اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902074788414981

مفهوم تراکم فرش ماشینی

کد: 139902074788414981

https://bit.ly/2YbAaio

، آران و بیدگل , (اخبار رسمی): گاهی در هنگام خرید فرش ماشینی علاوه بر واژه‌ی شانه با واژه‌ی دیگری نیز روبرو می شویم. برخی از فروشندگان فرش زمانی که می‌خواهند کیفیت فرش خود را اعلام کنند از واژه‌ای به نام تراکم استفاده می‌کنند اما تراکم فرش چیست؟ آیا تراکم فرش تاثیری در زیبایی و رخ فرش دارد؟

مفهوم تراکم فرش ماشینی
تراکم فرش ماشینی سلیمان صباحی

تراکم فرش ماشینی

تراکم نیز مانند شانه یکی از ویژگی های مهم تعیین کننده کیفیت فرش است تراکم فرش در یک متر از طول فرش مشخص می شود در واقع به تعداد گره های موجود در یک متر از طول فرش ماشینی تراکم گفته می شود. پس اگر بخواهیم تراکم واقعی فرش ها را بشماریم باید آن ها را در واحد طول فرش بسنجیم

تراکم‌های متداول فرش 

تراکم در فرش به مانند شانه در فرش به صورت شاخص و مشخص نیست زیرا که هر یک از شانه های فرش می توانند چندین تراکم داشته باشند. در این قسمت برخی از تراکم های معروف هر کدام از شانه های فرش را معرفی می کنیم و می گوییم که کدامیک از تراکم ها در شانه ی فرش اصلی است .

تراکم فرش ۵۰۰ شانه 

تراکم در فرش های ۵۰۰ شانه چیزی حدود ۱۰۰۰ است اما امروزه فرش ها ۵۰۰ شانه با تراکم های متفاوتی تولید می شوند. برخی از تراکم های فرش ۵۰۰ شانه عبارت است از :

  • فرش ماشینی ۵۰۰ شانه تراکم ۸۰۰
  • فرش ماشینی ۵۰۰ شانه تراکم ۱۲۰۰

تراکم فرش طرح ۷۰۰ شانه 

یکی از انواع فرش ماشینی , فرش ماشینی طرح ۷۰۰ شانه است که با دستگاه تکسیما تولید و بافت می شود تولید این فرش ها در اصل با دستگاههای ۵۰۰ شانه انجام می گردد به همین دلیل به آن ها طرح ۷۰۰ شانه گفته می شود.

تراکم اصلی فرش های طرح ۷۰۰ شانه , ۲۱۰۰ است اما فرش های ماشینی طرح ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۴۰۰ نیز تولید می شوند حتی گاهی تراکم این فرش ها چیزی حدود ۱۸۰۰ نیز است. با دستگاه های طرح ۷۰۰ شانه می توان تراکم های دیگر نیز تولید کرد.

تراکم فرش ۷۰۰ شانه 

مهم ترین و متداول ترین تراکمی که برای فرش های ماشینی ۷۰۰ شانه وجود دارد تراکم ۲۵۵۰ است در واقع در زمان خرید فرش ماشینی فرض بر این گذاشته می شود که تراکم فرش برابر با ۲۵۵۰ است. امروزه معمولا فرش های ماشینی ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۴۰۰ و ۲۱۰۰ و ۲۲۵۰ نیز تولید می شوند.

تراکم فرش ۱۰۰۰ شانه 

فرش های ماشینی ۱۰۰۰ شانه بیشتر با تراکم ۳۰۰۰ تولید می شوند اما برخی از فرش ها نیز که در اصطلاح به آن ها ۱۰۵۰ شانه گفته می شود با تراکم ۳۱۰۰ نیز تولید می شوند.

تراکم فرش ۱۲۰۰ شانه: تراکم فرش های ۱۲۰۰ شانه عبارت است از ۳۶۰۰

تراکم فرش ۱۵۰۰ شانه: تراکم فرش ۱۵۰۰ شانه برابر با ۴۵۰۰ است .

معرفی تراکم فرش 

همان گونه که از تراکم های هر کدام از فرش ها در شانه های مختلف دریافته اید تراکم در حالت کلی برای سه متر از طول اعلام می گردد مثلا تراکم فرش های ۱۰۰۰ شانه بر حسب سه متر طول برابر با ۳۰۰۰ است . تراکم فرش های ۷۰۰ شانه ۲۵۵۰ در هر متر از طول فرش برابر با ۸۵۰ است .

محاسبه ی تراکم 

برای محاسبه ی تراکم فرش کافی است یک متر از طول فرش را در نظر گرفته و میزان گره های موجود در طول یک متر را بشماریم اگر در نظر گرفتن یک متر از طول فرش برای شما زیاد است بهتر است که تنها ده سانتی متر از فرش را در نظر گرفته و میزان گره ها در همان میزان را بسنجید .

تاثیر تراکم بر کیفیت فرش 

هر چه که تراکم فرش بیشتر باشد کیفیت فرش بهتر شده و فرش ماشینی ریز بافت تر و قشنگ تر خواهد شد به همین دلیل در این گونه موارد قیمت فرش ماشینی نیز بیشتر خواهد شد

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فرش مسجدی

تولید کننده انواع فرش سجاده ای . فرش مسجدی . سجاده فرش . موکت مسجدی . فرش حسینیه . فرش نمازخانه

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]