اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902164812714684

علائم اختلال بیش فعالی در دوره پیش دبستانی کودکان

کد: 139902164812714684

https://bit.ly/3bLhsB4

، (اخبار رسمی): کودکان سه و چهار ساله عادی نمونه‌هایی از رفتارهای بی‌توجهی با بیش فعالی دارند که ممکن است ناشی از اختلال بیش فعالی باشد یا هیچ گونه ارتباطی با این اختلال نداشته باشد.

علائم اختلال بیش فعالی در دوره پیش دبستانی کودکان
علائم اختلال بیش فعالی در دوره پیش دبستانی کودکان

چهارمین ویرایش راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی برای تشخیص اختلال بیش فعالی وجود نشانه های این اختلال را قبل از هفت سالگی ضروری می داند. با وجود این، درباره اعتبار شرایط سنی تردید وجود دارد. متخصصان باید الگوهای اساسی را که در هر سنی ممکن است ظاهر شوند مورد ملاحظه قرار دهند. اگرچه نشانه های اختلال بیش فعالی ممکن است در هر سنی ظاهر شود ولی نشانه های قطعی بیشتر در دوره سنی معین و به ویژه سطوح رشدی چشمگیرترند.

کودکان سه و چهار ساله عادی نمونه هایی از رفتارهای بی توجهی با بیش فعالی دارند که ممکن است ناشی از اختلال بیش فعالی باشد یا هیچ گونه ارتباطی با این اختلال نداشته باشد. اگرچه بسیاری از کودکان سه ساله نشانه های اختلال بیش فعالی را بروز می دهند اما تمایز آنها از کودکان عادی با خلق و خوی دشوار بسیار مشکل است. به هر حال، کودکانی که در سن پیش دبستانی به شدت بیش فعال هستد، احتمال دارد که در نوجوانی مشکلات رفتاری، رشد و یادگیری بیشتری داشته باشند. بنابراین بیش فعالی شدید در دوره پیش دبستانی ممکن است یکی از نخستین نشانه های بارز اختلال باشد و متخصصان را در تشخیص اختلال بیش فعالی هدایت کند.

یکی دیگر از نشانه های اختلال بیش فعالی به نشانه های فیزیولوژیکی مربوط می شود. نتایج مطالعه پزشکان مغز و اعصاب کودکان نشان داد که کودکان با اختلال بیش فعالی نسبت به کودکان عادی به میزان بیشتری به مشکلات معده ای و روده ای، تنفسی و پوستی مبتلا هستند. افزون بر این، هم شدت و هم مدت نشانه (6 ماه تا 1 سال) عوامل مهمی در تشخیص محسوب می شوند. در این سن درمانگران باید نشانه ها را در طول یک دوره زمانی طولانی مدت به وسیله معیارهای چهارمین ویرایش راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی برای تعیین اینکه آیا رفتارهای کودکان تغییر پیدا کرده است، ارزیابی کنند.

نشانه های تشخیصی مهم عبارتند از:

بی قراری حرکتی (کودک اغلب در حرکت است یا آن گونه عمل می کند که گویی موتوری او را به حرکت وا می دارد.

کنجکاوی سیری ناپذیر.

پرجنب و جوش و گاهی اوقات بازی مخرب (شکستن ناگهانی اسباب بازی ها و لوازم خانه که دائما رخ می دهد؛ آسیب های ناگهانی بسیار رایج است.

پرتوقع نسبت به توجه والدین.

(نافرمانی) سطح اطاعت پایین (به ویژه برای پسران)

حالت بدخلقی شدید (حالت بدخلقی کودکان با اختلال بیش فعالی از نظر فراوانی، شدت و مدت بیشتر از حالت کج خلقی یک کودک عادی است.)

مشکل در تکمیل تکالیف تحولی (از قبیل آموزش توالت رفتن)

خواب کم و ناآرام.

تاخیر در رشد زبان یا حرکت.

مشکلات خانوادگی (گرفتن و نگهداری توسط دایه، به ویژه با کودکان دارای مشکلات شدید).

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان