اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902034778713325

روش‌های درمانی هایپرهیدروزیس

کد: 139902034778713325

https://bit.ly/2VCklzB

، تهران , (اخبار رسمی): بر اساس آخرین آمار حدود 2 درصد از مردم دچار تعریق زیاد یا هایپرهیدروزیس هستند. درمان‌های متعددی از قبیل داروهای موضعی و پزشکی مانند بوتاکس برای رفع این مشکل وجود دارد اما گاهی اوقت این درمان‌ها موثر نیستند و تنها راه حل سمپاتکتومی است که با ۲ روش جراحی و بدون جراحی توسط امواج رادیویی انجام می‌شود.

 روش های درمانی هایپرهیدروزیس
درمان های هایپرهیدروزیس

هیپرهیدروزیس نام بیماری است که در آن فرد دچار تعریق بیش از حد  می شود.این مشکل گاهی بدون علت پزشکی اتفاق می افتد که به آن هیپرهیدروزیس اولیه گفته می شود .گزینه های درمانی زیادی برای آن وجود دارد. از طب سنتی تا جراحی را شامل می شود.در بعضی از کشورها این بیماری تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. چرا که این مشکل در فرد موجب ایجاد بیماریهای روحی و روانی نیز می شود.

هایپرهیدروزیس شرایطی است که بدن حتی در محیط های خنک  نیز زیاد عرق می کند.عرق کف دست و پا،زیربغل و سر و صورت مناطقی است که این مشکل بیشتر رخ می دهد.

هیپرهیدروزیس اولیه یا اساسی به دلایل ناشناخته رخ می دهد. افزایش تعداد غدد عرق در کف دست و پا، فعالیت بیش از حد آنها یا حساسیت زیاد به سطح آدرنالین در خون ممکن است از علل هیپرهیدروز اولیه باشد. هایپرهیدروزیس ثانویه نیز به عنوان نشانه ای از علت زمینه ای مثل یک بیماری است و سایر قسمت های بدن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

درمان‌ها

سمپاتکتومی به روش جراجی

 جراحی فقط برای افرادی که مبتلا به عرق کف دست و پا شدید و به نیز درمان های دیگر پاسخ نداده است، توصیه می شود. در حین عمل، پزشک ممکن است غدد عرق را بریده و یا بسوزاند.یکی دیگر از گزینه های جراحی سمپاتکتومی (ETS) است که در آن جراح برش های بسیار کوچکی ایجاد می کند و اعصاب موجود در زیر بغل را قطع می کند. این روش بسیار موثر است اما فقط به عنوان آخرین راه حل برای افرادی که هر روش درمانی دیگری را امتحان کرده اند، استفاده می شود. ETS غیر قابل برگشت است و ممکن است جای زخم باقی بماند.

سمپاتکتومی با امواج رادیویی

عمل سمپاتکتومی از طریق رادیوفرکوئنسی (RF) نیز قابل انجام است. سمپاتکتومی از طریق رادیوفرکوئنسی یک روش غیرتهاجمی محسوب می‌شود که در آن هیچ نیازی به بیهوشی کامل، تخلیه ریه یک‌طرفه و برش جراحی نیست. روش رادیوفرکوئنسی سمپاتکتومی قفسه سینه یا کمری، در شرایط اتاق عمل و توسط دستگاه راهنمای اشعهx (C-armed Flouroscopy) انجام می‌شود. محل زنجیره سمپاتیک از طریق تست لیدوکائین یک‌درصد همچنین تجویز ماده حاجب و عکسبرداری‌های متعدد تایید می‌شود. در سمپاتکتومی با رادیوفرکوئنسی، سوزن‌های RF که بسیار باریک هستند، از خلف قفسه سینه (پس از بی‌حسی موضعی) وارد شده و پس از عبور از فضای بین دنده‌ای در کناره خلفی مهره‌ها، در محلی که زنجیره سمپاتیک قرار دارد، جای می‌گیرد.

نوک فعال سوزن‌های RF عایق ندارد، همین دلیل، وقتی در مجاورت زنجیره سمپاتیک قرار می‌گیرد، امواج ساطع شده از آن، حرارتی به اندازه 80‌درجه سانتی‌گراد تولید می‌کند که در مدت دو دقیقه می‌تواند باعث تخریب زنجیره سمپاتیک شود. این کار منجر به از بین رفتن کامل تعریق ناحیه دست، زیربغل یا پاها می‌شود. طی مدت عمل، بیمار کاملا هوشیار است و همکاری نزدیکی با جراح دارد. همچنین پس از عمل، بیمار می‌تواند به منزل بازگردد و کارهای روزانه خود را از سر گیرد. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دکتر کامبیز باقرزادی

دکتر کامبیز باقرزادی فلوشیپ فوق تخصصی کنترل و درمان درد عضو انجمن جهانی درد

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان