اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902014771511678

افزودنی‌های بتن چیست و چه خواصی دارد؟

کد: 139902014771511678

https://bit.ly/2Y0gEoX

، تهران , (اخبار رسمی): سال‌های زیادی است که بتن به عنوان یکی از مصالح ساختمانی مهم با مقاومت فشاری مناسب در ساخت سدها، پل‌ها، تونل‌ها، راه‌ها، ساختمان‌ها، اسکله‌ها، برج‌ها و دیگر سازه‌ها کاربرد فراوان دارد.

افزودنی های بتن چیست و چه خواصی دارد
افزودنی‌های بتن چیست و چه خواصی دارد؟

از جمله عواملی که از دیرباز سبب مقبولیت استفاده از بتن به عنوان یکی از مصالح ساختمانی شده است عبارتند از:

 • دسترسی آسان
 • مقرون به صرفه، دارای قیمت مناسب
 • فرم پذیری مطلوب
 • دوام و استحکام بالا
 • ساخته شده از مواد طبیعی
 • قابلیت تقویت جهت بهبود مقاومت کششی
 • مقاومت فشاری مناسب
 • دوام مناسب در برابر عوامل جوی
 • مقاومت در برابر آتش سوزی در صورت طراحی صحیح

بتن با کیفیت بتنی است که دارای مقاومت ، کاریی و دوام کافی باشد. بنابراین سه عامل مهم در تعیین بتن با کیفیت عبارتند از

 • کارایی( کارپذیری یا روانی مناسب)
 • دوام ( عمر ، کیفیت در طول زمان)
 • مقاومت

مهم ترین عامل کاهنده دوام و مقاومت، مصرف زیاد آب ( یا نسبت w/c بالا ) در مخلوط بتن تازه است.

در حالیکه با مقدار آب کم w/c) پایین ) نیز نم‌یتوان کارایی لازم را تامین کرد. لذا کارپذیری، دوام و مقاومت در خلاف جهت یکدیگر هستند و به دلیل استفاده از افزودنی های بتن جهت تامین جمیع خواص فوق اجتناب ناپذیر است. پیشرفت هایی که در چند دهه اخیر در تکنولوژی بتن حاصل شده، چه در بحث تسهیل در اجرا و صرفه جویی در انرژی و نیروی انسانی و چه در بحث بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی و نیز مقاومت های مکانیکی بتن، حاصل ورود افزودنی ها به این صنعت بوده است. افزودنی ها به دلیل ساختار شیمیایی متفاوت و متنوع خود ، باعث تغییر در خواص اصلی بتن تازه و سخت شده می شوند. امری که از طریق روش های معمول و متداول اجرای بتن امکان پذیر نبوده و یا مقرون به صرفه نیست.

امروزه در تولید 90% بتن ها در کشورهای پیشرفته از افزودنی های شیمیایی استفاده می شود. در حال حاضر مصرف افزودنی ها – چنانچه انتظار می رفت – مقبولیت بیشتری یافته و بتن های بیشتری با افزودنی تولید می شوند. ساخت و ساز در شرایط جوی متفاوت و نیاز به بتن با خواص مختلف و مقاومت های گوناگون ، استفاده از افزودنی ها را مطلوب و یا حتی ملزوم کرده است.

استفاده از افزودنی ها به عنوان ماده چهارم بتن گسترش وسیعی یافته و درپاره ای از کشورها دیگر بتنی بدون استفاده از افزودنی ساخته نمی شود.

افزودنی‌های بتن 

مطابق ستاندارد EN 934-2 و استاندارد ۲۹۳۰ ملی ایران ، افزودنی ها مواد محلول در آب هستند ( به ندرت به صورت پودر است) که به بتن در حین ترکیب ، به مقدار کمتر از ۵% وزنی ماده سیمانی ، برای اصلاح خواص بتن درحالت تازه یا سخت شده ، اضافه می شوند.

طبق تعریف ACI 116 R و ASTM C 125 ، ماده افزودنی ماده ای غیر از آب ، سنگدانه ، سیمان و الیاف مسلح کننده است که به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده بتن به کار می رود. افزودنی ها برای اصلاح برخی از خواص بتن یا ملات مانند افزایش و یا حفظ کارایی ، افزایش مقاومت فشاری ، کاهش هزینه ها یا دیگر اهداف مرتبط با صرفه جویی در مصرف انرژی به کار گرفته می شوند. در بسیاری از موارد نظیر کسب مقاومت در برابر سیکل یخبندان ، دیرگیر کردن و زود گیر کردن ، استفاده از مواد افزودنی تنها راه موجه برای رسیدن به هدف مورد نظر می باشد. باید دقت کرد که در پاره ای از موارد نیز رسیدن به مقصود مورد نظر با تغییر در طرح اختلاط بتن با ملات قابل دسترسی است.

برخی از افزودنی های بتن با فراهم آوردن امکان کاهش مصرف سیمان ، از سویی باعث صرفه جویی در مصرف منابع طبیعی و از سویی دیگر موجب کاهش گازهای ناشی از تولید سیمان می شوند که به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار کمک می کنند. برخی از افزودنی ها با اصلاح خواص بتن سبب کاهش مصرف انرژی در عملیات ساخت و ساز می شوند. گروهی دیگر از مواد افزودنی با بهبود پایایی و دوام بتن در زمان بهره برداری موجب افزایش عمر مفید سازه های بتنی می شوند.

علاقه مندان برای مشاوره و خرید مواد آببندی و همچنین خرید افزودنیهای بتن می‌توانند به سایت www.cheshmeh-co.com مراجعه و با کارشناسان شرکت چشمه در ارتباط باشند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت چشمه

شرکت چشمه از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در زمینه ساخت استخر های عمومی، خصوصی و اجرای پروژه های تاسیساتی آغاز نموده و از سال ۱۳۸۹ با ثبت در سازمان شرکت ها به نام «شرکت آرامش آب چشمه» با هدف ارائه خدمات بهتر گامی جدید در عرصه کاری خود برداشت. اکنون این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت تجربه با کادری مجرب و با داشتن اطلاعات فنی روز در زمینه طراحی و ساخت استخر، سونا، جکوزی، پروژه های تاسیساتی و تهویه مطبوع، تولید و توزیع لوازم مربوطه، فروش و اجرای مواد آب بندی سازه های بتنی، آماده همکاری و ارائه خدمات در پروژه های مربوطه می باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]