اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902144808815066

فرش نمازخانه

آشنایی با مفهوم فرش نمازخانه و فرش مسجدی

کد: 139902144808815066

https://bit.ly/2SEkjVM

، کاشان , (اخبار رسمی): فرش‌هایی که برای نمازخانه‌ها استفاده می‌شود در اصل همان سجاده فرش‌هایی هستند که با عنوان فرش سجاده‌ای یا فرش محرابی و.. از آنها یاد می‌شود.

آشنایی با مفهوم فرش نمازخانه و فرش مسجدی
آشنایی با مفهوم فرش نمازخانه و فرش مسجدی

به نظر شما منظور از فرش نمازخانه همان فرش های سجاده ای ماشینی هستند؟ فرش های سجاده ای همان گونه که می دانید درحسینیه , مصلی , مسجد , نمازخانه ها استفاده می شوند. سجاده فرش ها دارای تنوع بسیار زیادی از نظر کیفیت و همچنین طرح و رنگ هستند و به همین دلیل انتخاب فرش سجاده ها برای خریداران نیز گاها کاری دشوار است . به همین دلیل باید قبل از خرید فرش سجاده ای خریداران اطلاعات کامل در مورد انواع کیفیت های فرش مسجد و نمازخانه داشته باشند.

مفهوم نمازخانه 

به اتاق مخصوصی که در مکان های عمومی برای عبادت وجود دارد نمازخانه می گویند. کلمه ی نمازخانه تنها برای محل عبادت مسلمانان استفاده نمی شود. زیرا به اتاقی در کلیسای مسیحیان نیز نمازخانه گفته می شود .باید بدانیم که در همه ادیان ها برای نماز گزاردن از مکان های مخصوصی استفاده می شود.

فرش نمازخانه 

فرش هایی که برای نمازخانه ها استفاده می شود,در اصل همان فرش هایی هستند که با عنوان سجاده فرش از آن ها یاد می شود. اما انواع سجاده فرش های مخصوص نمازخانه و اماکن متبرکه به شرح زیر است:

۱) سجاده فرش محرابی
۲) سجاده فرش تشریفاتی
۳) فرش های ماشینی در سایز های مختلف

از این سجاده فرش ها برای مفروش کردن نمازخانه ها و مساجد و حسینیه هاو… استفاده می شود. همان گونه که می دانید هر کدام از این سجاده ها دارای خصوصیات و کیفیت های مختلفی هستند .

سجاده فرش محرابی

سجاده فرش محرابی به فرش هایی گفته می شود که طرح اصلی آن ها از محراب مساجد گرفته شده است. در گذشته از پوست حیوانات برای نماز گذاردن استفاده می شد. بر روی پوست حیوانات علاوه بر نماد محراب نام خدا هم دیده می شد. اما بعدها با پیشرفت دستگاه های فرش ماشینی طرح های محرابی روی فرش های ماشینی با شانه های متفاوت تولید شدند. طرح سجاده فرش های محرابی بیشتر الهام گرفته از فضای روحانی مساجد و تلفیق آن با هنر ایرانی است. طرح اصلی سجاده فرش های محرابی معمولا به صورت محراب در وسط فرش سجاده و یا گل و بوته های متفاوتی است.

ابعاد سجاده فرش محرابی

هر سجاده فرش محرابی قبل از تولید باید ابعاد مشخصی داشته باشد. معمولا ابعاد سجاده فرش برای یک شخص دارای اندازه خاص و مشخصی است. به طوری که ابعاد استاندارد سجاده فرش محرابی برای هر نفر برابر ۶۳*۱۲۵ است. ۶۳ سانتی متر قسمت طولی سجاده فرش است که در طول مسجد پهن می شود اما ۱۲۵ سانتی متر در راستای قبله قرار گرفته و عرض سجاده فرش را تشکیل می دهد. سجاده فرش های محرابی به صورت رولی بافته می شوند که عرض ان ها ۱۲۵ سانتی متر بوده و طول آن ها برابر با طول مسجد و نمازخانه است.

عرض ۱۲۵ سانتی متر فرش های سجاده ای مشخص کننده تعداد صفوف فرش سجاده ای در مسجد است. لازم به ذکر است که با توجه به شرایط مساجد می تواند اندازه ها تغییر نیز داشته باشد .

