کد: 139901314769515065

الیاف مرغوب در سجاده فرش ماشینی

الیاف مرغوب برای بافت سجاده فرش چیست؟

کد: 139901314769515065

https://bit.ly/2KtOydT

، کاشان , (اخبار رسمی): سجاده فرش‌ها از نظر کیفیت بسیار مهم هستند و عاملی که باعث کیفیت فرش‌های مسجدی می‌شود همان جنس الیاف مصرف شده (جنس نخ) در بافت سجاده فرش است که در شرکت ثریا از الیاف مرغوب ابرای تولید سجاده فرش‌های ماشینی استفاده می‌شود که الیاف اکرلیک نام دارد.

الیاف مرغوب برای بافت سجاده فرش چیست؟
الیاف مرغوب در شرکت فرش ثریا

الیاف مرغوب برای بافت سجاده فرش چه الیافی است؟

جنس نخ مصرفی و الیاف مرغوب سجاده فرش یکی از عوامل مهم در تولید سجاده فرش است. برای بافت یک سجاده فرش خوب و باکیفیت عالی باید از الیاف خوب و مناسب استفاده کنیم . چراکه کیفیت فرش سجاده ای امری بسیار مهم است و همیشه مورد توجه خریداران قرار می گیرد .

هر کارخانه فرش سجاده ای از جنس نخ های متفاوتی استفاده می کنند که هر کدام ویژگی هایی دارند. اما بهترین الیاف مصرفی برای بافت فرش سجاده ای استفاده از الیاف صدرصد اکرلیک است. الیاف ها طی انجام عملیات ریسندگی در صنایع بزرگ نساجی تبدیل به نخ می شوند و آماده‌ی بافت سجاده فرش می‌شوند . در این مقاله گروه تحلیلی شرکت ثریا مطالبی در مورد جنس نخ سجاده فرش مسجدی ارائه می دهد .

الیاف مرغوب سجاده فرش چیست؟

الیاف (جمع واژه‌ی لیف) رشته‌های بلند و نازکی شبیه مو هستند که از استحکام و انعطاف پذیری کافی برای تهیه‌ی نخ قالی برخوردار هستند .
این الیاف ها به صورت خام وارد کار خانه می شوند وتوسط عملیاتی و به کمک دستگاه های پیشرفته تبدیل به نخ می شوند و به رنگ ها متفاوت در آمده و بافت سجاده فرش را انجام می دهند . الیاف ها براساس جنسی که دارند به دو گروه تقسیم می شوند .

1) الیاف طبیعی
2) الیاف مصنوعی

الیاف طبیعی

الیاف طبیعی، الیافی هستند که در طبیعت وجود دارند و بشر نقشی در تولید آن‌ها ندارد. باید بدانیم که الیاف طبیعی نیز به دو بخش گیاهی و حیوانی تقسیم می‌شوند و در جامعه ازهر یک استفاده های مختلفی می شود. پرکاربردترین الیاف طبیعی در سجاده فرش شامل موارد زیر هستند :

1) جوت
2) پنبه
3) پشم
4) ابریشم

الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی الیافی هستند که در طبیعت وجود ندارند و توسط بشر تولید می‌شوند. پرمصرف ‌ترین الیاف مصنوعی مورد استفاده در فرش سجاده‌ای موارد زیر هستند:

1) اکریلیک
2) پلی استر
3) پلی پروپیلن
4) نایلون

نکته‌ای مهم در مورد سجاده فرش‌ها 

سجاده فرش‌ها به لحاظ شانه، تراکم، طرح، رنگ و الیاف با یکدیگر متفاوت هستند. از آنجایی که کیفیت الیاف به کاررفته در سجاده فرش‌ها نقش تعیین کننده‌ای در کیفیت سجاده فرش و طول عمر آن دارد . در ادامه چند نوع الیافی که در بافت سجاده فرش‌ها به کار می‌رود بررسی شده است.

آشنایی با الیاف مرغوب سجاده فرش و الیاف اکریلیک

الیاف اکریلیک از مهم‌ ترین و پرمصرف ‌ترین الیاف مصنوعی و از جمله الیاف مرغوب سجاده فرش به شمار می‌رود. الیاف اکریلیک از نظر خواص و موارد استفاده با وزن مخصوص کم, جایگزین پشم است. از این الیاف برای تهیه انواع فرش ماشینی (سجاده فرش), پتو، لباس‌های زمستانی,کشباف های ضخیم,به مصرف می رسد.

اکریلیک‌ها الیاف مصنوعی هستند. از نظر ساختار پلیمری,اصطلاح الیاف اکریلیک به الیافی گفته می‌شود که از زنجیره پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته شده است. ونیل سیانید و اکریلو نیتریل به عنوان عمده‌ ترین مواد اولیه جهت تشکیل الیاف اکریلیک هستند.

استیلن به فراوانی از فرآورده‌های نفتی نیز قابل تهیه است. به طور کلی از پلیمریزاسیون ونیل سیانید و اکریلو نیتریل، الیاف اکریلیک مورد مصرف جهت تهیه‌ی نخ فرش سجاده به دست می‌آید. اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و نور خوشید مقاوم است.

خصوصیات الیاف اکرلیک

در نتیجه الیاف اکریلیک یکی از پرکاربرد ترین و مهم ‌ترین الیاف ساختگی و مصنوعی در تولید نخ خاب فرش سجاده‌ای و فرش مسجدی به شمار می‌روند. الیاف اکریلیک با نام‌های تجاری مختلفی در بازارهای جهانی عرضه می‌گردند که بعضی از آن‌ها عبارتند از: ورل, اورلون, زفران, اکسلن و کریسلن.

الیاف اکریلیک سبک, گرم و حالتی شبیه به پشم دارند. برخی از اکریلیک‌ها به صورت رنگی تولید می‌شود و برخی به صورت اکرو (زرد آهویی یا کتان شسته نشده) در غیر اینصورت به صورت طبیعی یا سفید خام یا رنگ نشده تولید می‌شوند. اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است, قابلیت شست‌ و‌شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد. و قابل به ذکر است الیاف مرغوب سجاده فرش مصرفی شرکت ها الیاف اکریلیک است.

خصوصیات الیاف پنبه

می‌توان گفت که نخ پنبه عمده‌ ترین الیاف طبیعی گیاهی است و در حال حاضر بخش وسیعی از کارخانه‌های فرش سجاده‌ای کاشان از آن استفاده می‌کنند. پنبه در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و مرطوب است رشد می‌کند. محل کشت بوته ی پنبه تاثیر بسزایی بر کیفیت آن دارد, به همین سبب انواع پنبه با کیفیت‌های مختلف در دنیا به دست می‌آید.

باید بدانیم که ایران هم یکی از کشورهای تولید کننده‌ی پنبه محسوب می‌شود. پس از برداشت پنبه، تخم‌های آن را به وسیله‌ی ماشین‌های مخصوص جدا کرده و بسته بندی می‌کنند تا جهت استفاده به صنایع ریسندگی فرستاده شود. در کارخانه‌های ریسندگی نیز الیاف را تبدیل به نخ‌های آماده برای بافت سجاده فرش می‌کنند.

پنبه نخی مستحکم است که اگر در فرش به کار رود، فرشتان به راحتی دچار بیدخوردگی نمی‌شود. الیاف پنبه ‌ای نسبت به پشم محکم ‌تر بوده اما خاصیت کششی آن کمتر است.

خصوصیات الیاف پلی استر

کارخانه های صنعتی برای ایجاد زیبایی و درخشندگی فرش های ابریشم دستباف در فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی جایگزینی استفاده می کنند که پلی ‌استر نام دارد. پلی استر یکی از کم هزینه ترین الیاف در فرش سجاده‌ای است. 

ویژگی‌های مثبت الیاف پلی ‌استر درخشندگی و زیبایی ,قابلیت رنگ ‌پذیری ‌بهتر,مقاوم در برابر لکه‌ها و همچنین در برابر نور خورشید, نرم, سبک, بادوام,بهداشتی و ضد آلرژی است. در نتیجه تنوع رنگ و زیبایی فرش‌ های بافته شده با الیاف پلی ‌استر یا ترکیب‌هایی از پلی‌استر، از
الیاف دیگر مانند اکریلیک بیشتر است.

از مزایای دیگر فرش‌های پلی‌استر، حالت پیوسته یا BCF بودن آن هاست که سبب می شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد. اما این الیاف مصنوعی به لحاظ طول عمر,از دوام زیادی برخوردار نیستند و پس از مدتی مثل موکت کوبیده می‌شوند.

خصوصیات الیاف جوت

جوت,نوعی گیاه طوی, نرم و براق است که می تواند ب صورت نخ جوت مستحکم درآید و مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه در آب و هوای مرطوب و گرم و بارندگی هفتگی به میزان 8-5سانتی متر رشد می یابد.

گیاه جوت می‌تواند تا طول ۳ متر رشد پیدا کند. این گیاه در درجه اول از مواد سلولزی (جز اصلی فیبر گیاهی) و لگینین (جز اصلی الیاف چوب)
تشکیل شده است. رنگ این الیاف معمولا زرد روشن بوده و سطح آن تا حدودی زمخت و خشن است. قابل ذکر است که هرچقدر جوت مصرف شده کیفیت بالاتری داشته باشد طبیعتا فرش سجاده ای مرغوب ‌تر و بهتری از آن الیاف تولید می‌ شود.

می‌توان گفت نوع نخ جوتی که در فرش سجاده‌ای استفاده می‌شود با توجه به مدل دستگاه بافندگی سجاده فرش متفاوت است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت فرش ثریا

شرکت فرش سجاده ثریا کویر کاشان از بزرگترین تولیدکنندگان فرش مسجد یا سجاده فرش در ایران می‌باشد. این شرکت در شهرستان کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران، با کوله باری از تجربه، فعالیت خود را به طور تخصصی بر روی طراحی و بافت فرش سجاده‌ای آغاز نموده است. شرکت سجاده فرش ثریای کویر کاشان مفتخر است که با استفاده از مدرنترین ماشین آلات بافندگی نظیر وان‌دویل بلژیک، تکسیما و شونهر آلمان و با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه سهمی در مفروش نمودن مساجد و نمازخانه های کشور داشته باشد. این شرکت با آمیختن هنر اصیل ایرانی و ذوق و سلیقه‌ی امروزی در طراحی نقشه های فرش سجاده ای مساجد و همچنین با در نظر گرفتن فرهنگ‌های مختلف مردم ایران زمین، توانسته جایگاه ویژه‌ای در صنعت تولید فرش مساجد به دست آورد. شرکت فرش ثریا کویر کاشان همچنین در زمینه‌ی صادرات سجاده فرش به خارج از کشور به خصوص حوزه‌ی خلیج فارس پا به عرصه گذاشته است و به عنوان کارآفرینی نمونه در کشور فعال می‌باشد.

منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | دکوراسیون و منزل