اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139910064833410066

چشم انداز صنعت فشن در سال ۲۰۲۱

مک‌کینزی و BoF سال آینده‌ی صنعت پوشاک، مد و فشن را چگونه می‌بینند؟

کد: 139910064833410066

https://bit.ly/3qbHjtJ

، تهران , (اخبار رسمی): تا چندی پیش صنعت فشن یکی از صنایع پیشرو دنیا بود که با ورود پاندمی کرونا یا به عبارتی کووید ۱۹ این صنعت هم در دنیا تحت تاثیر قرار گرفت. مک‌کینزی هرساله گزارش چشم انداز این صنعت را ارائه می‌کند و امسال نیز با رویکرد گذر از این بحران این گزارش را منتشر کرده است.

مک‌کینزی و BoF  سال آینده‌ی صنعت پوشاک، مد و فشن را چگونه می‌بینند؟
مک‌کینزی و BoF سال آینده‌ی صنعت پوشاک، مد و فشن را چگونه می‌بینند؟

خوراک، پوشاک و مسکن سه گانه‌ای هستند که ما از دیرهنگام به آن‌ها به عنوان نیاز اصلی مان می‌نگریم. از این بین سهم پوشاک در دنیای ما چیزی نزدیک به ۱.۵ تا ۲ تریلیارد دلار است! تصور این عدد وقتی جالب می‌شود که بدانیم کل درآمد ناخالص ایران چیزی کمتر از ۵۰۰ میلیارد دلار است. ما در حوزه‌ی پوشاک با صنعتی روبرو هستیم که در ۵۰ سال گذشته رشد را تجربه کرده و قسمت بالایی این صنعت که به حوزه‌ی فشن معروف است، طبق آمار استاتیستا از سال ۲۰۱۵ تا کنون حدودا ۲ برابر شده است.

در کشور ما هم از دیرباز فعالان حوزه‌ی پوشاک سهم مناسبی از بازار تولید را به خود اختصاص داده بودند (چیزی مابین ۴۰ تا ۶۰٪ از حیث میانگین وزنی) و در سال‌هایی که قدرت موازنه‌ی نرخ تبدیل دلار به ریال به سمت ریال بیشتر می‌شده (افزایش نرخ ارز) تولیدکنندگان این موقعیت را به عنوان فرصت مناسبی برای تولید و عرضه می‌دیده‌اند. در این بین بازار داخلی ایران نیز همواره متاثر از ترند‌های جهانی بوده است و عموما با یک اختلاف بعضا چند ماهه، این صنعت خود را با تغییرات بین‌المللی همراه ساخته و به نوعی از آن پیروی کرده است.

در طی سال‌های گذشته، شرکت مشاوره مدیریت مک‌کینزی به عنوان یکی از بنام ترین شرکت‌های فعال در حوزه‌ی مشاوره مدیریت دنیا که به فعالیت در حوزه‌ی استراتژی مشهور است با همکاری نشریه‌ی Business of Fashion  اقدام به نشر «چشم‌انداز صنعت فشن» در ابتدای هر سال میلادی می‌کند. در سال گذشته ماحصل این همکاری دو نسخه از این سند چشم‌انداز بود که یکی در ابتدای سال ۲۰۲۰ و دیگری پس از افزایش بحران کرونا با یک نسخه ویرایش منتشر گردید و پیش‌بینی‌های دقیق و مرتبط با فضای کسب و کار آن، فعالان و تولید‌کنندگان صنعت پوشاک، مد و فشن را محیر نمود.

آخرین نسخه‌ی این گزارش هم با نام The State of Fashion 2021 - McKinsey – Business of Fashion  یا به عبارتی دیگر وضعیت / چشم انداز صنعت فشن در سال ۲۰۲۱ در ماه اخیر منتشر گردیده و ترجمه و مقدمه‌ی آن توسط پریسا نیک‌بنیاد، مشاور و فعال حوزه فشن از مشاوران شرکت تجربه شاپرک آبی قابل مشاهده و دریافت است.

در این گزارش به موضوعاتی مهم همچون تاثیر ویروس کرونا و پاندمی کووید ۱۹ بر صنعت فشن و تغییر تقاضای آن، تغییرات رفتار مصرف کننده با تحولات دیجیتالی که ایجاد شده، در باره‌ی ریسک پذیری و انعطاف پذیری صنعت مد و پوشاک و ترند‌های خرده فروشی در آینده پرداخته می‌شود. در این سند به نقش چین به‌عنوان بازیگر اصلی چند سال گذشته پرداخته می‌شود و البته مطالعات موردی یا کیس‌استادی‌های (Case Study) مختلفی از شرکت‌های مانند کرینگ، علی‌بابا، لویی‌ویتان، گروه سلفریج، شرکت شاهی، گروه H&M  و چند مورد دیگر وجود دارد. نکته‌ی جالب در مورد این گزارش در سال ۲۰۲۱ این است که وضعیت صنعت زیبایی که به نوعی دسته‌بندی کناری صنعت فشن است نیز گنجانده شده است.

این گزارش خوشبین‌ است که با اکتشافات علم پزشکی در سال ۲۰۲۱، جهان بتواند بیماری کرونا را تحت کنترل در آورد و وضعیت اقتصادی جهان و این صنعت مسیر خود را به سمت عادی شدن بپیماید. در نهایت باید گفت، مخاطب این گزارش در درجه اول تمام افرادی است که در حوزه‌های مختلف صنعت مد، فشن و زیبایی فعال هستند و البته تولید‌کنندگان می‌توانند با استفاده از داده‌های این گزارش برای کسب‌وکار خود بهتر تصمیم‌گیری کنند. همچنین باقی کسب‌وکارهای مرتب در زنجیره ارزش این صنعت مانند تامین کنندگان، نساجی، حمل و نقل، فروش آنلاین و کسب و کار دیجیتال نیز حتما می‌توانند از این گزارش بهره ببرند.

نسخه‌ی اصلی و ترجمه‌ی این گزارش از طریق لینک زیر قابل دریافت می‌باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شاپرک آبی

ما در شاپرک آبی بنا داریم تا دنیایی بهتر با پرورش رهبران بهتر بسازیم. ما باور داریم که اگر به فردی این شانس داده شود که طی یک تجربه یادگیری ایده‌آل و خلاق، تلاش اصیل و خلاقانه خود را به ظهور بگذارد، فرد آماده تبدیل شدن به یک رهبر تاثیر گذار خواهد بود، و این میراث ارزشمند، خلق ارزشی است که شاپرک آبی به دنبال آن است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مد و لباس