اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902144805812020

نگاهی به کتاب محبوب القلوب قطب الدین اشکوری با ترجمه سید احمد اردکانی

کد: 139902144805812020

https://bit.ly/2WzLXVp

، قم , (اخبار رسمی): محبوب القلوب یکی از مهم‌ترین منابع در زمینۀ تاریخ فلسفه بوده و مشتمل است بر شرح احوال، اندیشه‌ها و اقوال و آثار انبیاء، ائمه معصومین علیهم السلام، فلاسفه، عرفا، متکلمان و به طور کلی حکمای یونانی و مسلمان. نویسندۀ اثر از مشاهیر حکما و عرفای قرن یازدهم هجری به شمار می‌آید‌.

نگاهی به کتاب محبوب القلوب قطب الدین اشکوری با ترجمه سید احمد اردکانی
شرح احوال، اندیشه‌ها، اقوال و آثار انبیاء، ائمه معصومین، فلاسفه، عرفا و حکمای یونانی و مسلمان

اثر حاضر، مشتمل است بر شرح احوال، اندیشه‌ها و اقوال و آثار انبیاء، ائمه معصومین علیهم السلام، فلاسفه، عرفا، متکلمان و به طور کلی حکمای یونانی و مسلمان.

مؤلف مقدمه کتاب را با مطالبی در باب حکمت، تعریف حکمت و اخبار و احادیثی درباره معرفت و تایید علم حکمت آغاز کرده، سپس نوعی تقسیم‌بندی از فلاسفه هنری، صابئین، برهمائیان، ستاره‌شناسان، رشد فلسفه و فلاسفه یونان و کاهنان مصری، همچنین رشد علوم در زمینه‌های مختلف به دست می‌دهد. آنگاه مخاطبان با شرح حال و دیدگاه‌های برخی پیامبران، حکما و اندیشمندان، تا ظهور اسلام آشنا می‌شوند. این افراد عبارت‌اند از: آدم (ع)، شیث، ادریس، هرمس، بقراط، جالینوس، لقمان، فیثاغورث، سقراط، افلاطون، ارسطو، اسکندر ذوالقرنین، اسکندر الافرودیسی، دیوجانس، زنون، زرتشت، اقلیدس، بطلمیوس، یحیی نحوی و اشخاصی از این دست.

محبوب القلوب قطب‌الدین اشکوری یکی از مهم‌ترین منابع در زمینۀ تاریخ فلسفه است. نویسندۀ اثر از مشاهیر حکما و عرفای قرن یازدهم هجری به شمار می‌آید‌. مترجم اثر، سید احمد اردکانی، محدث، فقیه و مورخ سدۀ سیزدهم و معاصر فتحعلی شاه قاجار است و آثار تألیفی و ترجمۀ متعددی در کارنامۀ خود دارد.

اشکوری در محبوب القلوب در کنار زندگینامۀ هر فیلسوف، به تبیین و تفسیر دیدگاه‌ها و اندیشه‌های وی پرداخته است. در این راه او مورخ صرف نیست؛ بلکه فیلسوفی تمام عیار است. او که از شاگردان ممتاز مکتب میرداماد به شمار می‌آید، تفسیرها و تحلیل‌های درخوری در ضمن احوال هر فیلسوف ارائه می‌کند.

جلد اول شامل مقدمه‌ای در بیان حقیقت فلسفه و مبدأ پیدایش آن است؛ و پس از آن در مقاله اول به شرح حال حکمای پیش از اسلام، از آدم (ع) تا یحیی نحوی می‌پردازد.

جلد دوم به شرح حال ۱۲۶ فیلسوف اختصاص دارد و پس از آن شرح حال ۳۱ تن از بزرگان عرفان و تصوف را ارائه می‌دهد.

جلد سوم در سیرۀ ائمۀ اطهار و بخشی از احادیث مروی از ایشان و مشایخ امامیه است. خاتمۀ کتاب در شرح حال مؤلف و اسلافش است؛ و حاوی اطلاعاتی است که در هیچ اثر دیگری نیامده است.

ترجمۀ سید احمد اردکانی از این کتاب، ترجمۀ آزاد و تحریری فارسی است. مترجم در ترجمۀ خویش، هیچ در بند ترجمۀ واژه به واژه و ترجمۀ اصطلاحی نبوده، از این رو برخی عبارات را حذف و مواردی را به متن افزوده است. در تصحیح حاضر با تطبیق متن عربی و فارسی، بخش‌های حذف شده داخل قلاب به متن افزوده و بخش‌های اضافه شدۀ مترجم نیز مشخص شده‌اند.

همچنین مترجم پس از پایان هر بخش با عنوان «مترجم می‌گوید» دیدگاه شخصی خویش را بیان کرده و با رویکردی انتقادی به تحلیل بیانات مؤلف پرداخته است. از این رو، اثر حاضر را نمی‌توان ترجمه یا تحریری صرف از محبوب القلوب به شمار آورد، بلکه در واقع ترجمه‌ای است تألیفی و نقادانه؛ و این خود حاکی از عمق دانش و دقت مترجم بوده و او را فراتر از یک مترجم صرف قرار می‌دهد.

«محبوب القلوب» اثر قطب‌الدین اشکوری با ترجمۀ سید احمد اردکانی، برای نخستین بار با تصحیح علی اوجبی در سه جلد توسط انتشارات مولی چاپ و منتشر شده است.

علاقه مندان جهت دسترسی و خرید کتاب محبوب القلوب قطب الدین اشکوری می‌توانند به سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات آیت اشراق به آدرس ayateeshraq.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انتشارات آیت اشراق

کتابسرای اشراق در فضای لهیب طعنه‌ها و هجمه‌ها بر علیه کتب عرفانی و فلسفی در قم در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و بصورت تخصّصی در زمینه کتب عرفانی و فلسفی و اخلاقی شروع به فعالیت نمود و تلاش کرد دلبری این موضوعات را در عرصه فرهنگ پررنگ‌تر نماید. بعد از ۱۵ سال کسب تجربه در امر کتابفروشی در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مجوز نشر به نام “آیت اشراق” با محوریّت کتب علوم عقلی و عرفانی شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نشریات و کتاب