اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902084791815162

مراحل بازیافت ضایعات پلاستیک چیست و گرانول پلاستیک چگونه تولید می‌شود؟

کد: 139902084791815162

https://bit.ly/2VJjNrN

، تبریز , (اخبار رسمی): در ابتدا ضایعات پلاستیک بر اساس انواع آنها مرتب و جدا سازی شده و سپس توسط دستگاه آسیاب خرد می‌شوند و بعداز شسته شدن به دستگاه گرانول پلاستیک ساز منتقل می‌شوند. در ادامه ضایعات ذوب و به صورت رشته‌هایی از دستگاه خارج و توسط یک کاتر خرد شده و به صورت ماده اولیه مانند گرانول پلی اتیلن در می‌آید.

مراحل بازیافت ضایعات پلاستیک چیست و گرانول پلاستیک چگونه تولید می شود
گرانول پلی اتیلن تولیدی گارانتی پلاستیک از بازیافت ضایعات پلاستیک

مراحل اصلی بازیافت ضایعات پلاستیک و پروسه تولید گرانول پلاستیک

پلاستیک ها یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین محصول جامعه مدرن هستند. امروزه نزدیک به 20 برابر بیشتر از 50 سال پیش از پلاستیک استفاده می کنیم. به دلیل محبوبیت و کاربرد گسترده پلاستیک ها رسیدگی مسئولانه و بازیافت صحیح ضایعات پلاستیک  به بخصوص هنگامی که تبدیل به زباله شدند به شدت مهم است.همانگونه که می دانید با استفاده مجدد و بازیافت ضایعات پلاستیک می توانیم طول عمر پلاستیک را تا جای ممکن افزایش بدیم و مصرف آنها را بهینه سازی کنیم.

چه بر سر ضایعات پلاستیک می‌آید؟

بسته های ضایعات پلاستیک  مخلوط (سینی ها،نی ها، گلدان ها و …) میتوانند به صورت مکانیکی بازیافت و تبدیل به گرانول پلاستیک مانند گرانول پلی اتیلن و پ پ شوند؛ انجام اینکار هم از نظر اقتصادی و هم از نظر حفظ محیط زیست مؤثر است. زیرسازی برای جمع آوری ،جداسازی و بازیافت ضایعات پلاستیک و تولید گرانول پلی اتیلن و سایر گرانول های پلاستیک پر کاربرد در سال های اخیردر کشورمان افزایش یافته است.

ضایعات پلاستیک چگونه بازیافت و تبدیل به گرانول پلاستیک می‌شود؟

در مرحله اول براساس نوع ضایعات پلاستیک (ضایعات پلیمر، نایلون و …) مرتب سازی می شوند

سپس توسط دستگاه آسیاب ضایعات پلاستیک خرد شده و به قطعات کوچکتری تبدیل مشوند

در ادامه پروسه بازیافت، ضایعات پلاستیک خرد شده، شسته شده و آماده انتقال به دستگاه گرانول ساز می‌شود.

در مرحله بعدی  ضایعات پلاستیک را در دستگاه گرانول ساز که دارای اکسترودر است می‌ریزند، پلاستیک ذوب می‌شود و به صورت رشته‌های کوچکی از دستگاه خارج می‌شود

در همین هنگام یک کاتر رشته های پلاستیک را ریز ریز می‌کند و به صورت ماده اولیه مانند گرانول پلی اتیلن و پلی پروپیلن و سایر انواع گرانول پلاستیک در می‌آورد.

تاثیر زیست محیطی بازیافت ضایعات پلاستیک

پلاستیک یک ماده محبوب و شدیدا همه کاره است که استفاده های فراوانی از آن میکنیم. بهینه سازی طول عمر ضایعات پلاستیک ها با دوباره استفاده کردن و تا جایی که ممکن است تبدیل کردن آنها به موارد گرانول پلاستیک مانند پلی اتیلن و … -برای مثال بازیافت بطری های و ضایعات پلاستیک استفاده شده به بطری جدید- می توانیم نیازمان را به تولید پلاستیک جدید کاهش بدهیم.

با بازیافت ضایعات پلاستیک می توانیم:

 • از سوخت های فسیلی تجدید ناپذیر محافظت کنیم
 • مصرف انرژی استفاده شده در تولید پلاستیک جدید را کاهش دهیم
 • مقدار ضایعات پلاستیک که قرار است در زیر خاک دفع شود کاهش دهیم
 • انتشار گازهایی مثل کربن دی اکسید که توسط سوزاندن ضایعات پلاستیک به داخل اتمسفر وارد می شوند را کاهش دهیم

مشکلات و مسائل

انواع مختلف زیادی از ضایعات پلاستیک وجود دارند،  بعضی از ضایعات پلاستیک میتوانیم در ایران بازیافت و تبدیل به گرانول هلی پر کاربرد مانند پلی اتیلن و … کنیم و بعضی دیگر – مانند سینی های سیاه که در ماکرویو گذاشته شوند -برای بازیافت این دسته ضایعات پلاستیک نیازمند به تکنولوژی جدید خواهیم بود. این به این معنی است که بعضی از ضایعات پلاستیک ها همچنان قرار است در خاک دفن شوند، بعضی سوزانده میشوند و بعضی برای بازیافت شدن به خارج از کشور منتقل میشوند.

امروزه سرمایه گذاری وسیعی در کشورمان ایجاد شده است تا به بخش بازیافت ضایعات پلاستیک خانگی مان کمک کند تا از پس انواع پلاستیک برآییم، اما این نیز خیلی طول نمیکشد. باید برای اجرای یک سیستم بازیافت ضایعات موثرتر برای انواع متفاوت بسته بندی های پلاستیک اقدام کرد.

در حال حاضر می توانیم قدمی برای پیشرفت امور برداریم. بازیافت ضایعات و بطری های پلاستیک یک روش ساده برای کمک به این امر مهم است. این مدل از ضایعات پلاستیک ها معمولا از پلاستیک هایی که به آسانی بازیافت میشوند ایجاد شده اند -پلی اتیلین ترفتالات (PET) و پلی اتیلین با چگالی بالا (HDPE)- که می توانند توسط  ما  از طریق  جمع آوری ضایعات پلاستیک و بازیافت خانگی یا مراکز بازیافت محلی بازیافت شوند.

ساخته شده از مواد بازیافتی

محدوده گسترده ای از محصولات ساخته شده از گرانول پلاستیک بازیافتی مانند گرانول پلی اتیلن و پ پ وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • پلاستیک زباله و پلاستیک دسته دار
 • سیستم زهکشی زیرزمینی برای خانه ها و زیرسازی همگانی
 • گلدان ها،سینی های بذر،مخزن آب باران و آبپاش
 • گل گیر و سپر ماشین
 • لایه ضد رطوبتی،ناودان و پروفیل پنجره استفاده شده در ساخت و ساز
 • جعبه ها و پالت های قابل استفاده مجدد
 • سطل زباله بازیافت و سطل زباله مواد غذایی
 • دستگاه تولید کننده کود خانگی از زباله های خانگی
 • بطری های نوشیدنی و سینی های غذا
 • پارچه پلی استر برای پوشاک

انواع مختلف پلاستیک‌ها

ممکن است متوجه سمبل هایی که برروی بسته بندی های پلاستیکی -که نوع پلاستیکی که در ساخت آن استفاده شده است و چگونگی بازیافت آن ها را نشان می دهد- شده باشید.

شاید شما هم شاهد افزایش رویکرد کسب و کارها به سمت استفاده از انواع مختلف بسته بندی پلاستیکی بوده باشید، اما شناخت زیست-پلاستیک از پلاستیک تجزیه پذیرزیستی می تواند خیلی سردرگم کننده باشد.

پلاستیک می تواند از مواد پایه-فسیل یا پایه-زیستی ساخته شود. از هردو نوع میتوان در ساخت پلاستیک های با دوام بالا و غیرتجزیه پذیر زیستی ،یا پلاستیک هایی که هم تجزیه پذیر زیستی هستند و هم تبدیل به کود میشوند استفاده کرد.

پلاستیکی از منشاء  پایه-زیستی ساخته شود به این معنی نیست که تجزیه پذیر زیستی خواهد بود.

فقط پلاستیک تجزیه پذیر زیستی می تواند بازیافت شود، صرف نظر از اینکه پلاستیک پایه-فسیل یا بر پایه-زیستی باشد.

پلاستیک ها با قابلیت کمپوست (تبدیل به کود شدن) میتوانند در مقیاس صنعتی تولید کمپوست تبدیل به کمپوست شوند، پس شما می توانید آن ها را در دسته زباله های سبزتان قرار دهید.

همچنین بعضی از ضایعات پلاستیک با قابلیت کمپوست را می توان در خانه تبدیل به کود کرد و اگر چنین قابلیتی دارند باید با برچسب های مخصوصی علامت زده شوند. ضایعات پلاستیک با قابلیت کمپوست نباید با ضایعات پلاستیک در یک دسته قرار بگیرند یعنی با همان روشی که برای بازیافت پلاستیک های غیرتجزیه پذیر زیستی استفاده می شود نمی توانند بازیافت شوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گارانتی پلاستیک

واحد صنعتی گارانتی پلاستیک (نیک پلاستیک) فعالیت خود را در زمینه بازیافت ضایعات پلاستیکی از ابتدای سال 97 با بهره گیری از تجارب صنایع بازیافت ضایعات پلاستیکی کشورهای پیشگام در این زمینه و با استفاده از خط تولید گرانول بازیافتی منطبق بر تکنولوژی و استاندارد روز اروپا آغاز نموده است. با توجه به اینکه در این نوع فعالیت, عمده مشکل تولید کنندگان تامین ضایعات پلاستیک می باشد, این شرکت در وهله اول برای تامین مواد اولیه مورد استفاده, اقدام به مذاکره و توافق با کارخانه های متعدد نموده است. در این راستا حجم تولید این کارخانه ها نیز بررسی گردیده و تامین کنندگان با حجم تولید بالا انتخاب شده اند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]