اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902054784714635

کاربردها و مزایای اینورتر

کد: 139902054784714635

https://bit.ly/2Y2w8sn

، تهران , (اخبار رسمی): اینورتر یا درایو صنعتی قابلیت راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز با برق تک فاز را دارد که از جمله مهمترین مزیت‌های اینورتر یا درایو های صنعتی است. اینورتر و درایوهای تک فاز به سه فاز مناسب کارگاه‌ها و مکان‌هایی هستند که بنا به دلایلی دسترسی به برق سه فاز را ندارند.

کاربردها و مزایای اینورتر
اینورتر - لیان الکتریک ویرا

اینورتر

اینوِرتِر یا مبدل جریان مستقیم به متناوب [به انگلیسی: (Inverter) ] به دستگاهی گفته می‌شود که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می‌کند. فرکانس، ولتاژ و توان تولیدی اینورتر می‌توانند به مقادیر دلخواه تنظیم شوند.

به نوعی از کنترل‌کننده‌های دور (سرعت) و راه‌انداز موتور که با تغییر هم‌ زمان فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور، کار می‌کنند نیز اینورتر یا VFD گفته می‌شود (Variable Frequency Drive). در این تغییر، نسبت ولتاژ به فرکانس باید ثابت بماند؛ اگر نه، کار موتور دچار اختلال می‌شود.

در ساده‌ترین حالت، خروجی اینورترها یک موج مربعی است که می‌توان با استفاده از فیلتر آن را به موج سینوسی تبدیل کرد. در حالت پیشرفته و بهینه‌تر، خروجی اینورتر به‌صورت شکل موج PWM است. اینورترها می‌توانند تک‌فاز یا سه‌فاز باشند. در واقع، کار این مبدل‌ها برعکس کار یکسوکننده‌ها است.

اینورترها قطعات متحرک ندارند و در گسترده‌ای از کاربردها استفاده می‌شوند. مثلاً از اینورترها برای تأمین جریان AC از منابع DC مانند پانل‌های خورشیدی یا باتری استفاده می‌شود. بدون اینورترها، پیاده‌سازی خودروهای برقی (Electric Cars) امروزی ناممکن می‌بود.

دلیل نام‌گذاری اینورتر (معکوس‌گر)، این است که آن برق DC را به AC تبدیل می‌کند. کاربرد دیگر اینورترها (یا درایو AC)، کنترل سرعت موتور AC سه‌فاز است بدون آنکه توان و گشتاور موتور کاهش یابد. اینورترها در ظرفیتهای مختلف ساخته می‌شوند مثلاً برای یک موتور با توان ۲۰ اسب بخار باید از اینورتر ۲۰ اسب بخار استفاده کرد.

اینورترها به دو دسته تک‌فاز و سه‌فاز تقسیم می‌شوند. برای اینورترهای با توان بالای ۳ اسب بخار فقط از ورودی سه‌فاز استفاده می‌شود.

برخی از اینورترهای با توان کم دارای هشداری مبنی بر عدم استفاده از آن‌ها برای روشن کردن لامپهای فلورسنت معمولی هستند. دلیل این هشدار این است که خازن تصحیح توان لامپ به صورت موازی با لامپ وصل شده‌است. با برداشتن خازن مشکل رفع خواهد شد.

کاهش انرژی مصرفی و کاهش هزینه برق، کاهش جریان راه‌اندازی و افزایش عمر موتور، تغییر سرعت موتور، تغییر جهت چرخش موتور، حفاظت در برابر اضافه‌بار، کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است، کنترل از راه دور، راه‌اندازی موتور در سرعت بیشتر از سرعت نامی و برنامه‌ریزی کردن حرکت، از برتری‌های استفاده از اینورتر هستند. اینورتر می‌تواند میزان بار موتور را تشخیص داده و متناسب با آن، به موتور جریان بدهد که این جریان، اغلب، از جریان نامی موتور کمتر است.

کاربرد اینورتر

 1. انواع پمپ های صنعتی و ساختمانی
 2. سیستم های آب رسانی
 3. بوستر پمپ
 4. فن های صنعتی
 5. آسانسور
 6. انواع جرثقیل های سفقی و تاور کرین های سنگین
 7. نوار نقاله
 8. دستگاهای اکسترودر
 9. انواع ماشین آلات صنایع چاپ
 10. انواع ماشین آلات صنایع تزریق پلاستیک

اینورتر یا درایو تک فاز به سه فاز چیست؟

اینورتر یا درایو صنعتی قابلیت راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز با برق تک فاز را دارند، که از  جمله مهمترین مزیت های اینورتر یا درایو های صنعتی است. اینورتر و درایوهای تک فاز به سه فاز مناسب کارگاه ها و مکان هایی هستند که بنا به دلایلی دسترسی به برق سه فاز را ندارند.

مزایای اینورتر و درایو تک فاز به سه فاز

 1. قابلیت راه اندازی موتور سه فاز تا 11 کیلو وات (البته این توانایی در برندهای مختلف درایو متفاوت است).
 2. قابلیت چپ گرد و راست گرد کردن الکترو موتور کاهش ضربه های مکانیکی هنگام استارت اولیه
 3. جلوگیری از جریان کشی اولیه الکتروموتور
 4. کاهش صدا و نویز خروجی الکتروموتور (این مزیت مناسب مصرف کنندگان پمپ های خانگی است که همواره از صدای الکتروپمپ ها شکایت دارند).

