اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902114800113972

10 ترانه ماندگار که باید بشناسید

ترانه‌های ماندگار ایرانی

کد: 139902114800113972

https://bit.ly/2zU6LPL

، (اخبار رسمی): ترانه‌های زیادی در حافظه ایرانیان ماندگار شده است. موسیقی بخش مهمی از فرهنگ ایران است و علاقه به این هنر باعث تولید ترانه‌های زیبای بسیار زیادی شده است. در ادامه برترین ترانه‌های ماندگار ایرانی به اختصار معرفی شده است.

ترانه های ماندگار ایرانی
بهترین ترانه های ماندگار ایرانی

1- سلطان قلب ها

سلطان قلب‌ها ترانه‌ای است با آهنگ‌سازی انوشیروان روحانی و ترانه‌سرایی محمدعلی شیرازی  که اولین بار با صدای عارف ساخته و اجرا شد و در فیلمی به همین نام محصول سال ۱۳۴۷ مورد استفاده قرار گرفت و بعد از آن، این ترانه توسط خوانندگان بسیاری بازخوانی شد. 

2- مرغ سحر

مرغ سحر نام تصنیف مشهوری از ساخته‌های مرتضی نی‌داوود در دستگاه ماهور است و شعر ملک‌الشعرای بهار. نخستین بار این تصنیف را جلال تاج اصفهانی خواند و بعد با صدای ملوک ضرابی و قمرالملوک وزیری به روی صفحه گرامافون آمد و پس از آن با صدای بسیاری از خوانندگان ایرانی اجرا شد.

3- الهه ناز

 الهه‌‌ی ناز  نام ترانه‌ایست که اولین بار با صدای غلامحسین بنان اجرا شد و در سال ۱۳۳۳ خورشیدی از رادیو ایران پخش شد آهنگ‌ساز این اثر اکبر محسنی و سراینده‌ی ترانه‌ی آن، کریم فکور بود و روح‌الله خالقی که رهبر ارکستر انجمن موسیقی ملی بود، این ترانه را برای اجرای بنان در همراهی با ارکستر تنظیم کرد.

4- به سوی تو

به سوی تو نام ترانه‌ایست که اولین بار با صدای داریوش رفیعی و آهنگسازی مجید وفادار در آواز دشتی اجرا شد. این ترانه سروده عبدالله فاطمی متخلص به الف است. ترانه‌ی به سوی تو با همین نام و یا با نام بگو کجایی؟ بارها توسط خوانندگان سرشناسی از جمله کوروس سرهنگ زاده، محمد معتمدی، مهران زاهدی، علی زند وکیلی، رضا صادقی ، ماندانا خضایی، عماد طالب زاده و … بازخوانی شده است.

5- نوایی

نوایی ترانه‌ای محلی خراسانی است که توسط استاد غلامعلی پورعطایی خوانده شده و از سرشناس‌ترین آهنگ‌های اجرا شده او به شمار می‌رود. این ترانه توسط طبیب اصفهانی سروده شده‌است. عطایی برای خواندن «نوایی نوایی» و دیگر عاشقانه‌های خراسانی شهرت و محبوبیتی فراوان دارد. ترانه‌ی نوایی توسط خوانندگان بسیاری بازخوانی شده است.

6- الله مزار

الله مزار نام قطعه‌ای فولکوریک است. این ترانه یادگاری از موسیقی مقامی خراسان شمالی است. الله مزار روایت شیون و سوگ مردم یک دیار برای کشته شدگانشان است. این ترانه از روزگاران کهن آن‌چنان در روح و جان مردم طنین‌انداز شده که با گذشت نسل‌ها از آن واقعه، همچنان زنده و تاثیر گذار است.

7- بهار دلکش

بهار دلکش یکی از تصنیف‌های درویش‌خان است که در آواز ابوعطا، گوشهٔ حجاز اجرا شده‌ است.در مورد این تصنیف حرف و حدیث‌های فراوانی نقل شده و نمی‌توان با اطمینان گفت کدام یک از منابع دقیق‌تر و درست‌تر است. 

8- گلنار

ترانه‌ی ماندگار گلنار که ترانه‌ی آن را کریم فکور سروده و مجید وفادار آهنگ‌سازی آن را به عهده داشته است، اولین بار توسط داریوش رفیعی اجرا شد. این ترانه یکی از تاثیر‌گذار‌ترین آهنگ‌های ایرانی است که الهام‌بخش خوانندگان و ترانه‌سرایان بسیاری بوده است. ترانه‌ی گلنار توسط خوانندگان سرشناسی هم‌چون علی زند وکیلی، پدرام درخشانی و … بازخوانی شده است.

9- بهار دلنشین

بهار دلنشین یا بهار آرزو یکی از تصنیف‌های بهاری و کلاسیک ایرانی و از ترانه‌های مشهور و ماندگار فارسی با شعری از بیژن ترقی است که نخستین بار در اوایل دهه ۱۳۳۰ شمسی با آهنگسازی روح‌الله خالقی و صدای غلامحسین بنان اجرا شد و از معدود ترانه‌های خاطره‌انگیزی است که تا کنون جاذبهٔ خود را در میان مردم حفظ کرده‌است.

10- غوغای ستارگان

غوغای ستارگان یا امشب در سر شوری دارم ترانه‌ای با شعر کریم فکور و ملودی و آهنگسازی همایون خرم در پرده شور است. اجرای اول این ترانه با صدای پروین بوده است. سال‌ها بعد استاد همایون خرم، کامبیز روشن روان را برای تنظیم ارکستر و محمد اصفهانی را به عنوان خواننده برای اجرای مجدد این ترانه انتخاب کرد. ضبط استودیویی تحت نظارت خود او صورت پذیرفت و آن را با نام اوج آسمان در آلبوم  تنها ماندم منتشر شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

هنریست

وب‌ سایت هنریست که یک سایت رسانه ای در حوزه هنر و فرهنگ است با ارائه سرویس‌ها و خدمات جدیدی در این حوزه قصد دارد رسانه هنری و دسترسی به محتوای تخصصی در حوزه های گوناکون هنر از جمله موسیقی، ادبیات، تئاتر، سینما و عکاسی را تسهیل کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

موسیقی