اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139902294853414684

نوروفیدبک چیست؟

کد: 139902294853414684

https://bit.ly/3fXOWzL

، (اخبار رسمی): به طور کل باید گفت که چهار موج اصلی در مغز انسان وجود دارد که ناهماهنگی بین هرکدام از آنها می‌تواند شروع کننده اختلال روانی در فرد باشد. امواجی با نام‌های آلفا، بتا، تتا، دلتا که عملکرد هر کدام در ادامه بیان شده است.

نوروفیدبک چیست؟
نوروفیدبک چیست؟

خود مغز به تنهایی قادر است تا خودش را تنظیم کند ولی به شرط آنکه به موقعیت و وضعیتی که در آن قرار دارد آگاهی داشته باشد

طبق تحقیقات بالینی دانشمندان علوم اعصاب و مغزشناسی ، امواج مغزی نمایانگر میزان سلامت مغز انسان است عده ای از این دانشمندان معتقدند که برخی اختلالات مغزی و رفتاری ایجاد شده برای فرد حاصل اختلال در ساختار بخشهای مختلف مغز است. لذا مغز انسان که سیستمی پیچیده است بیش از سایر اعضاء دیگر نیاز به تنظیم و تعمیرشدن است تا نواقص بوجودآمده برطرف شوند. لازم به ذکر است که خود مغز به تنهایی قادر است تا خودش را تنظیم کند ولی به شرط آنکه به موقعیت و وضعیتی که در آن قرار دارد آگاهی داشته باشد . در ادامه خواهیم گفت که چگونه می توان میزان آگاهی و عملکرد مغز را تحت کنترل خود قرار دهیم .

امواج مغزی به چه صورتی هستند ؟

به طور کل باید گفت که چهار موج اصلی در مغز انسان وجود دارد که ناهماهنگی بین هرکدام از آنها می تواند شروع کننده اختلال روانی در فرد باشد . امواجی با نامهای آلفا ، بتا ، تتا ، دلتا که عملکرد هرکدام را بیان خواهیم کرد .

به طور مثال امواج دلتا در هریک ثانیه 1 الی 4 مرتبه در مغز تولید خواهند شد که این موج مربوط به خواب عمیق در فرد است . یا امواج تتا که مرتبط هستند با احساس خواب آلودگی در فرد ، لازم به ذکر است درهر ثانیه 4 الی 8 مرتبه تولید می شوند . موج سوم نیز که آلفا نام دارد هرثانیه ای که می گذرد 8 الی 12 مرتبه در مغز تولید می شود ، این موج مربوط به آرامش جسمانی و روانی است که لازمه ایجاد آن چشمان بسته است . آخرین موج نیز بتا نام دارد که در هرثانیه 12 الی 25 مرتبه در مغز تولید می شود و این موج مربوط به زمان بیداری و هوشیاری فرد است .

حال شاید بپرسید دانستن این امواج چه کمکی به تنظیم امواج مغزی و به دنبال آن بهتر شدن حال افراد می کند که در ادامه به آن خواهیم پراخت . طبق پژوهشهایی که دانشمندان علوم اعصاب صورت داده اند به این نتیجه رسیده اند که نیمکره راست مغز فردی که به افسردگی مبتلا می شود امواج مغزی بتا بیشتر از حد معمول فعالیت دارند . حال برای اینکه ما بتوانیم به این فرد کمک کنیم با کمک نوروفیدبک و تنظیم امواج مغزی می توان میزان فعالیت بتای مغزی در نیمکره راست را کاهش داده و درنتیجه میزان بهبودی علائم افسردگی در فرد را بیشتر کنیم .

کار با نوروفیدبک چگونه است؟

برای انجام فعالیت تخصصی با نوروفیدبک پس از مراجعه به مراکز درمانی معتبر ، درمانگر نوروفیدبک ابتدا شرح حالی از اختلال یا بیماری و سابقه خانوادگی و … را از مراجعه کننده اخذ کرده و پس از پذیرش بیمار بر روی صندلی مخصوص نوروفیدبک می نشیند ، درمانگر متناسب با پروتکلهای درمانی الکترودهای مخصوصی را به صورت تخصصی در نقاط مختلف مغز که طبق برنامه درمان است بر روی سر مراجعه کننده می گذارد. این الکتروها یا همان سنسورها کلیه کنش و واکنشهای سلولهای مغزی را ثبت و ضبط می کنند که به صورت امواج مغزی بر روی مانیتور در مقابل درمانگر نشان داده خواهند شد .

