اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902064786915066

الیاف سجاده فرش را بشناسیم

کد: 139902064786915066

https://bit.ly/2S7BazY

، کاشان , (اخبار رسمی): لطلفت و نرمی استحکام و مقاومت فرش سجاده‌ای همه به جنس الیاف مصرف شده در بافت فرش مسجدی بستگی دارد الیاف مصرفی شرکت فرش سبحان صد درصد اکرلیک است.

الیاف سجاده فرش را بشناسیم
الیاف سجاده فرش را بشناسیم

الیاف اکریلیک یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین الیاف ساختگی و مصنوعی در تولید نخ خاب فرش سجاده‌ای کاشان به شمار می‌رود

آیا تا به حال الیاف سجاده فرش شرکت های سجاده باف را دیده اید و خصوصیات نخ مصرفی در بافت فرش سجاده محرابی و فرش سجاده تشریفاتی را می دانید؟

امروزه در شرکت های بافنده از الیاف های متنوعی برای بافت فرش مسجدی استفاده می شود و هرکدام ویژگی های مختلفی دارند. اما در بین همه الیاف مصرفی سجاده فرش شرکت ها نخ اکرلیک بهترین الیاف مصنوعی شناخته شده است. از الیاف اکرلیک برای بافت فرش ماشینی استفاده می شود. در ادامه جنس الیاف فرش مسجدی ماشینی بررسی شده است.

الیاف سجاده فرش 

سجاده فرش های مسجدی یا ماشینی توسط نخ های مخصوص بافته می شوند. لازم به ذکر است که همین الیاف مصرفی در بافت فرش نمازخانه ها به صورت خام وارد کارخانه میشوند و طی فرایند هایی که انجام می شود آماده بافت و تکمیل فرش سجاده ای می شوند.

الیافی که در بافت سجاده فرش استفاده می شود را به دو دسته تقسیم می کنند. الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی نوع نخ مصرفی در بافت فرش مسجدی هستند.

الیاف طبیعی :الیافی است که منبع طبیعی (حیوانی یا گیاهی) داشته باشد.
الیاف مصنوعی :به الیافی میگویند که منبع طبیعی نداشته و ساخته دست بشر است.

الیاف طبیعی شامل:

الیاف طبیعی شامل : پنبه, جوت, ابریشم, پشم هستند. از این الیاف طبیعی برای بافت فرش های دستباف استفاده می شود. فرش های دستباف هم همانند فرش های ماشینی دارای طرح و رنگ بندی متفاوت هستند.
اما جنس الیاف مصرفی آن ها با جنس الیاف مصرفی سجاده فرش که در بافت فرش ماشینی استفاده می شود فرق می کند.

الیاف مصنوعی شامل:

این الیاف ها عبارتند از:اکریلیک, پلی استر, پلی پروپیلین و نایلون است و در سجاده فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی برای بافت سجاده فرش استفاده می شود. در سجاده فرش های ماشینی برای بهبود کیفیت نخ و کاهش پرزدهی, الیافی که قرار است در بافت سجاده فرش استفاده شود را هیت ست می کنند. فرایند هیت ست بدین معنی است که الیاف بعد از ریسیده شدن به کمک بخاردهی و دما منسجم می شوند.
همانطور که اطلاع دارید اکثر سجاده فرش ها به صورت ماشینی بافته می شوند.

تفاوت الیاف اکرلیک و الیاف پلی استر

در بافت سجاده فرش های ماشینی از الیاف اکریلیک و پلی استر هیت ست شده استفاده می شود. الیاف اکریلیک نسبت به الیاف پلی استر دوام بیشتری دارد و برای مساجدی بین راهی و مساجدی که رفت و آمد زیادی دارند مناسب است. اما مزیتی که الیاف پلی استر نسبت به الیاف اکریلیک دارد این است که بو را جذب نمی کند. در مجموع اگر بخواهیم جمع بندی کلی داشته باشیم بهتر است در بافت سجاده فرش از الیاف اکریلیک هیت ست شده استفاده کنیم. 

معرفی چندین الیاف سجاده فرش ها که در بافت فرش استفاده می شود:

الیاف اکریلیک: ونیل سیانید و اکریلو نیتریل به عنوان عمده ‌ترین مواد اولیه جهت تشکیل الیاف اکریلیک هستند. الیاف اکریلیک یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین الیاف ساختگی و مصنوعی در تولید نخ خاب فرش سجاده ای کاشان به شمار می‌روند. الیاف اکریلیک با نام‌های تجاری مختلفی در بازارهای جهانی عرضه می‌گردند که بعضی از آن‌ها عبارتند از:

ورل, اورلون, زفران,اکسلن و کریسلن.

به طور کلی از پلیمریزاسیون ونیل سیانید و اکریلو نیتریل, الیاف اکریلیک مورد مصرف جهت تهیه‌ی نخ فرش سجاده به دست می‌آید. محلولی که از این روش تهیه می شودبه صورت خشک ریسی و ترریسی در صنایع نساجی بزرگ ریسیده و تبدیل به نخ می‌شود.

الیاف پنبه: پنبه, پرکاربردترین الیاف طبیعی در تولید فرش سجاده ای کاشان است. می‌توان گفت که نخ پنبه عمده‌ ترین الیاف طبیعی گیاهی است و در حال حاضر بخش وسیعی از کارخانه‌های فرش سجاده ای کاشان از آن استفاده می‌کنند. الیاف پنبه درمناطقی که دارای آب و هوای گرم و مرطوب است رشد می کند. در کارخانه‌های ریسندگی نیز الیاف پنبه را تبدیل به نخ‌های آماده برای بافت سجاده فرش می‌کنند.

الیاف پلی استر: پلی استر یکی از کم هزینه‌ ترین الیاف اکرلیک در سیجاده فرش است. این الیاف مصنوعی در برابر لکه‌ها و همچنین در برابر نور خورشید بسیار مقاوم است اما به لحاظ طول عمر, از دوام زیادی برخوردار نیستند و پس از مدتی همانند موکت کوبیده می‌شوند. در مجموع می‌توان گفت فرش سجاده با جنس نخ پلی استر برای کسانی که به جنس نخ اکریلیک حساسیت دارند، مناسب است. همچنین قابل ذکر است که سجاده فرش با جنس نخ پلی استر کاملا بدون پرز است.

الیاف جوت :  الیاف کنف یا چتایی با نام تجاری جوت در مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب است رشد می‌کند. رنگ این الیاف معمولا زرد روشن بوده و سطح آن تا حدودی زمخت و خشن است. در ایران عمده‌ترین مصرف نخ کنف یا جوت در پود فرش سجاده ای است و کیفیت الیاف به لحاظ مقاومت و یکنواختی و همچنین ظرافت، رابطه‌ی مستقیمی با کیفیت نهایی سجاده فرش دارد. یعنی هرچقدر جوت مصرف شده کیفیت بالاتری داشته باشد طبیعتا فرش سجاده مرغوب ‌تر و بهتری از آن الیاف تولید می شود.

جنس نخ‌های مصرف شده در بافت فرش سجاده

جنس نخ خاب: جنس نخ خاب یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب یک فرش سجاده است و با توجه به محل استفاده و مقدار هزینه‌ای که می‌خواهیم پرداخت کنیم مشخص می‌ شود.

جنس نخ تار: جنس نخ تار مصرف شده در سجاده فرش شامل نخ‌هایی با الیاف پنبه و پلی استر است. بهترین نوع نخ تار، نخ پنبه‌ای است.

جنس نخ پود: جنس نخ پودی که معمولا استفاده می ‌شود جوت است و ممکن است بسته به نوع فرش سجاده از انواع دیگر نخ‌ها مثل پنبه نیز استفاده می شود.

مشخصات ذکر شده در برچسب

ابعاد سجاده فرش: ابعاد سجاده فرش باید در برچسب فرش سجاده ای قید شود.

نام و کد طرح: نام و کد طرحی که سجاده فرش بر اساس آن بافته شده باید مشخص شود.

شرایط نگهداری: آگاهی‌های ضروری جهت نگهداری صحیح و مناسب شامل روش شستشو, روش خشک کردن و عبارت از گذاشتن اجسام داغ بر روی فرش خودداری شود است.

درجه فرش: چنانچه در برچسب, فرش سجاده درجه یک اظهار گردد باید عاری از عیوب غیر مجاز باشد.

فرش سجاده‌ای درجه یک باید فاقد چه عیوبی باشد؟

1) رفوی قابل رویت
2) تاب خوردگی کناره
3)شکستگی نقشه
4)پارگی نخ تار به صورت مشهود
5)پارگی نخ پود به صورت مشهود
6) پارگی نخ خاب به صورت مشهود
7)نایکنواختی و سایه روشن موضعی رنگ
8)پشت ریختگی نخ خاب به صورت مشهود
9) سرکجی سجاده فرش بیش از یک درصد در طول، عرض و قطر
10)سوزنی شدن نخ خاب به علت نفوذ آهار به روی فرش ماشینی
11)ریزش آهار از پشت فرش سجاده

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت فرش سبحان

شرکت سجاده باف سبحان به عنوان برترین و تخصصی ترین برند تولید فرش سجاده برای مساجد قلمداد می شود. سجاده فرش سبحان به منظور کاهش هزینه ها، بدون هر گونه واسطه ای و مستقیما از کارخانه اقدام به فروش اینترنتی فرش سجاده ای نموده تا با بهترین قیمت ممکن، اماکن مذهبی مفروش شوند.

اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | دکوراسیون و منزل