اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902084792315066

تراکم سجاده فرش

تراکم فرش سجاده‌ای و فرش مسجدی چیست؟

کد: 139902084792315066

https://bit.ly/2KOVbrd

، کاشان , (اخبار رسمی): سجاده فرش‌های ماشینی دارای اطلاعاتی هستند که در موقع خرید از آنها استفاده می‌شود. این اطلاعات شامل شانه و تراکم فرش سجاده‌ای مورد نظر است.

تراکم فرش سجاده ای و فرش مسجدی چیست؟
تراکم فرش سجاده و فرش مسجدی چیست؟

تراکم فرش سجاده ای و فرش مسجدی چیست؟ آیا تا کنون این را شنیده اید ؟ امروزه از فرش های ماشینی تولید شده توسط دستگاه های پیشرفته استفاده های بی شماری می شود. به گونه ای در هر مسجد و حسینه ای ما شاهد استفاده این فرش های سجاده ای هستیم. به دلیل اینکه فرش های ماشینی به نسبت فرش های دستباف قیمت کمتری دارند استفاده از آن هارایج تر است.

البته قیمت پایین فرش ماشینی به معنای پایین بودن کیفیت آن نیست بلکه فرش های ماشینی در طرح های بسیار زیبا و گوناگونی تولید می شوند. سجاده فرش های ماشینی دارای اطلاعاتی هستند که در موقع خرید ازآن ها استفاده می شود. و این اطلاعات شامل شانه و تراکم فرش سجاده ای مورد نظر است.

شانه و تراکم فرش سجاده‌ای 

تراکم فرش و شانه فرش از مشخصه های اصلی در فرش سجاده هستند و هر موقع که صحبتی از سجاده فرش می شود سوال می شود که شانه و تراکم فرش سجاده چقدر است؟ همان طور که گفته شد شانه همان ریشه و گرهی است که در عرض فرش و در هر متر مربع آن وجود دارد.

تراکم نیز به تعداد گره هایی گفته می شود که در طول فرش و در هر متر مربع واقع شده است. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد در نتیجه دوام فرش و سفتی و استحکام آن نیز بیشتر می شود.
بالاتر بودن شانه فرش سبب می شود که بافت فرش ریز تر باشد که شباهت بیشتری را به فرش دستباف خواهد داشت و فرش ماشینی دستباف گونه می گویند.

تراکم فرش سجاده‌ای

یکی ازمشخصاتیکه در تولید سجاده فرش که بسیار اهمیت دارد تراکم فرش سجاده ای است. برای مثال اگر ما یک فرش با تراکم بالا 1200 داشته باشیم به این معنی است که در از ابتدای فرش سجاده تا پایان فرش ( که در این مثال فرش ما یک متری است و اینجا پایان آن انتهای یک متر فرش ماشینی است ) باید 1200 گره یا همان رچ بافته شده باشد. پس با توجه به این مثال تراکم فرش سجاده ای در فرش ماشینی به تعداد رچ های بافته شده در یک مترطول آن فرش گفته می شود. با توجه به این تعریف شما می توانید تراکم بالا و یا پایین را به صورت دقیق در فرش تشخیص دهید که برای تشخیص تراکم فرش ماشینی می توانید 10 سانتی متر از فرش را به دلخواه انتخاب کرده و تعداد گره های آن را بشمارید

شانه فرش سجاده‌ای 

در دستگاه های بافنده فرش مسجدی به طور معمول بخشی به نام شانه فرش وجود دارد که تار فرش از بین شانه رد می شود. در واقع تراکم عرضی در قسمت گره هایی که بافته شده اند را همان شانه فرش می گویند.
و واحد آن متر است و به راحتی محاسبه می شود. به طور مثال اگر می گوییم فرشی ۱۰۰۰ شانه است یعنی در هر یک متر از عرض آن تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد است . بدین ترتیب با محاسبه گره های یک پنجم و یا یک دهم در یک متر می توانیم شانه فرش را اندازه گیری کنیم.

کیفیت فرش سجاده‌ای ماشینی

لازم به ذکر است که امروزه میزان کیفیت فرش سجاده ای ، با شانه و تراکم تعیین می شود . به طوری که هر خریداری اولین سوالی که از فروشنده می کند این است که فرش چه شانه و تراکمی دارد . چون هراندازه شانه و تراکم سجاده فرش بالا رود , فرش با کیفیت تر می شود . از نظر شانه و تراکم ، سجاده فرش ها از 350 شانه تا 1200 شانه دسته بندی می شود . سجاده فرش هایی که دارای شانه و تراکم بالا هستند ,دارای تقاضای بیشتر هستند و امروزه تقاضا برای فرش های 350 شانه و 500 شانه بسیار کم است و یا برای جاهای پررفت و آمد استفاده می شود .

انواع فرش از نظر شانه و تراکم فرش سجاده‌ای

همانطور که گفتیم فرش از نظر شانه و تراکم به چند دسته تقسیم می شود . فرش 500 شانه ,دارای کیفیت پایین است و در حسینیه و مساجد و خوابگاه ها و جاهای پررفت و آمد کاربرد دارد . فرش 700 شانه ، که دارای شانه 700 و تراکم 2100 تا 3000 است و دارای مقاومت بسیار بالایی است . فرش 1000 شانه و قالی 1200 شانه ، ظریف تر و ریز نقش تر از 700 شانه است . با بالا رفتن شانه و تراکم ظرافت و زیبایی و ریز نقش بودن طرح آن بیشتر می شود . فرش 700 شانه از دیگر فرش ها ضخیم تر است .

رابطه زیبایی فرش با شانه و تراکم فرش ماشینی

برای خرید یک سجاده فرش کیفیت و زیبایی سجاده فرش مورد توجه خریداران قرار می گیرد. پس باید شرکت های بافنده محصولی زیبا را تولید کنند. حتما می‌دانید که هرچقدر تعداد گره‌های زده شده در طول و عرض فرش ماشینی بیشتر باشد, طبیعتا نقش فرش ظریف‌‌تر و زیبایی آن بیشتر می‌شود.

در واقع اگر ظرافت طرح برایتان الویت بیشتری دارد, فرشی را انتخاب کنید که شانه و تراکم بیشتری داشته باشد. این طبیعی است که هر چقدر تعداد گره‎های رنگ فرش بیشتر باشد باید از نخ ظریف‌تری استفاده شود در نتیجه طرح نهایی فرش بسیار زیباتر دیده می‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت فرش سبحان

شرکت سجاده باف سبحان به عنوان برترین و تخصصی ترین برند تولید فرش سجاده برای مساجد قلمداد می شود. سجاده فرش سبحان به منظور کاهش هزینه ها، بدون هر گونه واسطه ای و مستقیما از کارخانه اقدام به فروش اینترنتی فرش سجاده ای نموده تا با بهترین قیمت ممکن، اماکن مذهبی مفروش شوند.

اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار