اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902144808215210

فرش دستباف، حوزه‌ای سنتی که با نوآوری‌های خلاقانه دوباره جان می‌گیرد

فعالیت‌های نوآورانه برای جلوگیری از خارج شدن هنر صنعت فرش دستباف از رکود

کد: 139902144808215210

https://bit.ly/2Wz8K3h

، قم , (اخبار رسمی): حالا دیگر به برکت رسانه‌ها و فیلم خروج، خیلی‌ها از غم تراکتورسواران کویرهای ایران باخبرند. خشکسالی و مدیریت‌های نیندیشیده آب، زمین‌های وسیعی را خشک و کشاورزان را بیکار کرده بود. این دشواری به منبع دیگر درآمد خانواده هم سرایت کرده است، فرش دستباف.

فعالیت های نوآورانه برای خارج شدن هنرصنعت فرش دستباف از رکود.
فرش دستباف عشایر قشقایی

بسیاری از بهترین فرشهای ایرانی در خانه ها و کارگاه های روستایی بافته میشوند و کمک خرج خانواده اند. ولی سالهاست که فرشهای ایرانی هم حالی کویری دارند. فرش سنتی به دلایل زیادی از تحریم ها تا قوانین نامناسب، تغییر سلیقه مردم تا گرانی فرش و...رونق گذشته را از دست داده است. ولی می شود کاری کرد. همیشه می شود کاری کرد.

استارتاپ فرش گره با غم روستاهای کویری و امید رویش زاده شد، با این کشف غم انگیز که بافنده ها فرش های زیبا و ارزشمندی می بافند ولی سلیقه و نیاز مشتریان، کف پوش های دیگری را طلب می کند. کارشناسان گره با نوعی مهندسی معکوس! به مطالعه کفپوش های جدید پرداختند، آرزوهای فرشی زیادی را شنیدند و کم کم بافتندشان. استفاده از فناوری های نوین این فرایند را تسهیل  می کند. این استارت کوشیده است در یک فضای کاملا سنتی با استفاده از ابزاهای بازاریابی دیجیتال ، بازارهای جدیدی را برای رونق تولید هنرصنعت فرش دستباف ایجاد کند.

صاحبان دفاتر و منازل با دکوراسیون مدرن، می توانند فرش های دستباف پست مدرن با خاص ترین ترکیب ها و شکل های هندسی نامتقارن را سفارش دهند.  فرش های کودک برای سیسمونی و اتاق کودکان در رنگهای شاد و اشکال اصیل یکی دیگر از ایده های جدید استارتاپ گره است،  به ویژه گلیم گبه که مادران عاشق لطافت و نرمی آنها و بچه ها محو اشکال خیال انگیزشان اند.

واقعیت آن است که بسیاری از علاقمندان فرش ایرانی به دلیل قیمت بالای آن، به سراغ فرش های ماشینی می روند. مزیت شیوه سفارش علاوه بر آزادی انتخاب، تسهیل پرداخت و تبدیل پرداخت نقد به اقساط است. این شیوه هم برای خریدار سبک تر است و هم هر ماه بافنده ها را خوشحال می کند و آنها هم مجبور نیستند تا اتمام فرش صورت خود را باسیلی سرخ نگه دارند.

البته بعضی از طرفداران هنر هم صرف نظر از قیمت،  خواستار داربافته ای تک و اعیانی اند. مجموعه غنی نقشه های قدیمی و جدید اشرافی و مصالح درجه یک به آنها ده ها گزینه ارائه می دهد. به خصوص که می توانند مجموعه (ست) های منحصر به فردی با سفارش اشکال و اندازه های متفاوت از یک نقشه برای همه اتاق ها و فضاها داشته باشند.

بررسی ها درباره دلایل رونق فرش های غیرایرانی مثلا چینی،ترکیه ای و هندی نشان می دهد تنوع این فرشها در نقشه و نوع بافت، بازارهای جهانی را جذب کرده است. برخی از فرش ها پرزهای بلند و لطافت بسیاری دارند، برخی بافت های درهم و برخی اساسا بدون پرز و حتی زبر هستند. همان طور که حدس می زنید اقلیم گسترده و متنوع ایران باید زادگاه داربافته های متفاوتی باشد. فرش گره برای علاقمندان به خرید محصولات آماده، مجموعه ای از محصولات متنوع از لحاظ وزن و مواد اولیه و فناوری های بافت جمع آوری کرده است: از گلیم و جاجیم و گبه که احتمالا می شناسید تا ورنی و وینتج و کناره و... که شاید اسمشان را هم نشنیده باشید.  

دنیای نقشه ها با زوایا و خطوط مستقیم و شکسته ی سراپی تا اسلیمی ها و دایره های اصفهانی تا گلها و مرغ های شکاری تنها دارایی فرش ایران نیستند. دنیای شگفت انگیز ذهنی بافت ها با ده ها نوع از بافته بدون نقشه  و کاملا ذهنی هر بار شما را حیرت زده می کنند.

رنگرزی سنتی و ساخت رنگهای طبیعی یکی دیگر از جنبه های فعالیت فرش گره است که بسته به فرش منتخب می توان از رنگهای شیمیایی هم بهره برد یا صرف نظر کرد. به خصوص برای معماران داخلی و دکوراتورها که همیشه در پی رنگها و ترکیب های نو و خاص هستند، این گزینه می تواند جالب باشد.

تلاش فرش گره، خلاقیت به همان معنای ساده ربط دادن امور ظاهرا بی ربط است، با اتصال کهنه و نو، نقش های سنتی و سلیقه های تازه، فناوری های هزاران ساله و  روزآمد. در مجموعه گره کارپت با استفاده از فناوری IT شما می توانید مسقیما در یک پلت فرم آنلاین سفارش تولید خود را بدهید و آنچه در رویای خود دارید را بافته شده تحویل بگیرید .

عزم ایرانیان بر خرید فرش دستباف و داربافته های ایرانی قطرات باران است بر کویر ترک خورده دستان بافنده هایی که هزار هزار گره را با هزار دعا و امید درهم میپیچند تا چشم و دل ما را پر از زیبایی و لطافت کنند

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گره کارپت

فروشگاه اینترنتی گره کارپت در تلاش است تا با عرضه آثار و محصولات هنرمندان ایرانی در قالب کالاهایی کاربردی گام موثری در توسعه کسب و کارهای مرتبط با شاخه‌های مختلف هنر ایرانی، رشد اقتصادی هر چه بیشتر و ماندگاری این صنایع ارزشمند بردارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]