اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902174817414684

درمان قطعی بیش فعالی در کودکان

کد: 139902174817414684

https://bit.ly/3cgPWwm

، (اخبار رسمی): وقتی کودک مبتلا به بیش فعالی a به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه می‌کند ابتدا لازم است برای تشخیص دقیق آن، نوار مغز سه بعدی یا نقشه مغزی یا QEEG انجام شود.

درمان قطعی بیش فعالی در کودکان
درمان قطعی بیش فعالی در کودکان

درمان دارویی بیش فعالی ضروری است

وقتی کودک مبتلا به بیش فعالی a به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه می کند ابتدا لازم است برای تشخیص دقیق آن، نوار مغز سه بعدی یا نقشه مغزی یا QEEG انجام شود. در کودکان مبتلا به بیش فعالی در نواحی خاصی از مغز آنها امواج کند دلتا و تتا افزایش پیدا می کند. سپس در مرحله درمان بیش فعالی خود به دو دسته درمان دارویی و درمان های غیر دارویی تقسیم می شود. بهترین درمان دارویی بیش فعالی داروی ریتالین یا متیل فنیدیت است که با اثر روی افزایش غلظت دوپامین در بافت مغزی عمل می کند. داروی دیگر با اثر مشابه که طولانی اثر تر است، آتوموکستین یا استراموکس است. گاه کودک مبتلا به بیش فعالی، همزمان به اضطراب یا افسردگی مبتلا است و در این موارد درمان های دارویی دیگری نیز مانند داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی هم باید انجام شود. برای تغییر در رفتار کودک برخوردهای والدین باید برای مدیریت رفتار کودک تغییر کند.

خواب کودک بیش فعال باید تنظیم شود:

پروفسور مارک استین Mark Stein از بیمارستان کودکان شهر سیاتل معتقد است که بخش زیادی از کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی، به اختلال خواب نیز مبتلا هستند. بستن چشم های کودک بیش فعال موجب تغییر بازی شده و گاه تنها یک زمان اندک مانند نیم ساعت خواب اضافه، می تواند به کنترل بی قراری و رفتار تکاشگری آنها کمک کند. در بیش فعالی کودکان چون نمی توانند شب آرام بگیرند و خواب مناسبی داشته باشند، در صبح روز بعد به علت خستگی ناشی از کمبود خواب، با نشانه های بیشتری از بیش فعالی و اختلال تمرکز بیدار خواهند شد.

توصیه‌هایی برای خواب کودکان بیش فعال

  • اتاق خواب کودک بیش فعال خنک و تاریک نگه داشته شود
  • تماشای وسایل دیجیتال قبل از خواب ممنوع شود
  • تلویزیون، کامپیوتر ، موبایل و بازیهای ویدئویی حتماً خارج از اتاق خواب نگهداشته شود
  • فضای خواب کودک بیش فعال باید آرام باشد
  • زمان به خواب رفتن کودک بیش فعال ثابت باشد، حتی در تعطیلات آخر هفته
  • استفاده از داروی ملاتونین با تجویز فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در صورت عدم توانایی به خواب رفتن

رژیم غذایی کودک بیش فعال بسیار مهم است

بررسی ها و تحقیقات جدید نشان می دهد که بین کمبود اسیدهای چرب امگا 3 و بیش فعالی ارتباط وجود دارد. همچنین ثابت شده است که در خون کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی، اسیدچرب امگا3 پایین تری وجود دارد. چربی امگا3 در گردو، ماهی هایی مثل سالمون، سبزیجات دارای برگ سبز مثل اسفناج، دانه کتان و محصولات سویا وجود دارد.

در رژیم غذایی کودکان مبتلا به بیش فعالی مواد انرژی زا مانند قند یا مواد آلرژی زا مانند گندم، تخم مرغ و شیر نباید باشد. همچنین مصرف رنگ های مصنوعی و مواد افزودنی در رژیم حذف شود. تا کنون در مورد اثر قطعی رژیم غذایی در بهبود علائم بیماری بیش فعالی مطالعه دقیقی انجام نشده است ولی شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد تغییر در رژیم غذایی سبب تفاوت در بروز علائم می شود. در بیش فعالی کودکان کافئین به عنوان یک محرک عمل کرده و مصرف آن عواقب خطرناکی دارد. بنابراین مصرف آن توصیه نمی شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان