اطلاعات تماس
 • 021229***** - 021222*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901304767611861

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش و راهکارهای عملی درمان آن

کد: 139901304767611861

https://bit.ly/2zerTQf

، تهران , (اخبار رسمی): وزوز گوش صداهایی در سر است که ارتباطی به اختلالات روانی ندارد. صدا ممکن است هر جایی در سر یا در یک یا هر دو گوش شنیده شود.هیچ فرد دیگری به غیر از شما این صدا را نمی‌شنود، به علت این‌که این صدا محرک خارجی ندارد. اگرچه شما تنها کسی هستید که می‌توانید این صدا را بشنوید، اما آن نتیجه تصور شما نیست.

وزوز گوش و راهکارهای عملی درمان آن
وزوز گوش-آوای شریعتی

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش صداهایی در سر ست، که ارتباطی به اختلالات روانی ندارد. صدا ممکن است هر جایی در سر یا در یک یا هر دو گوش شنیده شود. اکنون، روش‌های مختلفی برای درمان وزوز گوش وجود دارد.

صدای زنگ، وِزوِز (صدای زنبور)، فش‌فش، جیرجیر یا سوت دائمی را به صورت 24 ساعت در روز در گوش‌تان تصور کنید، این صدا وزوز گوش (Tinnitus) نامیده می‌شود.

وزوز گوش یا سوت گوش ممکن است متناوب یا پیوسته شنیده شود و بلندی صدای وزوز هم می‌تواند متغیر باشد. وقتی نویزهای محیطی کم هست، اغلب بدتر می‌شود، بنابراین شما ممکن است شب‌ها هنگامی که در اتاق خواب ساکت هستید و سعی می‌کنید تا بخوابید بیشتر به آن توجه کنید.

هیچ فرد دیگری به غیر از شما این صدا را نمی‌شنود، به علت این‌که این صدا محرک خارجی ندارد. اگرچه شما تنها کسی هستید که می‌توانید این صدا را بشنوید، اما آن نتیجه تصور شما نیست.

تخمین زده می‌شود که بیش از 45 میلیون آمریکایی درجاتی از زنگ زدن، فش‌فش کردن، وزوز کردن یا صداهای مشابه دیگر را در گوش‌شان تجربه می‌کنند. وزوز گوش می‌تواند باعث اختلال در زندگی روزمره شود.

وزوز گوش در 20 میلیون آمریکایی حاد و ناراحت‌کننده هست. در 2 میلیون آمریکایی هم وزوز گوش شدید و غیرقابل ‌تحمل هست. در موارد شدید وزوز گوش می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تمرکز و خوابیدن شود. همچنین ممکن است در کار و روابط شخصی اختلال ایجاد کرده و منجر به اختلالات روانی شود.

اگرچه وزوز گوش اغلب با کم شنوایی همراه است، اما آن باعث کم شنوایی نمی‌شود و کم شنوایی هم باعث بوجود آمدن وزوز گوش نمی‌شود.

در حقیقت، برخی از افراد مبتلا به وزوز کم شنوایی ندارند و تعداد کمی از آن‌ها دچار حساسیت شدید به صدا (hyperacusis) می‌شوند.

به علت این‌که وزوز گوش می‌تواند باعث اختلال در زندگی شخصی فرد شود، برخی ممکن است تعجب کنند از این‌که وزوز گوش می‌تواند نشانه‌ای از یک علت نهفته باشد.

گاهی‌اوقات علت وزوز گوش، انسداد یا گرفتگی گوش در اثر تجمع زیاد جرم گوش، آسیب دیدگی گوش یا ضربه است. در برخی موارد هم ممکن است، علت وزوز گوش استرس یا استفاده از داروهای مشخصی باشد. بااین‌حال، شایع‌ترین علت وزوز گوش کم شنوایی در اثر سن یا کم شنوایی ناشی از در معرض سر و صدای بلند قرار گرفتن است.

همچنین وزوز گوش ممکن است به علت صداهای خیلی بلند (مانند انفجار یا شلیک تفنگ) شروع ناگهانی داشته باشد، یا این‌که ممکن است با گذشت زمان شروع تدریجی داشته باشد.

در برخی از افراد وزوز گوش خیلی در زندگی‌شان اختلال ایجاد نمی‌کند، اما برخی از افراد هم اظهار می‌کنند که وزوز گوش در خوابیدن، تمرکز یا زندگی روزمره آن‌ها اختلال ایجاد کرده است.

در برخی موارد علت وزوز گوش عفونت یا انسداد در گوش است و با درمان عفونت و انسداد وزوز هم از بین می‌رود.

بااین‌حال، وزوز اغلب بعد از درمان علت همچنان وجود دارد. در این موارد، روش‌های درمانی دیگری از طریق کاهش یا پوشش صدای وزوز ممکن است باعث تسکین قابل‌توجه آن شوند.

خبر خوب این است که خیلی از سمعک‌ها می‌توانند به کاهش توجه و اختلال ناشی از وزوز گوش کمک کنند تا نشانه‌های وزوز برای فرد قابل‌تحمل باشد.

علت وزوز گوش

بیماری ‌های مختلفی ممکن است، علت وزوز گوش باشند. اما شایع‌ترین علت آن در معرض سر و صدای بلند قرار گرفتن به مدت طولانی است.