بیشترین استفاده درایوهای تک فاز به سه فاز برای کاربری پمپ های خانگی است زیرا اکثر منازل به برق سه فاز دسترسی ندارند، به این دلیل بهترین گزینه برای کنترل دور الکتروپمپ و نصب سنسورها جهت سطح سنجی میزان آب رسیده به طبقات مختلف استفاده از درایو تک فاز به سه فاز است.

در زمان خرید اینورتر تک فاز به سه فاز به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • قبل از همه چیز باید به این نکته توجه کرد که درایو های تکفاز به سه فاز، شامل یک ورودی 220 ولت هستند و دارای سه خروجی 220 ولت هستند که به اشتباه در بازار گفته می شود دارای خروجی 380 ولت هستند که باعث اشتباه بسیاری از خریداران می شود. حتما باید سربندی الکتروموتور روی حالت 220 ولت مثلث قرار بگیرد و اینکه الکتروموتور این قابلیت را داشته باشد. پلاک الکتروموتور ی که اینورتر می خواهد روی آن نصب شود حتما باید خوانده شود و مورد بررسی قرار بگیرد. برق مجموعه ایی که اینورتر تکفاز به سه فاز می خواهد درآن قرار بگیرد از جهت بررسی آمپر جریان حتما بازدید شود.

ساختار اینورتر

اینورترها دارای سه جز اصلی هستند.

 • قسمت یک سو ساز برق شهر: تبدیل برق شهر AC به ولتاژ DC (High Voltage) (مبدل AC TO DC)
 • صافی خازنی: کاهش ریپل برق ورودی
 •  قسمت سویچینگ قدرت (IGBT): برای تولید پالس PWM سرعت بالا (مبدل DC TO AC) مهم ترین قطعه در اینورتر ها IGBT ها هستند. کلمه IGBT مخفف عبارت Insulated-gate Bipolar Transistor است. IGBT ها همان ترانزیستور های دو قطبی گیت عایق هستند و جز دسته نیمه هادی ها به شمار می آیند که سرعت سوییچ فوق العاده بالایی دارند و در کاربرد های کلید زنی سرعت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه انتخاب اینورتر یا درایو صنعتی

در هنگام خرید درایو صنعتی یا اینورتر صنعتی باید نکاتی توجه کرد که در زیر بررسی شده‌اند:

 • نوع کاربری سبک یا سنگین بودن اینورتر بنا به نوع عملکرد الکتروموتور
 • دقت در کیلو وات و جریان مورد نیاز الکتروموتور برای انتخاب اینورتر مورد نیاز
 • بررسی برق ورودی به اینورتر از جهت انتخاب سه فاز یا تک فاز بودن اینورتر
 • نوع کاربری الکتروموتور (پمپ، فن، بالابر و غیره)
 • دمای محیطی
 • هرچه دمای محیطی که اینورتر یا درایو در آن قرار دارد افزایش یابد توان اینورتر کاهش می یابد.
 • ارتفاع از سطح دریا
 • هرچه سطح ارتفاع محیطی که اینورتر  در آن قرار می گیرد بالا برود توان اینورتر کاهش می یابد.
 • جریان الکتروموتور

به طور کلی در انتخاب درایو یا اینورتر، معمولا درایو را یک توان بالاتر از توان الکتروموتور انتخاب می کنند که کسری ها و افت توان ناشی از عوامل بالا را جبران کنند ولی باز هم می توان با یک انتخاب مناسب در مدل و سایز اینورتر یا درایو کنترل دور، اقتصادی ترین و فنی ترین انتخاب را داشت.

قیمت درایو صنعتی یا اینورتر صنعتی

قیمت درایو یا اینورتر صنعتی بستگی به نکات مختلفی از جمله کیلووات درایو یا اینورتر، تک فاز یا سه فاز بودن درایو، نوع کاربری سبک یا سنگین بودن درایو دارد. در انتخاب درایو یا اینورتر علاوه بر قیمت درایو حتما باید کارایی برند مورد نظر را در نظر گرفت و گرنه هر چقدر هم ارزان باشد توجیه مطلوب اقتصادی را نخواهد داشت. لذا برای انتخاب اینورتر و گرفتن قیمت اینورتر با شرکت لیان الکتریک ویرا تماس حاصل کنید.

توانمندی شرکت لیان الکتریک ویرا عموماً در تامین انواع رله های حفاظتی، راه اندازهای نرم Soft Starter، کنترل دورهای موتور Drive، تجهیزات تابلویی فشار ضعیف و متوسط و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت های سازنده معتبر خارجی و داخلی است، لیکن با اتکا به تجربیات و ارتباطات بین الملی بخش بازرگانی این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

لیان الکتریک ویرا

این شرکت در سال ۱۳۹۶ با هدف ارائه خدمات مهندسی و بازرگانی در عرصه صنعت برق کشور تاسیس گردید. این شرکت به واسطه رویکرد متفاوت خود در تأمین تجهیزات طی سال گذشته پروژه های خرید و تأمین کالا متعددی را با موفقیت در صنایع مختلف به انجام رسانیده و در پروژه های واگذار شده کاهش قابل توجه هزینه ها و قیمت تمام شده و رضایتمندی مشتریان را به ارمغان آورده است. توانمندی این شرکت عموماً در تامین انواع رله های حفاظتی، راه اندازهای نرم Soft Starter، کنترل دورهای موتورDrive، تجهیزات تابلویی فشار ضعیف و متوسط و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت های سازنده معتبر خارجی و داخلی می باشد، لیکن با اتکا به تجربیات و ارتباطات بین الملی بخش بازرگانی این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار