اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902024774615067

خصوصیات الیاف مصرفی

خصوصیات الیاف مصرفی سجاده فرش مسجدی

کد: 139902024774615067

https://bit.ly/3bEtDAr

، کاشان , (اخبار رسمی): مهمترین عامل در تولید فرش سجاده‌ای استفاده از الیاف(نخ) برای بافت فرش سجاده‌ای است که در میان تمام الیاف‌های مصنوعی و طبیعی بهترین الیاف در بافت سجاده‌ها الیاف صدرصد اکرلیک است.

خصوصیات الیاف مصرفی سجاده فرش مسجدی
خصوصیات الیاف مصرفی در فرش مسجدی

سجاده فرش ها از نظرکیفیت بسیار اهمیت دارند طوری که با دیدن کیفیت یک سجاده فرش میتوان محصولی مرغوب استفاده کرد .کیفیت سجاده فرش همان جنس نخ مصرفی در سجاده فرش است که این جنس نخ مصرفی الیاف اکریلیک نام دارد.

همیشه یک اصل در تولید محصولات صدق می کند یعنی برای تولید محصولی در یک واحد تولیدی نیاز مواد اولیه ای است.
که کیفیت مواد اولیه در کیفیت محصول نهایی به همراه رعایت اصول تولید و دقت عمل تولید کننده در کیفیت محصول نهایی تاثیر حائز اهمیتی دارد .

مواد مصرفی در تولیدسجاده فرش ,شامل الیاف تارو پود  .الیاف نخ رنگ یا نخ خاب ,ریشه های فرش و همینطور ترکیبات مورد استفاده در آهار پشت فرش است. برای تولید یک سجاده فرش خوب باید از بهترین مواد اولیه استفاده شود.
یکی از عوامل مهم در کیفیت همان جنس نخ مصرفی فرش مسجدی است. که در این نوشته به توضیح خصوصیات جنس نخ مصرفی فرش مسجدی در بافت فرش سجاده ای می پردازیم.

نخ تار و پود فرش مسجدی

تارو پود به نخ هایی گفته میشود که نخ رنگ فرش یا همان گره هایی که طرح فرش را تشکیل میدهند به دورآنها تنیده می شود .این نخ ها از جنسهایی از قبیل پنبه , پلی استر  , پلی استر, پنبه و جوت تهیه می شود . رایج ترین نوع نخ تارو پود که در فرش ماشینی استفاده می شود از ترکیب 85٪ پلی استر و 155 پنبه است زیرا علاوه بر استحکام بالا به سبب استفاده از پلی استر از شل بودن فرش جلوگیری می کند .

 استفاده از پنبه به تنهایی در فرش هایی با تراکم پایین تر از 1000 شانه باعث جمع شدن فرش می شود .  استفاده از جوت در تاروپود فرش سبب آب رفتن فرش و کوتاه شدن سایز آن پس از شستشو می شود.

نخ خاب فرش مسجد

تولید فرش سجاده ای با نخ خاب های گوناگون از قبیل اکریلیک , پلی استر فیلامت ( ابریشم مصنوعی ) ,پلی استر , ترکیب پلی استر و اکریلیک  و bcf صورت می گیرد . مرغوب ترین جنس نخ مصرفی فرش مسجدی نخ اکریلیک است که به سبب شباهت بسیار زیاد آن به پشم طبیعی اکثر خصوصیات آن را دارد.
 استفاده از نخ اکریک باعث ماندگاری بسیار طولانی فرش در بابر شستشو , پاخورشدن و تغییر رنگ فرش می شود.  استفاده از نخ bcf در فرش های ماشینی باعث  زبر بودن فرش و همچنین سفت شدن آن پس از چند ماه استفاده می شود و بسیار نسبت به حرارت حساس است.

 ریشه فرش سجاده‌ای

فرش های ماشینی گذشته از ریشه هایی با نخ چله فرش و با رنگ سفید به بازار عرضه میشد . اما اکنون جهت سهولت در نظافت فرش و همینطور جلوگیری از آسیب رسیدن به تارو پود فرش در اثر کشش شرکت صنایع فرش کاشان از ریشه های ابریشمی که رنگی کرم مانند دارد استفاده می کند که جداگانه روی ریشه های اصلی فرش دوخته می شود .

همچنین برای آن دسته از افرادی که فرش را با ریشه های سفید می خواهند,می توانند به صورت سفارشی ریشه های اماده را حذف و با ریشه های اصلی خود فرش سفارش دهند.
 ریشه ای ابریشمی به سبب رنگ چرک تابی که دارد و همینطور به سبب جنس نخ استفاده شده در آن به راحتی با یک دستمال نمناک تمیز خواهد شد.

آهار فرش مسجدی

یکی از مواردی که در قسمت تکمیل فرش انجام می شود آهار زنی پشت فرش است. در این مرحله فرش بافته شده روی غلطک های داغی حرکت می کند و به موادی چسب مانند آغشته می شود. دلیل این امر تثبیت بیشتر گره های فرش و همینطور از نرمی خارج کردن بیش از حد فرش خام است.

لازم به ذکر است که هر چه مواد مصرفی در قسمت آهار مرغوبیت بیشتری داشته باشد ثبات آهار بر اثر شستشو بیشتر خواهد بود . برای تهیه یک فرش ماشینی با کیفیت از مجموع اطلاعات بالا میتوان به این نتیجه رسید که مرغوبترین فرش ماشینی فرشی است که حنس نخ مصرفی فرش مسجدی آن 100٪ اکرولیک باشد و همچنین از آهار با کیفیت در آن استفاده شده باشد . فرشی که دارای چنین مشخصاتی است بیشتر دوام خواهد داشت.

خصوصیات جنس نخ مصرفی فرش مسجدی 

نخ پرز یا رنگ: جهت بافت گره های رنگ استفاده می شود که به دور نخ پود به صورت گره به قرار می گیرد و چندین نوع است که در قسمت پایین آن ها را معرفی کرده ایم:

1)    نخ اکریلیک ۱۰/۵ دولا صددرصد اکریلیک خالص
2)     مخلوط نخ اکریلیک و پلی پروپیلن: که به صورت مخلوطی از الیاف اکریلیک و پلی پروپیلن ریسیده می شود .
3)    صددرصد پلی پروپیلن (p.p یا بی.سی.اف (B.C.F))

جنس نخ تار فرش سجاده

 این نخ به صورت مخلوط پنبه پلی استر ریسیده می شود, کیفیت الیاف مصرفی و نوع ریس آن عامل مهمی در دوام و زیبایی فرش است . این نوع نخ ها بیشتر در فرش های اکریلیک مصرف می شود و جهت نخ تار قالی های پلی پروپیلن و بی.سی.اف استفاده می شود که از همان جنس نخ پرز (یعنی نخ بی.سی.اف) و به علت امناسب بودن قیمتشان استفاده می شوند. فرش های ماشینی که از کارخانه ها صادر می شوند همگی دارای برچسبی هستند .

مشخصات ذکر شده در پشت فرش سجاده مسجدی

ابعاد سجاده:  ابعاد فرش ماشینی به هر شکل و اندازه که فروخته شود باید دارای آحادی باشند که این آحاد در سیستم متریک بیان شده و دارای حدود تلرانس ۵/۱ سانتی متر باید باشد .

ساخت کفپوش:   ساخت باید در برچسب ذکر شود که کالا از نوع کفپوش ماشینی می ‌باشد و نوع ماشینی که کفپوش بوسیله آن ساخته شده,باید ذکر شود .

تعیین الیاف موجود در سجاده فرش مسجدی: الیاف موجود در نرخ پرز یا زمینه باید  در برچسب پشت فرش به درصد ذکرشوند . در مواقعی که الیاف مورد مصرف از نوع الیاف مصنوعی باشد, باید نام ریشه ها و نام تجاری آنها اشاره شود. اگر بیش از یک نوع لیف در نخ پرز موجود باشد باید نام و درصد مصرفی هرکدام ذکر شود.

 لازم به ذکر است اعداد قید شده به عنوان درصد باید دارای حدود تلرانس ۳/۰ درصد نسبت به وزن کل الیاف باشند و در محاسبات مربوط به نخ پرز یا زمینه مقدار مواد ناخالص نسبت به وزن کل نباید از ۳ درصد بیشتر شود .

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت سجاده باف کاشان

فرش سجاده ای یا سجاده فرش: سجاده فرش محصولی ایرانی اسلامی از تلفیق زیبای هنر و دین برای به نمایش گذاشتن بهترین و والاترین نوع هنر، که رنگی از عبودیت و ابراز بندگی دارد و در نقش‌هایش یادآور ملکوتی بودن ذات انسان است و دل را مهمان بهشت برین قالی می‌کند. فرش‌سجاده ای زینب بخش مسجدها، حسینیه‌ها، نمازخانه‌ها و اماکن متبرکه مذهبی می‌باشد و با رنگ‌های زیبایش نشاط را مهمان این اماکن می‌کند و به تعیین قبله و نظم صفوف نماز که اوج بندگی است کمک شایانی می‌کند. این محصول در شانه های مختلف همچون 440، 500 و 700 بافته می شود که لیست محصولات آن را در بخش محصولات می توانید مشاهده کنید.

اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]