بیش از 90 درصد افراد مبتلا به وزوز گوش درجاتی از کم شنوایی به علت در معرض صداهای بلند قرار گرفتن را دارند. صداهای بلند باعث آسیب دائمی به سلول‌های موئی حلزون در گوش داخلی می‌شوند.

نجارها، خلبان‌ها، موزیسین‌های راک، کارگران حفاری، آهنگرها، صافکارها، تراشکارها و افرادی که با دستگاه‌های چمن‌زنی، اره‌های موتوری و اسلحه کار می‌کنند یا زمان طولانی به موسیقی با صدای بلند گوش می‌دهند، در معرض ابتلا به وزوز گوش هستند.

همچنین یک بار در معرض صداهای خیلی بلند ناگهانی هم ممکن است باعث وزوز شود. شرایط و بیماری‌های دیگری هم می‌توانند باعث وزوز گوش شوند، از جمله:

 • انسداد گوش به دلیل تجمع جرم گوش، عفونت گوش، در موارد خیلی نادر تومور خوش‌خیم عصب شنوایی و تعادل.
 • داروهای خاصی از قبیل آسپرین، برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها، ضدالتهاب‌ها، مسکن‌ها، داروهای ضدافسردگی و همچنین داروی کنین. وزوز گوش به عنوان عارضه ناخواسته دارویی برای 200 داروی تجویزی و غیرتجویزی مطرح شده است.
 • فرایند پیرشدن، که می‌تواند باعث تخریب حلزون یا قسمت‌های دیگر گوش شود.
 • بیماری منییر، که گوش داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • اتواسکلروز، بیماری که منجر به سفت‌شدگی استخوانچه‌های کوچک گوش میانی می‌شود.
 • بیماری‌های دیگری از قبیل فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات مربوط به گردش خون، کم خونی، حساسیت‌ها (آلرژی‌ها)، کم کاری غده تیروئید، بیماری‌های اتوایمون و دیابت.
 • مشکلات مربوط به گردن یا فک، از قبیل سندروم مفصل میان فک تحتانی و استخوان گیجگاهی (TMJ).
 • صدمه دیدن سر و گردن.
 • در برخی از افراد وزوز گوش ممکن است با آشامیدن نوشیدنی‌های الکی یا کافئین دار، کشیدن سیگار یا خوردن برخی از غذاهای مشخص بدتر شود.

به دلایلی که هنوز برای محققین کاملا روشن نیست، استرس و خستگی هم به نظر می‌رسد که باعث بدتر شدن وزوز گوش می‌شوند.  

وزوز گوش و درمان آن

یکی از مشکلات شایع مراجعین به کلینیک شنوایی و متخصصین گوش، حلق و بینی وزوز است. براساس آماری 35 درصد افراد معمولا وزوز را تجربه کرده اند. وزوز بسیار آزاردهنده است. وزوز به تنهایی یک بیماری نیست بلکه نشانه یک بیماری است. وزوز می تواند باعث ایجاد عوارضی از جمله کم خوابی، افسردگی،فشار عصبی، اضطراب و نگرانی شود. وزوز درک صدایی در گوش است که منبع خارجی ندارد. وزوز می تواند به دو صورت عینی و ذهنی باشد.

در وزوز عینی صدا در گوش به گونه ای است که دیگران نیز می توانند بشنوند. در وزوز ذهنی صدا به گونه ای است که فقط خود فرد صدا را می شنود.

درمان دارویی وزوز گوش

بیشتر داروها برای درمان وزوز گوش بررسی شده‌اند. برای برخی، داروهای ضداضطراب یا ضدافسردگی با دوز کم به کاهش وزوز گوش کمک می‌کند. تزریق استروئید داخل گوش میانی همراه با داروهای ضداضطراب برای برخی از افراد موثر است. مطالعات کمی هم نشان داده‌اند که هورمون misoprostol ممکن است در برخی موارد سودمند باشد. لیدوکائین، داروی که برای درمان انواع مشخصی از ناهنجاری‌های ضربان قلب استفاده می‌شود، در برخی افراد نشان داده که در کاهش وزوز گوش موثر است، البته باید بصورت داخل وریدی یا داخل گوش میانی تزریق شود. استفاده از این روش خیلی توصیه نمی‌شود.

گاهی ادامه داشتن وزوز گوش باعث کم شنوایی و استفاده از سمعک است که این موارد فقط توسط پزشکان متخصص قابل تشخیص است. یکی از مراکز معتبر و شناخته شده در این زمینه مرکز مشاوره آوای شریعتی است این مرکز در حیطه شنوایی سنجی فعال است.

علاقه مندا شما با مراجعه به سایت آوای شریعتی می‌توانند با کلیه خدمات علمی و بررسی‌های بالینی ارائه شده طبق استاندارهای جهانی برای تمامی مشکلات گوش آشنا شوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آوای شریعتی

کلینیک آوای شریعتی در زمینه های بالینی شنوایی، تجویز و تنظیم سمعک، مشاوره سمعک، ارزیابی سیستم وستیبولار و غیره طبق استانداردهای بین المللی فعالیت می نماید.

اطلاعات تماس
 • 021229***** - 021222*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | سلامت و زیبایی