اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۲۲۶***** - ۰۲۱۲۲۶*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139901314769315085

شپش سر و هرآنچه باید بدانید

کد: 139901314769315085

https://bit.ly/3bnzGt1

، تهران , (اخبار رسمی): برای درمان حشره شپش از داروهای ضد آفت، استفاده مکرر از شانه ضد شپش و یا اصلاح موی سر بهره برده می‌شود.

شپش سر و هرآنچه باید بدانید
شپش سر و هرآنچه باید بدانید

شپش سر فقط روی سر زنده می‌تواند زنده بماند و زندگی کند. شپش با خزیدن لابه لای سر افراد در زمانی که به هم نزدیک هستند، پخش و منتقل می‌شود. اگر شک دارید که سر فرزند و یا خودتان شپش برداشته باشد، می‌توانید با یک شانه ضد شپش، این حشرات را شناسایی کنید و با راهکارهای گوناگون نگذارید که گسترش پیدا کنند.

در صورتی که روی سر فردی شپش پیدا شد، بایستی درمان تمامی افراد اطراف او نیز به طور همزمان شروع شود، تا در نتیجه از احتمال آلودگی مجدد این افراد جلوگیری شود. برای درمان حشره شپش از داروهای ضد آفت، استفاده مکرر از شانه ضد شپش و یا اصلاح موی سر بهره برده می‌شود.

نحوه انتقال شپش شپش سر اصولاً زمانی رخ می‌دهد که وقتی افراد نزدیک هم هستند، حشرات شپش که بالغ هستند از سر یک فرد به سر فرد دیگر منتقل می‌شوند.

شپش در چه موهایی وجود دارد؟ جالب است بدانید که بزرگسالان و کودکان به یک اندازه  در معرض دچار شدن به شپش سر هستند و نحوه ابتلای آنها به این عارضه ارتباط خیلی زیادی به نوع موی سر و یا بهداشت شخصی ندارد.

شپش می‌تواند در موی افراد گوناگون به آسانی زندگی کند و این موضوع به تعداد حمام یا حمام نکردن ربطی ندارد.

تشخیص شپش سر زمانی که شپش به سراغ کسی می آید، خارش سر نشانه بسیار معمولی است و در بیشتر موارد افراد را آزار می‌دهد. این خارش به این علت است که بزاق شپش حاوی موادی است که باعث خارش پوست می‌شوند.

با این حال تمامی افرادی که شپش گرفته‌اند، خارش ندارند و یا ممکن است پس از مدتی خارش بگیرند. در نتیجه بررسی منظم در افرادی که در معرض شپش قرار گرفته‌اند، خصوصا در کودکان اهمیت بسیاری دارد بدون اینکه خارش گرفته باشند یا نه.

نشانه‌های دیگر آلودگی به شپش سر شامل موارد زیر است:

  • زخم در پوست سر عفونت‌های جمجمه ای

انواع شپش سر شپش سر به انواع رنگ سفید، قهوه ای و یا سیاه است. شپش ها نیمه شفاف هستند. اگر شپش به تازگی تغذیه کرده باشند، به رنگ قرمز هستند. اندازه شپش بالغ اندازه شپش بالغ اصولاً به دو الی سه میلی متر می‌رسد. پای شپش ها معمولا پنجه دارد، تا بدین ترتیب شپش ها به راحتی بتوانند روی سر بچسبند و لا به لای موها جابه جا شوند. اندازه شپش نوزاد حشره شپش نوزاد نیز کاملا شبیه شپش بالغ است. ولی رنگ آن روشن‌تر است و ابعاد آن نیز کوچکتر است. شپش های نوزاد کوچک حداقل یک میلی متر می باشند.

رشک ( تخم شپش) ابعاد تخم شپش (رشک) اصولاً ۰.۳ در ۰.۸ میلی متر است. تخم های شپش به خوبی به رشته‌های مو می توانند بچسبند. رشک ها معمولا ظاهری زرد رنگ دارند و قبل از اینکه باز شوند نیمه شفاف هستند. سپس پس از باز شدن به سفید رنگ ( به رنگ کاغذ) در می‌آیند. هر رشک دارای دریچه ای است که در زمان باز شدن جدا می‌شود.

برای درمان شپش سر چه باید کرد با وجود مسری بودن، درمان شپش سر با راهکارهای ساده و موثر میسر است. شپش های سر می‌توانند به واسطه داروهای ضد حشره، شانه کردن یا اصلاح موی سر به صورتی که موها به ابعاد کمتر از نیم سانتی متر برسند، از بین بروند. کل افرادی که به شپش سر مبتلا شده اند باید در اسرع وقت و سریع ترین زمان ممکن با یکی از گزینه های درمانی که ذکر کردیم برای به حداقل رساندن احتمال آلودگی دیگران درمان شوند. اگر افراد خانواده یا اطرافیان و آشنایان به شپش آلوده شوند، آنها نیز باید به صورت همزمان درمان شوند تا از آلودگی افراد بیشترو  یا آلودگی دوباره افرادی که درمان شده اند جلوگیری شود.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت دکتر نابت تاجمیر ریاحی، متخصص پوست و مو مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • ۰۲۱۲۲۶***** - ۰۲۱۲۲۶*****
[نمایش اطلاعات]