اطلاعات تماس
  • 021884*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902134803312820

راه رسیدن به خوشبختی چیست؟

چگونه خوشبخت شویم؟

کد: 139902134803312820

https://bit.ly/35n0pE9

، تهران , (اخبار رسمی): خوشبختی واژه ای زیباست که غایت و هدف بسیاری اعمال انسان بر محور آن می‌چرخد. خوشبختی برای هر کس معنا و مفهوم خاصی دارد. عده‌ای ممکن است خوشبختی را معادل پول و رفاه اقتصادی بدانند و عده‌ای دیگر رسیدن به معشوق را بزرگ‌ترین خوشبختی خود عنوان کنند.

چگونه خوشبخت شویم؟
خوشبختی چیست و راه رسیدن به آن چگونه است؟

البته تعریف انسان از خوشبختی تا حد زیادی به شرایط و نیازهای ویژه همان زمان بستگی دارد و می تواند به مرور زمان نیز تغییر کند. به عنوان مثال وقتی در بستر بیماری هستیم خوشبختی را عافیت و تندرسی تعریف می کنیم و یا وقتی در ناامنی و ترس به سر می بریم خوشبختی برایمان معادل احساس آرامش و خاطرجمعی است.

خوشبختی چیست؟

علاوه بر این، سن و مرحله رشدی که در آن به سر می بریم نیز در نگاه مان به خوشبختی دخیل است. برای یک نوجوان که به دنبال هویت و استقلال است، در مقایسه با یک فرد سالخورده که با تنهایی دست و پنجه نرم می کند، خوشبختی معنا و تعابیر متفاوتی خواهد داشت. به طور کلی روانشناسان خوشبختی را یک حالت روحی روانی خاص می دانند که با احساس رضایت از زندگی، شادمانی و لذت بردن از لحظات همراه است و خوشبخت نیز کسی است از وضعیت موجود و آنچه که دارد، رضایت کامل دارد. بنابراین طبق این تعریف ملاک، رضایتمندی انسان است و نه موقعیت یا شرایط محیطی خاص.

سرنوشت و تقدیر یا انتخاب و تدبیر؟

راه خوشبختی چیست؟

از نظر شما خوشبختی یا بدبختی افراد از قبل و بر اساس تقدیر و سرنوشت شان رقم می خورد؟ یا در گروه افرادی هستید که خوشبختی را نتیجه انتخاب ها و تصمیم خود می دانند؟ مسلما اینکه شما چه دیدگاهی در خصوص خوشبختی داشته باشید در میزان تلاش و احساس کنترلی که بر زندگی دارید تاثیرگذار است.

اما اعتقاد به سرنوشت برای ما چه نفعی دارد؟

شاید برای تان جالب باشد که بدانید انتخاب، آزادی و قدرت تصمیم گیری اگرچه یک مزیت در زندگی بشر بوده اما همواره یکی از ترس های وجودی انسان نیز ترس از تصمیم گیری و انتخاب است. بنابراین با نگاهی به ریشه ی باورمان مبنی بر سرنوشت و تقدیر، شاید بتوان گفت اعتقاد به سرنوشت تا حدودی از انسان سلب مسئولیت می کند.

البته لازم است بین خوشبختی و موفقیت تمایز قائل شویم. اگرچه موفقیت در اهدافی که با آگاهی و علاقه اتخاذ کرده ایم باعث رضایت، شادمانی وخوشبختی می شود اما موفقیت به معنای دست یابی به اهداف و مقاصد گوناگون است و لزوما به خوشبختی منتهی نمی شود.

چه عواملی در احساس خوشبختی تاثیرگذار است؟

سرمایه اجتماعی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد با فردی برخورده باشید که از رفاه و سرمایه مالی کافی برخوردار بوده اما به دلیل انزوا و عدم مهارت های اجتماعی از زندگی ناراضی و نالان باشند. اگرچه نقش سرمایه اقتصادی در افزایش میزان رضایت مندی و خوشبختی انکار ناپذیر است، اما تحقیقات مختلف از مفهوم سرمایه اجتماعی به عنوان عامل مهم در احساس خوشبختی یاد می کنند.

سرمایه اجتماعی یا همان شبکه روابط اجتماعی مان شامل دوستی ها، گروه های مختلف اجتماعی، و اعتماد اجتماعی است.

سرمایه اقتصادی

تحقیقات مختلف نشان داده است که درآمد تا اندازه ای که نیازهای مادی افراد را برطرف سازد، بر میزان خوشبختی افراد تاثیرگذار است، ولی درآمد بیش از حد نیاز، خوشبختی را افزایش نمی دهد.

اعتقادات مذهبی

افرادی که از اعتقادات مذهبی بالایی برخوردارند کمتر دچار پوچی و رهاشدگی می شوند و با داشتن احساس اتصال با خالق هستی و معنا برای زندگی  از احساس خوشبختی بالاتری برخوردارند.

همچنین افرادی که در مراسم و فعالیت های مذهبی شرکت می کنند از احساس آرامش، صمیمت، عشق، برابری و خوشبختی برخوردارند.

فعالیت‌های اوقات فراغت

فعالیت ها و سرگرمی های اوقات فراغت که از تنوع بالایی نیز برخوردارند، یکی از منابع اصلی احساس رضایت و خوشبختی ما به شمار می آیند. این فعالیت ها که بر حسب علاقه و با آزادی و انتخاب خودمان دنبال می شوند، می تواند شامل حیطه های ورزشی، هنری، گردشی و…باشد که فرد از انجام آن لذت می برد.  سلامت جسمانی و روانی، رضایت شغلی و تحصیلی، و همچنین وضعیت تاهل و رضایت خانوادگی از دیگر عوامل تاثیر گذار در احساس خوشبختی است.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت مشاوره آنلاین مشاورانه مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرکز مشاوره روانشناسی مشاورانه

اولین سامانه هوشمند پاسخگویی در زمینه های مشاوره و روانشناسی به صورت رایگان با همکاری متخصصی و روانشناسان برجسته و پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، روانشناسی کودک و جوانان ، درمان اختلال افسردگی، اضطراب، وسواس، فوبیا و غیره، مهارت های زندگی، ترک اعتیادبه مواد مخدر ، مشاوره تلفنی، روان درمانی تخصصی و..سایر خدمات روانشناسی می باشد.

اطلاعات تماس
  • 021884*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | روانشناسی و موفقیت