در این هنگام درمانگر از بیمار میخواهد که آرام و بدون حرکت روی صندلی بنشیند و فقط به صفحه مانیتور نگاه کند . همین هنگام که بیمار روی صندلی به آرامی نشسته است ، کلیپ کارتونی ، فیلم ، انیمیشن یا تصاویری برای فرد به نمایش در می آیند که مراجعه کننده باید طبق دستورات و صحبتهای درمانگر به تصاویر نگاه کند ، مثلا در یکی از انیمیشنها کودک بیمار مبتلا به بیشفعالی باید به لاستیکهای ماشین درون انیمیشن که رنگ قرمز داشته اند توجه میکرده تا ماشین حرکت می کرده است یا مثلا اگر به توپهای سبز در انیمیشن توجه کند جایزه دریاف می کند که همین تشویقها برای کودک موجب می شود که تمرکز خود را بیشتر از قبل روی دستورات درمانگر قرار دهد . این رفتارهای به ظاهر ساده در زمان اجرای پروتکلهای درمانی ، به صورت تدریجی می توانند امواج مغزی را که دچار مشکل شده بودند را مجددا به حالت عادی بازگردانند که در ادامه بهبودی فرد را به دنبال خواهد داشت .

کاربردهای نوروفیدبک در چه اختلالاتی است؟

درمان نوروفیدبک، توسط پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بیشتر برای اختلال بیش فعالی تجویز می شود. بیش فعالی نیز خود به دودسته اصلی تقسیم می شود که نقص و کمبود در توجه و تمرکز و دیگری فعالیت بیش از حد و اندازه است ، لازم به ذکر است که دسته دیگری نیز می توان در نظر گرفت که فرد مورد نظر هر دو خصوصیت را به همراه هم به صورت ترکیبی دارد . حال با این تفاسیر باید اشاره کرد که طبق مطالعات و تحقیقات بالینی نشان داده شده که 80 الی 85 درصد کودکان بیشفعال با درمان نوروفیدبک به صورت کامل درمان شده اند .

دومین اختلال شایع که با درمان نوروفیدبک صورت می گیرد ، اختلالات اضطرابی است . اضطراب نگرانی و دلشوره از بروز اتفاقی ناگهانی برای خود فرد یا اطرافیان مثل ترس از دست دادن والدین ، ترس از گم شدن ، ترس از تاریکی ، ترس از دزدیده شدن و … .

سومین دسته از اختلالاتی که با درمان نوروفیدبک درمان خواهند شد ، دسته اختلالات یادگیری است که شامل اختلالات ریاضی ، املا ، خواندن و نوشتن ، قرینه نویسی ، اشتباهات و غلطهای املایی زیاد و … .

چهارمین دسته در درمانهای نوروفیدبک ، آسیبهای مغزی که ناشی ازسکته های مغزی مثل سردردها ، سرگیجه ها ، حواس پرتی ، مشکلات تمرکز ، تغییرات خلقی زیاد و … .

پنجمین دسته دردهای مزمن و سردردهای میگرنی هستند که می توان از نوروفیدبک در راستی کاهش دردهای مزمن میگرنی استفاده کرد .

ششمین دسته اختلالات افسردگی است ، که در اینجا نوروفیدبک برای افرادی که سایر درمانها بر روی آنها موثر نبوده است ، بسیار کارساز بوده و تغییرات زیادی را بوجود آورده است .

هفتمین دسته از اختلالات در درمان با نوروفیدبک ، درمان سوء مصرف مواد مخدر است . حال شاید بپرسید که چگونه می تواند در درمان اعتیاد موثر باشد ، می گوییم که نوروفیدبک با تنظیم امواج مغزی ، احساس ولع و وسوسه را در فرد کاهش خواهد داد .

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021264*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان