اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902284850215237

۵ ترفند برای تشخیص تقلب در تولید گز به‌محض دیدن بسته‌بندی

کد: 139902284850215237

https://bit.ly/2WFncYN

، اصفهان , (اخبار رسمی): در نوشته پیش رو پنج تقلب اصلی و مهم که در تولید گز می‌تواند تقلب محسوب شود را به‌صورت مفصل شرح می‌دهیم تأمین سلامت مواد غذایی می‌تواند شرط لازم برای تأمین سلامت جامعه و یکی از شاخص‌های مهم توسعه باشد.

۵ ترفند برای تشخیص تقلب در تولید گز به‌محض دیدن بسته‌بندی
۵ ترفند برای تشخیص تقلب در تولید گز به‌محض دیدن بسته‌بندی

۵ نکته برای تشخیص تقلب در تولید گز به‌محض دیدن بسته‌بندی گز در فروشگاه‌های گز فروشی

در نوشته پیش رو پنج تقلب اصلی و مهم که در تولید گز می‌تواند تقلب محسوب شود را به‌صورت مفصل شرح می‌دهیم. که این پنج تقلب عبارتند از:

  • اضافه کردن آرد به ترکیبات گز
  • کم بودن درصد مغز بیش ترین تقلب در تولید گز 
  • استفاده از مواد شیمیایی
  • نوع و کیفیت مغز
  • بسته‌بندی حاوی مجوزهای قانونی

تأمین سلامت مواد غذایی می‌تواند شرط لازم برای تأمین سلامت جامعه و یکی از شاخص‌های مهم توسعه باشد. امروزه با افزایش تقاضای مردم برای محصولات غذایی مختلف، کارگاه‌های تولیدی بدون مجوز از فرصت سوءاستفاده کرده و با تقلب در تولید گز و البته باقیمت ارزان‌تر قسمتی از بازار را در اختیار می‌گیرند.

آنچه در زمان انتخاب گز حائز اهمیت است. دقت در اطلاعات موجود روی بسته‌بندی است که یکی از بدیهی‌ترین حقوق مصرف‌کننده به شمار می‌آید.

۱- اضافه کردن آرد به ترکیبات گز

همان‌طور که در مقالات دیگر بیان شد آرد از ترکیبات گز محسوب نمی‌شود و نباید به‌عنوان ماده اولیه در فرآیند تولید گز به کار رود.  تولیدکنندگان متقلب با اضافه کردن آرد علاوه بر کاهش قیمت تمام‌شده، حالت خمیری در گز ایجاد می‌کنند و باعث رطوبت محصول می‌شوند. این نوع گز به مدت بسیار طولانی به‌صورت نرم و خمیری رطوبت را در خود حفظ می‌کند و البته محل مناسبی برای رشد انواع میکروارگانیسم‌های مضر به‌حساب می‌آید.

۲- کم بودن درصد مغز بیش ترین تقلب در تولید گز 

تولیدکننده موظف است با محاسبه دقیق درصد مغز، میزان مغز موردنیاز را در مرحله آخر پخت به پاتیل ساخت گز اضافه کند. البته به علت سفت و چسبنده بودن بافت گز در اتمام مرحله‌ی پخت، احتمال داردمغز مورداستفاده در تمام قطعات گز به‌صورت یکنواخت و همگن توزیع نشود. ولی مسلماً تعیین میزان درصد مغز ادعاشده بر روی جعبه گز قابل‌اثبات باشد.

طبق استاندارد ایران صرفاً به محصولی می‌توان گز اطلاق کرد که حداقل ۱۸ درصد مغز درختی پسته، بادام، فندق، گردو و یا ترکیبی از آن‌ها داشته باشد و تولید گز با درصد مغزهای کم‌تر از این تخلف محسوب می‌شود.

۳-  نوع و کیفیت مغز

علاوه بر مقدار، نوع و کیفیت مغز نیز بسیار بااهمیت است.

مغزهای درختی پسته، بادام، گردو و فندق باید عاری از آلودگی‌های میکروبی و سم آفلاتوکسین باشد.

نقش سم آفلاتوکسین به‌ویژه در ایجاد انواع سرطان‌ها به اثبات رسیده است.

مغزهای عاری از این سم معمولاً قیمت بیش‌تری دارند و متقلبین برای کاهش قیمت تمام‌شده از رعایت حدود مجاز آن اجتناب می‌کنند.

۴- استفاده از مواد شیمیایی

در گز نمی‌توان از هیچ‌گونه ماده شیمیایی شامل رنگ‌های مصنوعی، مواد معطر و طعم‌دهنده شیمیایی و مصنوعی استفاده کرد. هرگونه استفاده از رنگ‌های غیرطبیعی به‌خصوص با عناوین اغواکننده‌ی میوه‌ای، تقلب محسوب می‌شود.

۵- بسته‌بندی حاوی مجوزهای قانونی

در مواردی کارگاه‌های تولید گز فاقد مجوزهای قانونی، از شماره‌ها و اعداد غیر معتبر بر روی بسته‌بندی استفاده می‌کنند که این امر باعث گمراهی خریدار گز می‌شود. در حقیقت هرگونه تخطی از موارد ذکرشده در استاندارد ملی گز به شماره ۳۰۲۳ بدون اخذ مجوز از معاونت غذا و دارو می‌تواند یک نوع تقلب محسوب شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خرید گز اصفهان

فروشگاه "به گز" بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی کشور و مرجع تخصصی انواع گز اصفهان، با گستره‌ای از کالاهای متنوع برای تمام اقشار جامعه و هر رده‌ی سنی، برای کاربران خود «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» را تداعی می‌کند. «ارسال سریع»، «ضمانت بهترین کیفیت» و «تضمین اصل بودن کالا» سه اصل اولیه است که "به گز" از نخستین روز تاسیس سعی کرده به آن پایبند باشد و با رعایت این سه اصل، هرسال، حوزه‌های تازه‌ای را در فروش کالا و خدمات، به دایره‌ی فعالیت خود افزوده است. گستره‌ای به وسعت انواع گز اصیل اصفهان (آردی، لقمه ای، سکه ای، شکلاتی، رژیمی و ... )، انواع پولکی (نارگیلی، زعفرانی، گل محمدی، لیمویی، پرتقالی و ...)، انواع نقل (بیدمشکی، بادام، شکرپنیر و ...)، سوهان (سوهان عسلی، لقمه ای، تخت، سوهان گز و...)؛ از برندهای متنوع، متعدد و سرشناس اصفهانی همچون کرمانی، مظفری، بلداجی، آریا، بوعلی، شیرین، نسرین، سلطانی، آنتیک، سکه و ... "به گز "، با داشتن مراکز توزیع در استان اصفهان، امکان تحویل کالا را به‌صورت رایگان (در مورد خریدهای بیش از پانصدهزارتومان در شهر اصفهان) در همان روز ثبت سفارش فراهم کرده است. آدرس وب سایت:www.behgaz.com

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]