اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902174817214684

روش تشخیص و درمان فلج مغزی

کد: 139902174817214684

https://bit.ly/2yyDvxl

، (اخبار رسمی): فلج مغزی یا CP  خلاصه شده Cerebral Palsy است که بیانگر اختلال حرکتی غیرپیشرونده‌ای است که به علت آسیب مغزی در اوایل زندگی و یا به علت ناهنجاری‌های مادرزادی بروز می‌کند.

روش تشخیص و درمان فلج مغزی
روش تشخیص و درمان فلج مغزی

فلج مغزی یا CP چیست؟

فلج مغزی یا CP  خلاصه شده Cerebral Palsy بوده که بیانگر اختلال حرکتی غیرپیشرونده ای است که به علت آسیب مغزی در اوایل زندگی و یا به علت ناهنجاری های مادرزادی بروز می کند. از هر 1000 تولد زنده 2 تا 5 نفر از آنها ممکن است به فلج مغزی یا CP   مبتلا شوند که احتمال ابتلا در نوزادان نارس و با وزن کم حین تولد بیشتر بوده و تا 10 درصد هم می رسد.

اغلب والدین بیمار مبتلا به فلج مغزی یا CP  ابتدا متوجه می شوند که کودک روند تکامل طبیعی را خوب طی نمی کند مثلاً در یک سالگی نمی تواند بدون کمک بایستد و یا در 15 ماهگی نمی تواند بدون کمک راه برود. تفاوت عمده این بیماری با بیماری های ژنتیک و متابولیک این است که فلج مغزی یا CP   علائم غیرپیشرونده دارد ولی بیماری های ژنتیک یا متابولیک اغلب به تدریج پیشروفت کرده و بدتر می شوند.

روش تشخیص فلج مغزی یا CP چیست؟

وقتی کودک دچار مشکلات حرکتی به صورت تأخیر در تکامل حرکتی باشد لازم است به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه شود. پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان وقتی درباره شرح حال دوران بارداری و شرح چگونگی تولد و بعد از تولد می پرسد، بر اساس معاینه بالینی و چک کردنرفلکس های وتری و تست DTR تشخیص فلج مغزی یا CP  را مطرح می کند. مرحله بعدی برای تشخیص فلج مغزی یا CP  انجام تصویربرداری مغزی است. گاه مشاهده می شود که با انجام سونوگرافی مغزی و طبیعی بودن آن تشخیص فلج مغزی یا CP  را رد می کنند.

سونوگرافی مغزی اغلب برای بررسی ضایعات وسیع داخل مغزی در نوزادی کاربرد دارد. این در حال است که گزارش های متعددی نشان می دهد که حدود ۳۵ درصد مبتلایان فلج مغزی سونوگرافی مغزی سالم و نرمال داشته اند. به همین دلیل اولین و مهمترین اقدام تشخیصی در بیمار مبتلا به فلج مغزی یا CP انجام تصویربرداری از مغز به صورت MRI مغزی است. همچنین جهت بررسی وجود تشنج و صرع در بیمار مبتلا به فلج مغزی انجام نوار مغز کودکان نیز ضروری است. بررسی های متعدد نشان می دهد که  در MRI مغزی بیش از ۸۹ درصد مبتلایان به فلج مغزی انواع ناهنجاری ها و ضایعات یافت می شود.

اقدامات درمانی برای فلج مغزی چه هستند؟

تا به امروز درمان بیماری فلج مغزی یا CP   انجام اقدامات توانبخشی عصبی بوده است. توانبخشی به شکل کاردرمانی حرکتی و ذهنی و فیزیوتراپی با تحریک گیرنده های عصبی حسی در انتهاهای اندام ها موجب تحریک سیناپس های مغزی و فعال شدن مجدد رشد رشته های عصبی مغزی و افزایش ارتباطات سیناپسی در مغز می شود. یکی از درمان های نوظهور برای فلج مغزی یا CP  تزریق داخل نخاعی سلول های بنیادی مشتق از بند ناف می باشد. وقتی سلول بنیادی مشتق از بند ناف در داخل نخاع تزریق می شود، با مهاجرت و نفوذ در بافت مغزی و ترشح اگزوزوم های مختلف زمینه را برای ترمیم بافت آسیب دیده مغزی فراهم می آورد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان