اطلاعات تماس
 • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902214827214684

بیش فعالی چیست؟

کد: 139902214827214684

https://bit.ly/35OT3t0

، (اخبار رسمی): وقتی کودکان مراجعه کننده در مرکز مغز و اعصاب کودکان را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که شایع ترین علت مراجعه کودکان با مشکلات رفتاری، بیماری بیش فعالی است که امروزه به شدت شیوع آن در حال افزایش است.

بیش فعالی چیست؟
بیش فعالی چیست؟

میزان شیوع بیش فعالی را می شناسید؟

وقتی کودکان مراجعه کننده در مرکز مغز و اعصاب کودکان را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که شایع ترین علت مراجعه کودکان با مشکلات رفتاری، بیماری بیش فعالی است که امروزه به شدت شیوع آن در حال افزایش است. بیش فعالی یا بیماری اختلال توجه و تمرکز(ADHD) در میان 3 تا 5 درصد کودکان شایع است.

علائم بیش فعالی چیست؟

وقتی علائم شرح داده شده به مدت حداقل شش ماه تداوم داشته باشد و موجب اشکال در روابط فردی و اجتماعی کودک شود، تشخیص بیش فعالی داده می شود:

 • کودک اشکال در توجه و تمرکزدارد
 •  کودک پرتحرک است این اختلال در کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است
 • قطع پی‌درپی گفت‌ وگو و مکالمه بزرگترها
 • پاسخ دادن به سؤال، پیش از آنکه جمله‌ سؤال‌کننده به پایان برسد
 • بی‌صبری و بی‌تحملی شدید طوری که هر آنچه طلب کرد، باید در همان لحظه آن را دریافت کند
 •  سر کلاس صندلی خود را ترک می‌کند و به این‌طرف و آن طرف می‌پرد
 • پرحرفی‌
 • مدام در حال حرکت و جنب‌و‌جوش بودن
 • بی‌صبری و نداشتن تحمل برای ایستادن در صف و رعایت نوبت
 • عصبی و حساس بودن و مرتب پایین و بالا پریدن
 • هل دادن بقیه‌ کودکان
 • برهم زدن بازی بقیه‌
 • گم‌ کردن وسایل شخصی
 • از این شاخه به آن شاخه پریدن
 •  به‌ راحتی دچار حواس پرتی می‌شود
 • دستورات را اجرا نمی‌کند

علت بروز بیش فعالی چیست؟

علت به وجود آمدن بیش فعالی احتمالا ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. احتمالا این کودکان در بخش های مربوط به توجه و تمرکز در مغز دچار نقس جزئی هستند. از عواملی که می توانند در بروز این اختلال موثر باشند سیگار کشیدن و یا مصرف الکل در دوران بار داری توسط مادر است.

حتی استنشاق تحمیلی دود سیگار توسط مادر باردار، باعث اختلال در رفتار کودک می شود. استرس مادر هم با این موضوع ارتباط دارد. تحقیقاتی که در زمینه نقش وراثت و ژنتیک در بروز بیماری بیش فعالی انجام شده بیانگر این است که این اختلال معمولا در خویشاوندان نزدیک این افراد هم وجود دارد.

مسمومیت ناشی از سرب حاصل از دود اتومبیل و آلودگی هوا، غذاهای محتوی مواد افزودنی مثل شیرین کننده های مصنوعی و یا رنگ دهنده های خوراکی، مواد جلوگیری کننده از فاسد شدن غذا مانند نیترات ها که در بعضی از غذاهای آماده وجود دارد، نیز در ایجاد این اختلال سهیم هستند.

آیا درمان بیش فعالی ضرورت دارد؟

درمان بیش فعالی در کودکان به منظور برطرف ساختن مشکلات میان والدین و فرزندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.  در صورت بی توجهی به کودکان بیش فعال و معالجه نشدن آنها احتمال اینکه این افراد در آینده به افسردگی مبتلا شوند و یا در نوجوانی رفتارهای ضد اجتماعی و گاه بزهکارانه داشته باشند زیاد است. بنابراین به والدین توصیه می شود که حتما در دوران کودکی برای معالجه فرزند خود اقدام کنند. این بیماری دردوران مدرسه بیشتر مشکل آفرین می شود زیرا کودک تمرکز کافی برای گوش دادن به درس ندارد.

سن طلایی برای درمان بیش فعالی چه وقتی است؟

معمولا کودک مبتلا به بیش فعالی علائم بیماری را از 3 سالگی بروز می دهد ولی اغلب والدین در سنین مدرسه برای درمان مراجعه می کنند و سن طلایی درمان این افراد تا ۱۲ سالگی است.

بهترین درمان بیش فعالی را می دانید؟

امروزه برای درمان بیش فعالی در کودکان راهکارهای مختلفی اعم از روش های درمان دارویی بیش فعالی و شیوه های غیر دارویی در اختیار و در دسترس والدین قرار دارد. درمان دارویی برای کاهش علایم بیماری بیش فعالی بسیار مؤثر است اگرچه اثر این داروها مانند اثر آنتی بیوتیک ها در کنترل سریع یک عفونت نیست و بسیار آرام تر و به تدریج علایم بیماری را کاهش می دهد. گاه بیمار علاوه بر بیش فعالی به افسردگی و اضطراب هم مبتلا است که در این مواقع لازم است همزمان از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی هم استفاده کرد.

متیل فنیدیت با نام تجاری ریتالین رایج ترین دارو برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه است که به شکل قرص در بازار دارویی موجود است. ریتالین با اثر بر قشر مغز و تالاموس از بازجذب مجدد یک ماده شیمیایی به نام دوپامین در سلول های عصبی جلوگیری می کند. دوپامین یکی از مواد شیمیایی است که در انتقال عصبی نقش دارد.

مدت اثر ریتالین چهار تا شش ساعت است؛ بنابراین باید این دارو را یک یا دو بار در روز مصرف کرد. بین کودکان از نظر پاسخ هایشان به این داروها تفاوت های زیادی وجود دارد، برخی کودکان سریعا و به مقدار کم دارو پاسخ می دهند، در حالی که کودکان دیگر فقط به مقدار زیاد دارو پاسخ می دهند. دوز ریتالین براساس نیازها و عکس العمل‌های فردی تعیین می‌گردد. درکودکان (۶سال و بالاتر) بادوز ۵ تا ۱۰ میلی گرم سه بار در روز شروع شده و درهفته ۱۰-۵ میلی گرم در دوز روزانه افزوده می‌شود. حداکثر دوز روزانه ۶۰ میلی گرم است.

وقتی از دوز مناسب داروهای محرک استفاده می کنیم، اغلب بعد از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه علایم بیش فعالی بهبود می یابد. درباره مصرف داروهای غیرمحرک مانند آتوموکستین البته اثر دارو کندتر بوده و گاه بعد از یک تا چند هفته علایم بهبود می یابد.

نوروفیدبک چه نقشی در درمان بیش فعالی دارد؟

اولین و پرکاربردترین اختلالی که با درمان نوروفیدبک صورت می گیرد ، اختلال بیش فعالی است . بیش فعالی نیز خود به دودسته اصلی تقسیم می شود که نقص و کمبود در توجه و تمرکز و دیگری فعالیت بیش از حد و اندازه است ، لازم به ذکر است که دسته دیگری نیز می توان در نظر گرفت که فرد مورد نظر هر دو خصوصیت را به همراه هم به صورت ترکیبی دارد . حال با این تفاسیر باید اشاره کرد که طبق مطالعات و تحقیقات بالینی نشان داده شده که 80 الی 85 درصد کودکان بیش فعال با درمان نوروفیدبک به صورت کامل درمان شده اند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
 • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | سلامت و زیبایی