اطلاعات تماس
  • 021443*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902234832315250

خصوصیات کفش طبی مناسب

کفش طبی بخریم تا سلامت خود را تضمین کنیم

کد: 139902234832315250

https://bit.ly/2WulGce

، تهران , (اخبار رسمی): معمولا هنگام خرید کفش اولین نکته‌ای که در نظر گرفته می‌شود ظاهر آن است در صورتی که انتخاب یک کفش طبی مناسب می‌تواند بر سلامت ستون فقرات، زانوها و کمر تاثیر مثبت داشته باشد. احساس خستگی و درد در پا و بروز میخچه و دیگر مشکلات پا همگی به دلیل استفاده از کفش‌های غیر استاندارد است.

کفش طبی بخریم تا سلامت خود را تضمین کنیم
کفش طبی - شهرام طب

اهمیت پا در سلامت بدن

پا یکی از مهمترین اعضای بدن است که نقش مهمی در سلامت کل بدن ایفا میکند. پاها به عنوان ستون بدن شناخته میشود که در طول فعالیت و راه رفتن فشار زیادی را هم خود تحمل میکنند هم به مفاصل زانو، ستون فقرات، لگن و کمر فشار وارد میشود. سلامت پا در انجام فعالی تهای روزمره نقش اساسی دارد و افزایش فعالیت، شادابی و نشاط، سلامت قلب و ریه از داشتن پاهای سالم است.

شکل ظاهری پاها نقش فراو انی در سلامت پا دارد. ناهنجاریها وغیرطبیعی بودن قوس های کف پا باعث افزایش فشار به سایر قسمتهای پا میشود. ساختار نامناسب پا به هرعلت طبیعی و غیرطبیعی موجب لنگ زدگی و افزایش فشار و درد بر روی مفاصل زانو لگن و ستون فقرات می شود. این دردها در طولانی مدت باعث کاهش فعالیت و افزایش وزن و بروز انواع بیماری های مفصلی،
پوستی و جسمی می شود 

بیماری هایی شایع مرتبط با پا

التهاب تاندون پا: در بیشتر موارد جز آسیب های ورزشی اس ت که در اثر تمرین های سخت و ناگهانی ایجاد می شود . در صورت استفاده از کفش غیر استاندارد در انجام این فعالیت ها جهت حفاظت از پا بروز میکند . 

آرتروز: جز بیماری های التهابی مفاصل )ارتریت ( اس ت. بیشتر افراد در سنین با لا دچار آرتروز میشود. آرتروز می تواند در اثر وارد شدن آسیب یا عفونت و اضافه وزن و استفاده کفش نامناسب در طولانی مدت ایجاد شو د .

قوز شست پا یا هالکوس والگوس: از بدشکلی های پا است. در اصل برآمدگی در پایه انگشت شصت زمانی ایجاد میشود که انگشت شست به سمت انگشت کوچک خم میشود. این بیماری در زنان بیشتر شایع است .

پاچنبری یا سندروم ژیل اسمیت: مهمترین و شایعترین بدشکلی مادرزادی است . چرخش رو به داخل پا که در نتیجه انگشت های شصت به سمت میانی بدن انحراف پیدا م یکند. بعد از اصلاح پا پوشیدن کفش طبی مناسب جهت عدم بروز مجدد و سهولت راه رفتن اجتناب ناپذیر است .

پا دیابتی: گردش نامناسب خون در کنار کاهش حس پا باعث می شود که بیماران دیابتی متوجه درد نشوند و همین باعث زخم شدن پا می شود. پوشیدن کفش مناسب می تواند از ایجاد زخم پا و مشکلات
پس از آن جلوگیری کند .

صافی کف پا: از جمله ناهنجار یها که بیشتر مادرزادی است . در بعضی موارد در اثر بالا رفتن سن ایجا د می شو د. این ضایعه باعث چرخش شدید پا به داخل میشود . در دراز مدت منجر به زانو درد، کمر درد و... میشود. کفش مناسب کمک شایانی به این مشکل میکند .

خار پاشنه: درد شدید در ناحیه پاشنه است . افرادی که دچار مشکل خارپاشنه هستند نمی توانند زیاد به پیاده روی بپردازند ولی کفش طبی مناسب میتواند تا حد زیادی این مشکل را مرتفع کند . به چه کفشی طبی گفته میشود؟ در تولید کفش های معمولی فقط به ظاهر آن توجه شده است نه بیشتر. کف ش طبی به کفش ی گفته میشود که در کارگاههای مجهز و با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی ساخته می شود. هدف آن کمک به بهتر گام برداشتن و راه رفتن صحیح و همچنین تغییر شکل پا است.

کفی کفش طبی باید طوری طراحی شده باشد که فشار وارد شده به کف پا را کنترل کند تا این فشار به مچ، مفصل زانو و کمر منتقل نگردد تا باعث درد و ایجاد مشکل برای فرد در طولانی مدت نشود. جهت تهیه کفش طبی پزشک ارتوپد از پای فرد قالب گیری می کند و با توجه به نیاز فرد پزشک کفش مناسب از نظر اندازه که پا در آن احساس راحتی داشته باشد را تجویز می کند. 

نقش کفی طبی در کفش طبی

کفی طبی وسیله ای است که برای حفظ تعادل قوس کف پا، اصلاح انحراف پا و مچ، کنترل فشار بر کف پا و بر اساس نیاز فرد ساخته می شود و داخل کفش قرار میگیرد . امروزه با پیشرفت علم در کلینیک های ارتوپدی و با معاینه و اسکن کف پا و بر اساس الگوی راه رفتن و اندازه گیری فشار در حالت حرکت و ایستاده به کف پا اقدام به تهیه و تولید کفی طبی مختص فرد می کنند . وظیفه اصلی کفی طبی کنترل ناهنجاری های پا و اصلاح الگوی غلط راه رفتن است. کفی طبی فقط برای مشکلات پا مثل صافی کف پا مورد استفاده قرار نمی گیرد، هدف آن راح تتر کردن راه رفتن و فعالیت است .

خصوصیات کفش طبی مناسب

کفش طبی فقط مخصوص افرادی که دارای مشکلات پا و مفاصل هستند نیست. بسیاری از افراد برای حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به مشکلات پ ا در آیند ه اقدام به تهیه و پوشیدن کفش طبی مناسب میکنند. کفش طبی دارای خصوصیاتی است که آن را متمایز می کند. کفی کفش طبی باید هماهنگ با فرم کف پا و قوس آن طراحی شده باشد. علاوه بر این موارد باید دارای ضخامت مناسب، سبکی ، استحکام و خصوصیت الاستیکی برای جذب ضربه باشد . در صورت امکان کفشی با کفی قابل تعویض تهیه کنید، این ویژگی در صورتی که سایز پا در اثر ورم کردن تغییر میکند یا پا در کفش عرق میکند برای پیشگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی و خشک نگهداشتن کفش بسیار مفید است و کارآمد است .

علاوه بر کفی کفش رویه کفش باید دارای خصوصیاتی باشد که پا در آن احساس راحتی کند. رویه یک کفش مناسب باید از جنس چرم باشد که هم در فصل سرما و گرما به راحتی بتوان از آن استفاده کرد. رویه چرم دمای هوا را به راحتی انتقال می دهد و به پا اجازه نفس کشیدن میدهد. جریان داشتن هوا در کفش باعث خشک ماندن کفش و جلوگیری از رشد باکتری و قارچ می شود. امروزه با افزایش قیمت چرم از مواد دیگری که مناسب کفش است استفاده میشود .

کف و پاشنه کفش نباید از جنس چوب باشد. کف چوبی باعث آسیب به پا و ایجاد درد در پیاده روی طولانی و در کل ناحیه پا و کمر می شو د. کف کفش باید دارای خصوصیات انعطاف پذیری باشد تا به پاشنه و کف پا آسیب نرسد . سایز کفش نیز باید کاملاً اندازه پا باشد یعنی نه تنگ باشد که باعث تحت فشار قرار گرفتن پا شود که همین فشار باعث ایجاد زخم، میخچه و عدم خونرسانی به پا می شود. همچنین کفش نباید گشاد باشد
که پا درآن بسیار آزاد باشد. پا در کفش گشاد دچار ساییدگی و عدم انتقال فشار به کف پا میشود .

کفش طبی باید دارای پنجه پهن و عمیق باشد که انگشتان پا در آن به راحتی حرکت کند. در غیر این صورت باعث ضایعاتی مثل بیماری هالگوس والگوس، انگشت چکشی ، میخچه و... می شود. پنجه پا باید به صورتی در کفش قرار گیرد که انگشتان به راحتی از هم جدا شوند و بتوان آنها را در کفش حرکت داد . به این منظور کفش با پنجه گرد انتخاب کنید و از پوشیدن کفش پنجه باریک بپرهیزید . کفش چه پاشنه بلند باشد چه بدون پاشنه هر دو مضر است. پاشنه مناسب باید حداقل 5 / 1 و حداکثر ۴ سانتیمتر باشد در غیر این صورت پا دچار ناراحتی می شود. پاشنه کفش باید سفت و مقاوم باشد که به راحتی خم نشود و همین عامل باعث پایداری بهتر کفش می شود .

زبانه و گلویی کفش باید نرم و انعطاف پذیر باشد تا باعث تحریک پا و آسیب آن نشود . کفش طبی باید با استانداردهای پا هماهنگ باشد و شکل طبیعی پا را حفظ کند .

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرام طب

کفش طبی

اطلاعات تماس
  • 021443*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | بهداشت و درمان