کد: 139902064784815065

شانه فرش در سجاده مسجدی چیست؟

کد: 139902064784815065

https://bit.ly/2VXyHJM

، کاشان , (اخبار رسمی): سجاده فرش‌های ماشینی با شانه و تراکم‌هایی که دارند قابل تعریف هستند یعنی هر فرش دارای شانه و تراکم است و لازم به ذکر است هرچه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد فرش از استحکام بیشتری برخوردار است.

شانه فرش در سجاده مسجدی چیست؟
شانه در فرش سجاده ای مسجدی

امروزه هنگام خرید سجاده فرش های مسجدی علاوه بر زیبایی وقیمت سجاده فرش باید به کیفیت فرش مسجدی توجه کنید چرا که کیفیت سجاده فرش های مسجدی با یکدیگر فرق می کنند. هر شرکت بافنده , سجاده فرش های خود را مطابق معیار های خاص خود تولید می کند اما این معیار ها مورد توجه خریداران قرار می گیرد و آن ها محصولی را خریداری می کنند که از نظر کیفیت عالی باشند .
اما منظور از کیفیت فرش مسجدی چیست؟ کیفیت فرش سجاده ای برحسب شانه و تراکم, رنگ بندی,نوع نخ مصرفی و خاب فرش سجاده مشخص می شود .

شانه فرش مسجدی چیست؟

شانه فرش به تعداد گره یا ردیف نخ عرض فرش در یک متر گفته می شود چون تعداد گره در عرض فرش محاسبه می شود به آن تراکم عرضی نیز می گویند شانه فرش به ریزی طرح و نقشه ی فرش مربوط می شود و به همین دلیل شانه در فرش سجاده ای امری بسیار مهم است . فرش هایی که شانه آنها بیشتر است ریز بافت تر و شلوغ تر هستند . معمولا در بازار فرش های ماشینی با شانه ۳۵۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۱۰۰ هستند .

محاسبه شانه سجاده فرش

هنگامی که به ما می گویند این فرش ۷۰۰ شانه است یعنی در هر یک متر از عرض فرش ۷۰۰ گره وجود دارد . حالا شما برای صحت این ادعا کافیست ده درصد آن راحساب کرده ضرب در ده کنید مثلا گره های عرضی فرش را در ده سانتی متربشمارید . اگر هفتاد گره شد در ده ضرب می کنید تا تعداد گره در یک متر را بدست آورید یا برای راحت تر شدن کار تعداد گره را در پنج سانتیمتر حساب کنید و ضرب در بیست کنید. کوچکترین خطایی در یک سانت ضرب در صد شده که آن را صد برابر می کند .

رابطه کیفیت و شانه سجاده فرش 

باید بدانیم که برای خرید سجاده فرش های مسجدی معمولا دوست داریم, با کیفیت ترین, قوی ترین و زیبا ترین فرش را انتخاب کنیم . در خرید سجاده فرش, فرش سجاده ای مد نظر داشته باشید که هر چه شانه سجاده فرش بیشتر باشد، فرش توپرتر و زیباترو شلوغ تراست . به دلیل اینکه که گره ها به صورت مرتب و ردیفی کنار یکدیگر قرار می گیرند,فرش شما استحکام بیشتری دارد . ناگفته نماند هرچه شانه و تراکم سجاده فرش افزایش یابد بر روی ارزش آن نیز تاثیر گذاشته و فرش شما قیمت بالاتری خواهد داشت .

مشخصات شانه و تراکم دربرچسب پشت فرش مسجدی

آیا شانه و تراکم سجاده فرش ذکر شده روی برچسب فرش سجاده ای شما واقعی است یا غیر واقعی ؟ باید بدانیم که تشخیص دادن شانه و تراکم سجاده فرش کارسخت ودشواری نیست, همانطور که سخت
نیست, باید در قبالش دقت زیادی داشته باشید که اگر احتمالا یک ردیف از بافت کم و زیاد شود و یا اینکه شما در هنگام شمارش یک گره را کم یا زیاد بشمارید درطول یک متر از بافت آن مقدار شمارش شانه یا تراکم, ده برابر کم و زیاد خواهد شد و این موضوع شما را در تصمیم گیری دچارمشکل می کند .

