اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13990412440485252

5 دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت روز خودرو

کد: 13990412440485252

https://bit.ly/3iwlQIM

، تهران , (اخبار رسمی): چند وقتی است که قیمت روز خودرو نقل همه مجالس شده و افراد زیادی را از دست‌یافتن به خودرو محبوبشان محروم کرده است. بحران کرونا نیز بازار خودرو را بیش از پیش با مشکل روبه‌رو کرده است. اما واقعا چه دلایلی روی افزایش قیمت خودرو اثرگذار هستند؟ آیا حذف قیمت روز خودرو از سایت‌ها به کاهش آن کمک کرده؟

5 دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت روز خودرو
5 دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت روز خودرو
5 دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت روز خودرو
5 دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت روز خودرو

چند وقتی است که قیمت روز خودرو نقل همه مجالس شده و افراد زیادی را از دست‌یافتن به خودرو محبوبشان محروم کرده است. بحران کرونا نیز بر مشکلات اقتصادی کشور افزوده و بازار خودرو را بیش از پیش با مشکل روبه‌رو کرده است. اما واقعا چه دلایلی روی افزایش قیمت خودرو اثرگذار هستند؟ آیا حذف قیمت روز خودرو از سایت‌ها توانسته به کاهش آن کمک کند؟ در ادامه به بررسی 5 دلیل اصلی افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو می‌پردازیم.

1) ناتوانی در پاسخ‌گویی به تقاضای بازار

چند وقتی است که خودرو به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و جذابیت زیادی برای دارندگان سرمایه‌های سرگردان پیدا کرده است. هجوم دارندگان سرمایه به بازار خودرو برای تبدیل دارایی نقدی خود به کالا، کفه تقاضا را سنگین‌تر از کفه عرضه کرد. اما در مقابل به دلیل افزایش قیمت قطعات و هزینه‌های تولید، عَرضه‌ی خودروسازان نه تنها افزایش نیافت بلکه نسبت به قبل کمتر هم شد.

طبق پایه‌ای ترین اصول اقتصادی، زمانی که تقاضا زیاد است و عرضه کم، قیمت کالا خودبه‌خود افزایش می‌یابد. بی‌تردید ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا روی قیمت هم تاثیر می‌گذارد و ترمز افزایش قیمت را می‌کشد.

2) از بین رفتن شفافیت بازار در اثر حذف قیمت خودرو از سایت‌ها

تقریبا اواخر اردیبهشت بود که خبر پراید 90 میلیونی همه جا را پر کرد. حذف قیمت روز خودرو از سایت‌ها، اولین اقدامی است که مسئولین سریعا انجام می‌دهند تا قیمت خودرو کاهش یابد. اما این کار واقعا چقدر موثر است؟

نمودار قیمت روز پژو 206 تیپ 5 مدل 98 را در تصویر می‌بینید. در ده روزه پایانی اردیبهشت که هم‌زمان با قرعه‌کشی بزرگ ایران خودرو بود، قیمت 206 کمی کاهش پیدا کرده اما بلافاصله بعد از اتمام قرعه‌کشی‌ها، افزایش یافته تا جایی که در 7 تیر 99 به قیمت عجیب 159 میلیون تومان رسیده است!

حذف قیمت روز خودرو از سایت‌های معتبری مثل همراه مکانیک، باما، دیوار و شیپور باعث کاهش شفافیت در بازار شده و مردم را به زحمت انداخته است. افراد مجبورند برای آگاه شدن از قیمت خودرو موردنظرشان به تک تک آگهی‌ها زنگ بزنند که کار دشوار و بیهوده‌ای است.

3) هجوم مردم به فضاهای غیررسمی برای فهمیدن قیمت روز خودرو

هم‌زمان با حذف قیمت خودرو از سایت‌ها، بسیاری از افراد که نمی‌توانند به تک تک آگهی‌ها زنگ بزنند تا از قیمت روز خودرو آگاه شوند، به شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام هجوم می‌برند و قیمت خودرو را از صفحاتی برمی‌دارند که معلوم نیست چه کسی و با چه معیاری در آن‌ها قیمت‌گذاری کرده است.

4) بالا رفتن قیمت دلار و افزایش قیمت خودروهای لوکس

قیمت خودروهای لوکس به هیچ چیز به‌ اندازه قیمت دلار وابسته نیست. اخیرا دلار به دلایل مختلف روند صعودی پیش گرفته و قیمت خودروهای لوکس را بسیار بالا برده است. تا حدی که سانتافه از مرز یک میلیارد تومان گذاشت و لکسوس NX در طول یک هفته با افزایش قیمت 500 میلیون تومانی روبه‌رو شد!

بعضی اوقات برای چند روز قیمت دلار پایین می‌آید، ولی فروشندگان قیمت خودرو را کم نمی‌کنند و چند روز صبر می‌کنند تا به قیمت بیشتر بتوانند خودرو خود را بفروشند. برای همین است که تنها کاهش پایدار قیمت دلار می‌تواند باعث کاهش قیمت خودروهای وارداتی شود.

5) نبود نظارت کافی

آیا مرجع رسمی و معتبری وجود دارد که قیمت روز خودرو در بازار را به مردم اعلام کند؟! متاسفانه خیر.

سایت‌های مطرح از کارشناسان خود برای کشف قیمت خودرو در کف بازار استفاده می‌کنند و کانال‌های تلگرام و اینستاگرام نیز از همین سایت‌ها یا منابع غیررسمی قیمت‌ها را برمی‌دارند. اگر یک مرجع رسمی برای اعلام قیمت روز خودرو وجود داشت، دست همه دلالان از التهاب‌های بازار کوتاه می‌شد. تنها بازنده‌ این بازی، مصرف‌کننده نهایی است که هر روز باید با قیمت جدیدی برای خودرو مورد نظرش مواجه شود.

منبع: تابناک

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

همراه مکانیک

همراه مکانیک، با هدف برآوردن نیازهای مشاوره‌ای مورد نیاز شهروندان، خریداران و دارندگان خودرو در ابتدای سال 1392 راه‌اندازی شد. هدف این شرکت ارائه خدمات خودرو در محل، با بالاترین کیفیت و درکمترین زمان می باشد. کارشناسی خودرو در محل و فروش تضمینی خودروهای دست دوم در قالب نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده از مهمترین خدمات همراه مکانیک هستند. در حال حاضر همراه مکانیک در تهران، اصفهان و کرج نمایندگی دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

صنعت و تولید | تجارت و بازار