اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902084789812020

معرفی کتاب آداب النفس سید محمد عیناثی عاملی و ترجمه آن

کد: 139902084789812020

https://bit.ly/3aE1U1K

، قم , (اخبار رسمی): این کتاب، در برگیرنده عناوین فراوان اخلاقی است که با بیانی شیوا و با آمیزه‌هایی از آیات و روایات و سخنان بزرگان و حکایاتی دلنشین همراه شده است. رویکردی علمی به بسیاری از مباحث اخلاقی و طرح دیدگاه‌های کلامی و عرفانی و فلسفی در این باره، جذّابیّت ویژه‌ای به آن بخشیده است.

معرفی کتاب آداب النفس سید محمد عیناثی عاملی و ترجمه آن
آداب النفس تألیف عالم عارف سید محمد عیناثی و ترجمه آن به قلم سید محمود طاهری

درباره زندگی عالم عارف سید محمد عیناثی، اطلاع چندانی در دست نیست. صاحب روضات تنها به این موضوع اشاره می‌کند که: «مادرِ مادرش، دختر شیخ ما، شهید ثانی رحمه الله بوده است.»

همو در ستایش از مقام والای علمی و معنوی او چنین می‌نویسد: «متبحراً جامعاً، ومتتبعاً بارعاً، متدیناً صالحاً، متعبداً سابحاً، فقیهاً عرفانیاً، حکیماً ایمانیاً، شاعراً عفیفاً، و ادیباً عریفاً.»

از این عالم بزرگ، آثار ارزشمندی به جای مانده است که یکی از آنها کتاب فاخر «آداب النفس» است. این کتاب، دربرگیرنده عناوین فراوان اخلاقی است که با بیانی شیوا و با آمیزه‌هایی از آیات و روایات و سخنان بزرگان و حکایاتی دلنشین، همراه شده است. رویکردی علمی به بسیاری از مباحث اخلاقی و طرح دیدگاه‌های کلامی و عرفانی و فلسفی در این باره، جذابیت ویژه‌ای به آن بخشیده است.

کتاب از «رسایل اخوان الصفا» و «حکمت سینوی»، تأثیر فراوانی پذیرفته است و جناب مصنف (ره) این دو مشرب اخلاقی، عرفانی و فلسفی را بارها در کتاب خود بازتاب داده است. به عنوان نمونه، او متن کامل رساله ابن‌سینا در «معرفت نفس» را در بخش پایانی کتاب خود می آورد و آنگاه خوانندگان را توصیه می‌کند که حتما از این اثر گرانسنگ توشه‌های علمی و معنوی بردارند.

از آنجا که موضوع این کتاب بر محور «اخلاق» است، لذا اخلاق و پای‌بندی به مکارم اخلاق، نقش محوری در زندگی انسان‌ها دارد و تنها با پای‌بندی به اخلاق است که آدمی می‌تواند، هَوَس زیاده خواهِ خود را مهار کند و بر غریزه‌های سرکش خود، چیره شود و به خواسته‌های بی‌پایان نفسِ خود، تعادل بخشد. اینکه آیا اساساً آدمی می تواند خُلق و خوی خود را تغییر دهد یا خیر؟ نکته مهمی است که مصنّف در آغاز کتاب به آن می‌پردازد و با اشاره به سخنِ دو نفر از بزرگان این فنّ، یعنی «خواجه نصیرالدین طوسی» و «امام محمد غزالی» و همراه با استدلال، نتیجه می‌گیرد که خُلق و خوی آدمی، تغییرپذیر بوده و او می‌تواند از خُلق و خوی ناهنجار و ناشایست، به خُلق و خوی هنجار و شایسته، تغییر و تحوّل یابد. اثر پیش رو، در مباحث اخلاقی‌اش، کتابی متعادل بوده، نه آدمی را به سوی ریاضت‌های طاقت فرسا و نفس‌گیر سوق می‌دهد، و نه آموزه‌هایی کم مایه و سبک از مکارم اخلاقی ارائه می‌دهد؛ نه آدمی را به زهد مطلق نسبت به دنیا و مواهب آن فرامی‌خواند و دنیای او را از او می‌گیرد و او را یکسره به سوی آخرت می‌کشاند، و نه اهمیت آخرت و سرای ابدی را سبک می‌شمارد، و ساده از کنار آن می‌گذرد. بنابراین کتابی است که به تعادل فرامی‌خواند، و چشم اندازی از انسانِ اخلاقی متعادل را به تصویر می‌کشد. این کتاب، صرفاً به بیان یک سلسله آموزه‌های اخلاقی بسنده نمی‌کند، بلکه بسیاری از مواعظ آن، همراه با استدلال، و بسیاری از مباحث آن، مقرون با برهان است و از این رهگذر، خواننده محترم با «فلسفه اخلاق» نیز روبرو می‌شود.

ویژگی دیگر، نکته‌سنجی‌ها و دقّت نظر مصنّف بزرگوار در طرح مباحث اخلاقی و تبیین و توضیح آن‌هاست، به گونه‌ای که این، خود، امتیاز دیگری برای این اثر محسوب می‌شود.

ویژگی دیگر، ساحت عرفانی کتاب است. در این اثر، دیدگاه عرفانی نویسنده، بسیار پر رنگ است به گونه‌ای که سراسر این کتاب، آکنده از استناد به سخنان عرفای بزرگی همانند: جُنید بغدادی، ابوالحسن خرقانی، ذوالنون مصری، سفیان ثوری، یحیی بن معاذ، بُشر بن حارث، ابراهیم ادهم، فضیل بن عیاض، سری سقطی، معروف کرخی و دیگر نام آوران عرصه عرفان است. در این راستا، دیدگاه عرفانی مصنّف، درباره عناوینی همانند: نماز، زکات، روزه، حج و قرائت قرآن، بسی دلپذیر، شیرین و در خور تأمّل و استفاده است.

ویژگی دیگر کتاب، بعدِ فلسفی آن است. مرحوم مصنّف برای اثبات «نفس» و بقای آن پس از مرگ جسمانی از ادّله فلسفی کمک می‌گیرد و با براهین حِکمی و فلسفی به اثبات آن می‌پردازد. او در این‌باره، پا را فراتر می‌گذارد و متن کامل رساله «ابن سینا» در «معرفت نفس» را می آورد.

ویژگی دیگر، ساحت ادبی آن است. مصنّف که خود، شاعر و ادیب بوده است، به این اثرِ خود، رنگِ ادبیِ ویژه‌ای بخشیده است، تا آنجا که بسیاری از صفحات کتاب او آ کنده از اشعار شاعران و استنادهای ادبی است. ضمن آنکه استعاره‌های فراوان ادبی که در کتاب او آمده است و فصاحت و بلاغتی که در سخنان او به کار رفته است، گواه دیگری بر ساحت ادبی کتاب اوست.

ویژگیهای مذکور به این کتاب، جایگاه ممتازی بخشیده و رتبه آن را در ردیف کتاب‌های گرانسنگ اخلاقیِ علمای بزرگ قرار داده است؛ از این رو کتابی است در خور تأمل و استفاده برای همه مشتاقان اخلاق و عرفان.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب ترجمه آداب النفس می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | نشریات و کتاب