تشخیص شانه یا تراکم عرضی فرش سجاده‌ای۵۰۰ شانه

شما می توانید به این دقت کنید که باید ۵۰۰ ردیف نخ خواب در یک متر از عرض سجاده فرش دیده شود . شما عزیزان باید که کمی از گوشه فرش را برعکس کنید و به اندازه ده سانت پشت فرش را شمارش کنید و اگر شما یک سانت از عرض را بشمارید باید دقیقا ۵ عدد گره شمارش کنید و به تبع هر ۱۰ سانت باید ۵۰ عدد گره وجود داشته باشد و با این روش محاسبه شما می توانید از صحت فرش تان اطمینان حاصل کنید .

فرش سجاده‌ای

امروزه سجاده فرش ها را با اسامی دیگری همچون:سجاده مسجدی ,فرش سجاده,فرش محرابی و… شنیده اید که منظور از همه ی این کلمات سجاده فرشی است که دراین امکان استفاده می شود . سجاده فرش ها در طرح و رنگ بندی متفاوت هستند و هرکدام زیبایی خاص خود را دارند . یکی از مزیت فرش مسجدی در مساجد و عبادتگاه ها این است, که فرش سجاده ای براساس ابعاد محل مورد نظر بافت می شود و درموقع نصب این سجاده ها به صورت یکپارچه کل سطوح را پوشش می دهند و نیازی به انداختن کناره فرش ها و فرش های دیگر در حاشیه مسجد نیست .

نصب سجاده فرش

در مساجد و حسینیه ها برای نصب سجاده فرش ها از دو روش استفاده می شود:

1) روش موازی
2) روش یکی در میان

1) روش موازی یعنی در تمام ردیف ها ستون های فرش سجاده ای مقابل یکدیگر قرار می گیرند .

2) در این روش ستون های فرش مسجدی مقابل یکدیگر قرار نمی گیرند. ودر هر ردیف ستون ها در مقابل نقطه وسط فرش سجاده ای قبلی قرار می گیرند .

یکی از دلایل نصب سجاده فرش ها و فرش های مسجدی به روش یکی درمیان این است که با وجود صف های پشت سرهم امکان برخورد نمازگزاران با یکدیگر صفر است .

هنگام نصب سجاده فرش‌های مسجدی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

1- برش دقیق دور ستون های مساجد
2- دقت در برش کناره و حاشیه دیوارها
3- فرش های سجاده ای بعد از برش دور دوزی شوند
4- دقت در نصب سجاده فرش ها تا فرش سجاده ای به صورت ردیفی کل سطح را پوشش دهند.

خرید سجاده فرش‌های مسجدی شرکت فرش 

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید برای مسجد یا حسینیه محل زندگی خود سجاده فرش تهیه کنید . باید بدانید که قبل از خرید ویژگی های سجاده فرش مسجدی را در نظر بگیرید و این ویژگی ها همانطور که گفته شد: شانه فرش مسجدی,ترکم فرش سجاده ای,جنس نخ مورد استفاده,خاب فرش و وزن فرش هستند تا محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب خریداری کنید .

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت فرش ثریا

شرکت فرش سجاده ثریا کویر کاشان از بزرگترین تولیدکنندگان فرش مسجد یا سجاده فرش در ایران می‌باشد. این شرکت در شهرستان کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران، با کوله باری از تجربه، فعالیت خود را به طور تخصصی بر روی طراحی و بافت فرش سجاده‌ای آغاز نموده است. شرکت سجاده فرش ثریای کویر کاشان مفتخر است که با استفاده از مدرنترین ماشین آلات بافندگی نظیر وان‌دویل بلژیک، تکسیما و شونهر آلمان و با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه سهمی در مفروش نمودن مساجد و نمازخانه های کشور داشته باشد. این شرکت با آمیختن هنر اصیل ایرانی و ذوق و سلیقه‌ی امروزی در طراحی نقشه های فرش سجاده ای مساجد و همچنین با در نظر گرفتن فرهنگ‌های مختلف مردم ایران زمین، توانسته جایگاه ویژه‌ای در صنعت تولید فرش مساجد به دست آورد. شرکت فرش ثریا کویر کاشان همچنین در زمینه‌ی صادرات سجاده فرش به خارج از کشور به خصوص حوزه‌ی خلیج فارس پا به عرصه گذاشته است و به عنوان کارآفرینی نمونه در کشور فعال می‌باشد.