فرش سجاده ای تشریفاتی 

شاید یکی از بهترین انتخاب ها برای مفروش کردن نمازخانه ها فرش های سجاده ای تشریفاتی باشد. زیرا می توان روی این سجاده فرش تمامی مراسم های معنوی و سیاسی و عقیدتی را اجرا کرد. در بیشتر مواقع از سجاده فرش تشریفاتی برای حسینیه ها و مکان های عمومی استفاده می شود. تفاوت سجاده فرش های تشریفاتی و کناره های تشریفاتی در این است که سجاده های تشریفاتی فقط یک حاشیه دارند در صورتی که کناره های تشریفاتی دارای دو حاشیه در اطراف خود هستند .

لازم به ذکر است که سجاده فرش های تشریفاتی خود دارای دو طرح هستند:

۱) سجاده فرش هایی با طرح های هندسی و ساده
۲) سجاه فرش های تشریفاتی با طرح کناره های تشریفاتی

دانستی‌های سجاده فرش تشریفاتی 

سجاده فرش های تشریفاتی به رنگ های آبی و نسکافه ای و سبز و زرشکی تولید می شوند. اما بیشترین فروش سجاده فرش های تشریفاتی مخصوص رنگ آبی و نسکافه ای است. سجاده فرش های تشریفاتی نیز به صورت رولی بافته می شوند که عرض آن ها ۱۲۵ سانتی متر است . سجاده فرش تشریفاتی متفاوت است نسبت به سجاده فرش محرابی زیرا سجاده فرش های محرابی به صورت تکی تولید می شود. اما نمی توان سجاده فرش های تشریفاتی را برای یک نفر تنها استفاده کرد . این سجاده فرش ها در متراژ های بالای 500مترهم تولید می شوند.

بهترین کیفیت و رنگ فرش نمازخانه 

فرش های سجاده ای محرابی مخصوص مساجد و حسینیه ها دارای کیفیت و طرح های مختلفی هستند اما از انجا که در نمازخانه رفت و آمد زیاد است و کیفیت رنگ و طرحی که انتخاب می شود بسیار اهمیت دارد. زیرا مساجد و نمازخانه ها باید به گونه ای باشند که احساس آرامش برای مسلمانان به و جود آید. بهتر است که کیفیت سجاده فرش نمازخانه های آن عمر و دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند.

به همین دلیل از باید ازسجاده فرش های صد در صد اکرولیک در این فضاها استفاده شود. علاوه بر این که حداقل سعی کنید سجاده های محرابی دارای کیفیت ۵۰۰ و ۷۰۰ شانه باشند.
باتوجه به توضیحاتی که گفته شد برای انتخاب بهترین فرش نمازخانه باید سجاده ای را خریداری کنید که 700شانه تراکم ۲۵۵۰ بافت HCP دستگاه واندویل است و الیاف مصرفی آن صد در صد اکرولیک باشد.

شانه و تراکم فرش نمازخانه

تراکم فرش و شانه فرش از مشخصات اصلی در فرش سجاده ای هستند و هر موقع که صحبتی از سجاده فرش می شود سوال می شود که شانه و تراکم فرش سجاده چقدر است؟ همان طور میدانید شانه همان ریشه و گرهی است که در عرض فرش و در هر متر مربع آن وجود دارد و تراکم نیز به تعداد گره هایی گفته می شود که در طول فرش و در هر متر مربع واقع شده است. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد در نتیجه مقاومت و ماندگاری فرش نیز بیشتر می شود. بالاتر بودن شانه فرش سبب می شود که بافت فرش ریز تر باشد که شباهت بیشتری را به فرش دستباف خواهد داشت و معمولا به این نوع فرش ها فرش ماشینی دستباف گونه می گویند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت فرش سبحان

شرکت سجاده باف سبحان به عنوان برترین و تخصصی ترین برند تولید فرش سجاده برای مساجد قلمداد می شود. سجاده فرش سبحان به منظور کاهش هزینه ها، بدون هر گونه واسطه ای و مستقیما از کارخانه اقدام به فروش اینترنتی فرش سجاده ای نموده تا با بهترین قیمت ممکن، اماکن مذهبی مفروش شوند.

اطلاعات تماس
  • 031547*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار