اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902264841315002

معرفی استان خوزستان

کد: 139902264841315002

https://bit.ly/3dR7C2i

، خوی , (اخبار رسمی): در ادامه استان خوزستان، پوشش گیاهی این استان و همچنین سوغاتی‌های معروف این استان گرمسیری بررسی شده است. خرما، کلیچه، حلوای شکری و.. از جمله سوغاتی‌های این استان نفت خیز است.

معرفی استان خوزستان
معرفی استان خوزستان

معرفی شهر زیبای اهواز

این شهر زیبا مرکز استان خوزستان است. اهواز بالغ بر یک میلیون نفر جمیت دارد. این شهر تاریخی از لحاظ وسعت سومین شهر کشور محسوب می شود. این استان در جنوب کشور واقع شده است و یکی از پر درآمد ترین شهرهای نفتی کشور محسوب می شود. به همین دلیل استان خوزستان، نه تنها نقش بسزایی در اقتصاد کل کشور داشته، بلکه اقتصاد جهان به این استان وابسته است.

به دلیل اینکه درآمد و بودجه کشور از طریق فروش نفت تامین می شود، نباید نقش مهم این استان در سودآوری و چرخه اقتصاد، فراموش شود.

شهر اهواز به دلیل تاریخ و تمدن کهن، هر ساله پذیرای گردشگران از سراسر کشور است. به دلیل ازدحام مسافران، مخصوصا در فصل زمستان، اجاره روزانه اهواز بسیار است. اگر با برنامه ریزی قبلی عازم این شهر شوید، در پیدا کردن محل اقامت در فصل زمستان به مشکل برمیخورید. اجاره سوئیت اهواز از طریق سایت قصریاب به شما کمک می کند با آرامش خاطر به این استان سفر کنید.

زبان و گویش مردم اهواز

زبان رسمی این استان فارسی است. به دلیل هجوم اعراب در دوران ظهور اسلام، بیشتر مردم این استان به زبان عربی تسلط داشته و حتی زبان هندی نیز یاد گرفتند. بی شک اگر به دوران تمدن هحامنشیان برگردیم و تاریخ آن دوران را ورق بزنیم، به این واقعیت پی میبریم که زبان اصلی و رسمی آن دوران زبان خوزی بوده است.

باتوجه به کاوش های انجام شده در تخت جمشید و کتیبه های بدست آمده از دل خاک، بیانگر حقایقی دور از تصور است. زبان رسمی آن منطفه در آن دوران با توجه به کتیبه های بدست آمده، زبان خوزی است.

تعداد الفبای زبان عربی حریف این زبان کهن نیست. این زبان با توجه به اسناد به دست آمده از جمله کامل ترین زبان های آن دوران بوده است. از لهجه های این استان می توان به گویش دزفولی، شوشتری، خوزستانی، خرم شهری و ... اشاره کرد.

با اجاره سوئیت در اهواز شما میتوانید چند روزی در این شهر تاریخی مهمان ما شوید و بیشتر با اداب و رسوم این منطقه آشنا شوید.

آب و هوای اهواز چگونه است؟

آب و هوای این استان بر عکس استان های شمالی، در فصل زمستان آب و هوای بهاری دارد. به همین دلیل در فصل زمستان، اکثر مسافران این استان را در فصل زمستان برای مسافرت انتخاب می کنند. در تابستان نیز برخلاف سایر استان ها، مناطق جنوبی کشور گرم و حتی با رطوبت بالا است.

قصریاب پلتفرمی است که سوئیت های ارزان و شیک در اقصا نقاط کشور را گرد آورده تا شما به راحتی بتوانید با اجاره سوئیت در تبریز، ارومیه، قزوین و... سفری آسوده داشته باشید.

پوشش گیاهی استان خوزستان چگونه است؟

پوشش گیاهی این استان به گونه است که در برخی از مناطق خرمشهر بوته های کوتاه و بیشه های گز و بید مجنون بسیاری وجود دارد. در دامنه کوه های سولک جنگل های بزرگی وحو دارد. درختان بادام، بلوط و بنه در این میان بیشتر به چشم می خورد.

بیشتر جنگل های خوزستان پوشیده از درختان خرما، درختان کنار، بادام پوشیده شده است. باغات اهواز درختان خرمایی بسیار متنوعی دارد. از جمله درختان خرما میتوان به درخت خرمای استعمران، دیری، حلاوی، خضراوی، خاصویی، بوریم، زاهدی، زرد، شکر، دیری، دیلگاری، کبکاب، گنتار، قصب و مکتوم اشاره کرد.

لازم به ذکر است این تنوع از خرما با توحه به شرایط آب و هوایی، در مناطق مختلف استان قابل کشت نیست و هر شهر خرمای مخصوص قابل کشت خود را دارد.

بعضی از پوشش گیاهان نیز خودرو بوده و میتوان در کل به سه دسته ی گیاهان خوراکی، طبی و زینتی و معطر تفکیک کرد. گیاهان دارویی شامل گیاهانی چون توله، پونه، کنگر، شموطی، سوفساف و ... می شود.

شما عزیزان میتوانید با اجاره روزانه اهواز علاوه بر گشت و گزار در این شهر زیبا گیاهان طبی بسیاری از جمله بابونه، خاکشیر، شوفلح و بربین جی داوا را خریداری کنید.

گیاهان زینتی و معطر

در فصل بهار و در هوای دل انگیز بهاری استان اهواز همچون گلستانی سرسبز میشود.

آب هوای بسیار عالی در کنار این گل خیلی زیبا خاطره ای به یاد ماندنی برای شما عزیزان پدید می آورد.

سوغات استان خوزستان

استان خوزستان مانند سایر استان های کشور دارای سوغات مخصوص خود استان است. سوغاتی های این استان شامل صنایع دستی و انواع رطب و.... است.

خرما

نهالستان های متنوع خرما در این استان باعث شده تا این استان به قطب صادرات خرما تبدیل شود. باغداری در این استان رونق بسیاری دارد. این استان علاوه بر تامین خرمای مورد نیاز کشور، صادرات خرما در خاورمیانه را آغار کرده است. این کار باعث وارد شدن ارز داخل کشور است.

از جمله خرمای معروف این استان، خرمای استعمران است. این خرما به دلیل سازگاری با شرایط آب و هوایی با سایر شهرستان های استان زیاد کاشته شده است. در نتیجه سهم بیشتری نسبت به سایر گونه های خرما دارد.

کلیچه

یکی از سوغاتی های استان خوزستان کلیچه است. این سوغاتی با استفاده از خرما پخت میشود. بمانند کلوچه ای است که داخل آن را با خرما تزیین میکنند. خرمای خام داخل کلوچه هنگام پخت داخل فر، عطر بخصوصی به این کلوچه سنتی میدهد.

حلوا شکری

این حلوا شکری مخصوص شهر شوشتر است. پختن حلوا در این شهرستان رسم دیرینه داشته و با نام حلوای سیلونی در این استان مشهور است. این حلوا با استفاده از ارده و شکر تهیه شده است.

مرکبات دزفول

بی شک پرتغال دزفول به گوشتان نام آشناست. اگر قصدسفر به استان خوزستان دارید، علاوه به بر اقامت در سوئیت اهواز گذراندن سفری خوش در این شهر، سری به شهر تاریخی دزفول بزنید.

این شهر توریستی به دلیل آب و هوای مناسب و سازگاز با پرتغال، طعم خاص این میوه را با سایر پرتغال برداشته شده در کشور متفاوت کرده است. لازم به ذکر است این شهر بزرگ ترین مرکز تحقیقاتی در سطح کشور را دارد. به طوری که این شهر در تولید و برداشت انواع گل های زر و مریم رتبه یک کشوری را دارد.

صنایع دستی

با توجه به موقیت جغرافیایی و فرهنگ و هنر هر استان، صنایع دستی متفاوت را شاهد هستیم. در این مقاله قصد داریم با صنایع دستی استان خوزستان آشنا شویم.

کپو بافی

در این استان زنان خانه دار استان به استفاده از ابزار های بافتنی، کپوبافی می کنند. زنان خوش ذوق اشکال مختلف سبد، قند دان، و جا نخی های مختلفی را می بافند. طراحی کپو بافی در رنگ های مختلف بافته می شود. این کار قبلا به عنوان سرگرمی انجام می شد ولی الان به عنوان یک شغل جهت درآمدزایی انجام میشد.

گلیم افشار خوزستان

بافت گلیم افشار  بین عشایر عرب و بختیاری مرسوم است. این گلیم با توجه به سلیقه فردی بافته شده و در هر رنگی وجود دارد. جنس این گلیم از پنبه و پشم بوده و یک سوغاتی ناب برای اقوام و آشناهای شما مسافران عزیز است.

عبا بافی

عبا بافی بیشتر در شهر بهبهان بافته می شود. به دلیل اینکه قبایل اعراب بسیاری در این استان زندگی میکنند، پوشیدن لباس عرب در میان طوایف، مخصوصا در مراسم شادی و عزاداری رسم است.این صنعت جزو پر درآمدترین شغل های استان محسوب می شود. چرا که لباس عبا بسیار گران بوده و به دلیل جنس پنبه جنس مرغوبی دارد.

قلم نی

خوش نویسی یکی از هنر های ایرانیان است. تلاش های زیادی برای برجسته و مطرح کردن این هنر انجام شده است. بهترین قلم های خطاطی تولید استان خوزستان است. قلم دزفولی در کنار رودخانه به صورت خودرو رشد میکند. اگر به دنبال هنر خوش نویسی هستید، سوغاتی قلم نی را فراموش نکنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

قصریاب

قصریاب پلتفرم جامع گردشگری در سراسر کشور، اجاره سوئیت، ویلا و هتل آپارتمان با مناسب ترین قیمت و امکانات کامل رفاهی همراه با پشتیبانی شبانه روزی

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]