنتی فرش سجاده ای نموده تا با بهترین قیمت ممکن، اماکن مذهبی مفروش شوند.

اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]